Wysokie rabaty, czyli jak zrobić podwyższone grządki z palet

Tutorial DIY na podwyższone grządki z materiału, który uwielbia Ilona, czyli z palet!
Pokażemy Wam, jak można zrobić wygodne miejsce na uprawę własnych warzyw i owoców.


Taka podwyższona grządka ma same plusy - wygodniej sieje się, pieli i dba o roślinki. Dzięki podniesieniu grządek chronimy to, co tam rośnie przed zdeptaniem przez psy, koty czy dzieci. A przede wszystkim ładnie wygląda i nadaje takiego uporządkowania w ogrodzie.

Zanim powstał ten tekst, korzystałyśmy ze skrzyń cały sezon (od wiosny do jesieni), aby zebrać wnioski i wyrobić sobie opinię. I co? Zdecydowanie polecamy. My jesteśmy bardzo zadowolone. Choć pracy przy zrobieniu skrzyń jest dużo, to warto. Na końcu wpisu jest podsumowanie naszych wniosków po roku upraw warzyw na podniesionych grządkach.

podniesione grządki, wysokie rabaty

Nasza propozycja to podwyższone grządki zrobione z palet, ale nie tak prosto, że stawiamy paletę i już. O nie, tak szybko nie ma :)

Na jedną taką skrzynię potrzebujemy około 3-4 palety. Mogą być różnej wielkości, wtedy trzeba będzie deski przyciąć, aby wyrównać wymiary. Skrzynia oczywiście ma tylko ścianki boczne, jest bez dna.

podniesione grządki, wysokie rabaty

Jak zrobić podwyższone rabaty z palet?


Potrzebne będą:

palety, dużo palet
kantówki/łaty
młotek ciesielski
wkręty do drewna
szlifierka lub papier ścierny
wkrętarka
impregnat do drewna
folia i zszywacz tapicerski
siatka na krety
kompost, gałęzie, trawa, żyzna ziemia
agrowłóknina

Przygotowanie:

1. Najwygodniej robić skrzynie z palet, które są takie same. Jeśli mamy jednak palety, które mają różne wymiary, wtedy najlepiej jest dopasowywać na bieżąco wymiary. Na początek rozbijamy palety odzyskując w ten sposób deski. Wyjmujemy gwoździe.

podniesione grządki, wysokie rabaty

2. Dopasowujemy deski do siebie i przycinamy, jeśli jest to potrzebne. Nasze ścianki skrzyń są złożone z pięciu lub sześciu desek wzdłuż i dwóch poprzeczek na krótszych bokach lub trzech poprzeczek na bokach dłuższych. Skręcamy ściany boczne ze sobą na wkręty do drewna, tak zwane czarnuchy.

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty


3. Szlifujemy i impregnujemy boki skrzyń z każdej strony.

4. Łatwiej i wygodniej jest teraz wyłożyć boczki skrzynek folią, gdy jeszcze nie są połączone. Skrzynie będą wkopane w ziemię na wysokość jednej deski, więc tak owijamy boki folią, by z tej zewnętrznej strony też ta deska, która będzie w ziemi, miała ochronę z folii. My używałyśmy folii, która nam pozostała po zlikwidowanym oczku wodnym, ale może to być dowolna folia, nawet żółta, która została po budowie domu. Dobrą folią jest też folia po ziemi do kwiatów, bo zazwyczaj taka ziemia jest sprzedawana w workach z grubej folii.

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

5. Kantówki/łaty lub inne grubsze deski posłużą nam do połączenia boków skrzyni ze sobą. Wycinamy odcinki na potrzebną nam wysokość, przykręcamy do niej najpierw jeden bok, potem drugi, trzeci i czwarty. I mamy skrzynię gotową.

podniesione grządki, wysokie rabaty

6. Jeśli nasze skrzynie mają stać w wydzielonej części odgrodzonej od trawnika, to w tym miejscu przekopujemy ziemię, wybieramy chwasty. Ograniczamy ich rozwój agrowłókniną, którą układamy na ziemi. Ale skrzynie mogą stać bezpośrednio na trawniku. Wtedy w zasadzie nic robić nie musimy. Wkopujemy skrzynię bezpośrednio w trawę, która rozłoży się z czasem.

podniesione grządki, wysokie rabaty

7. W miejscu, gdzie ma być skrzynia, przymierzamy ją, stawiamy, nacinamy agrowłókninę po przekątnej, dociskamy skrzynię do ziemi, by powstał ślad. Zdejmujemy skrzynię i w miejscu odbitego śladu wykopujemy dołek takiej wielkości, by zmieściła się ta obłożona folią deska od skrzyni.

8. Gdy dołek gotowy, wkładamy w niego skrzynię, poziomujemy i zasypujemy ziemią dołek, dobrze dociskając ziemię, by z czasem ziemia mocno nie opadła. Taka skrzynia już stoi stabilnie.

9. Teraz warstwy, czyli uzupełniamy skrzynię. Na samo dno kładziemy siatkę na krety. Potem układamy warstwę z gałęzi (my zostawiłyśmy z przycinania jabłoni i suche źdźbła z miskanta). Na gałęzie wsypujemy warstwę skoszonej trawy lub inne zielone resztki roślin. Dopiero teraz leci warstwa żyznej ziemi i kompostu. Uzupełniamy ziemią mniej więcej do poziomu około 5 cm poniżej górnej krawędzi skrzyni, co jakiś czas ubijając ziemię.

podniesione grządki, wysokie rabaty

10. I gotowe! Możemy siać i sadzić warzywa, owoce czy nawet kwiaty.

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

My do naszych skrzyń dorobiłyśmy półokrągłe pokrywy na zawiasach, ponieważ mamy w okolicy wolnożyjące koty, które urządziły sobie w skrzyniach kuwetę. Więc na drewnianą ramkę przymocowałyśmy pięć odcinków rury PCV (takiej od ogrzewania podłogowego) i zasłoniłyśmy siatką ze średnimi oczkami, by latające owady mogły swobodnie przelatywać przez oczka w siatce. Gdy warzywa są podrośnięte, to pokrywy zdejmujemy.
Takie rozwiązanie jest też dobre na wczesną wiosnę, ponieważ dodatkowo pokrywamy pokrywę folią i możemy siać warzywa (rzodkiewki, sałaty i inne), gdyż folia chroni w nocy przed przymrozkami, a w ciągu dnia nagrzewa ziemię. Nie zapominajmy tylko o wietrzeniu i uchylaniu pokryw.

podniesione grządki, wysokie rabaty


Plusy i minusy, czyli podsumowanie wysokich rabat w ogrodzie


+ wygodniej sadzić, pielić, zbierać plon
+ ochrona przed zniszczeniem przez zwierzęta i dzieci
+ uporządkowany i harmonijny ogród warzywny
+ prosty foliak do wczesnej uprawy warzyw
+ ograniczenie chwastów
+ jedna skrzynia to świetny pomysł na grządkę z ziołami lub truskawki
+ ograniczona ilość miejsca to świetna motywacja do uprawy współrzędnej - zanim wyrosły pomidory zebrałyśmy kilka razy szpinak, a rzodkiewka i sałata ma dość krótki okres wegetacji i rosły przed fasolką szparagową.

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

- częstsze podlewanie (choć lato 2018 było bardzo upalne, więc podlewać trzeba było wszystko)
- rokrocznie trzeba uzupełniać ziemię, bo ubywa i opada
- szybsze jałowienie gleby (choć jeśli uzupełnia się wiosną żyzną ziemią to nie ma tego problemu)
- ograniczona ilość skrzyń (jedna czy dwie) to problem z płodozmianem, gdyż pomidorów, ogórków i pozostałych warzyw jednorocznych nie posadzimy drugi raz do tej samej skrzyni.

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty

podniesione grządki, wysokie rabaty


Dobra gospodyni w ogrodzie


Polecamy inne ogrodowe wpisy, które przygotowałyśmy do tej pory:





10 komentarzy:

  1. Świetny pomysł! Pozazdrościłam Wam! Mimo że nie czuję się w tego typu zadaniach, to opis krok po kroku wydał się jasny i taki rzeczywiście był! Nawet taki laik jak ja ogarnął wykonanie skrzyni. Nie posiadałam wszystkich potrzebnych narzędzi, ale od czego ma się znajomych, sąsiadów i rodzinę. Zapożyczyłam się na jeden dzień i skrzynia zrobiona. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami pierwszych plonów w skrzyni! Już nie mogę się doczekać, żeby w kapciach i w piżamie wyskoczyć po świeże ziółka do jajecznicy :) Asia

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię tego typu pomysły. Donice wyglądają rewelacyjne

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne podwyższone grządki można też zrobić samemu ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo jasno wytlumaczone. Kobiety sa bardziej zrozumiale niz mezczyzni ze swoimi precyzyjnymi narzedziami, miarkami itp a na koncu wychodzi tak samo. Brawo dziewczyny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta podwyższona grządka wygląda niesamowicie!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 dobra gospodyni dom wesołym czyni , Blogger