jajko na miękko ile gotować
Porady kulinarne i ciekawostki Śniadania i kolacje Śniadanie Wielkanoc przepisy

Ile gotować jajko na miękko?

Ile gotować jajko na miękko – to chyba częściej zadawane pytanie niż ile gotować jajka na twardo. O ile z tymi drugimi łatwiej się wstrzelić w odpowiedni czas, tak z jajkami na miękko bywa już gorzej, jeśli chcemy, by były to idealne jajka na miękko.

Co mamy na myśli mówiąc idealne jajka na miękko? Na pewno takie z idealnie ściętym białkiem, ale wciąż płynnym żółtkiem. Jeśli lubisz takie jajka, to koniecznie sprawdź nasze wskazówki poniżej.


Gotowanie jajek na miękko – ogólne zasady:

Ugotowanie jajka ma miękko wcale nie jest tak proste, jak się może co niektórym wydawać. Wystarczy chwila nieuwagi lub złe etapy przygotowania, by jajko nie wyszło takie jak należy. Jednak przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwala ugotować idealne jajka na miękko!

Co na początek? Przede wszystkim należy pamiętać, że czas gotowania się jajek na miękko w dużej mierze zależy od ich wielkości. Warto zwrócić uwagę na symbole na opakowaniu – czy są to jajka S, M, czy L. Jeśli mamy własne jajka lub od gospodarza to nie będzie tych oznaczeń, wtedy musimy sami dobrać odpowiednie jajka.

Warto również pamiętać, że jeśli mamy ochotę na jajka na miękko, to najlepiej wkładać je do gotującej się już wody niż do zimnej.

Jajko na miękko kalorie 

Ile kcal mają jaka na miękko? Jajko na miękko ważące średnio 60 g zawiera około 88 kcal.

Jajka na miękko – ile gotować w zależności od ich wielkości:

  • Małe, “S” (do 5 cm wysokości) – gotuj około 3,5 minuty w przypadku małego jajka
  • Średnie, “M” (ok. 6 cm wysokości) – gotuj około 4,5 minuty w przypadku średniego jajka (M)
  • Duże,  “L” (ok. 7 cm wysokości) – gotuj około 5,5 minuty w przypadku dużego jajka (L)

Składniki potrzebne do ugotowania jajek na miękko:

  • jajka
  • woda
  • sól

jak ugotować jajko na miękko

Jak ugotować jajko na miękko? Krok po kroku.

  1. Ważne, by jajka, które chcemy ugotować na miękko były jak najświeższe. Należy również pamiętać o tym, by przed gotowaniem miały temperaturę pokojową i były posegregowane wielkością (czyli jednocześnie gotujemy jajka jednej wielkości albo S albo M albo L – nigdy różnych wielkości na raz, ponieważ ciężko potem nam będzie stwierdzić, które (mniejsze jajka) ugotowały się szybciej, a które potrzebują jeszcze trochę czasu, by być odpowiednie.
  2. Garnek powinien być odpowiednio duży, by pomieścić na dnie jajka ułożone jedno obok drugiego. Następnie do garna należy nalać wodę i doprowadzić ją do wrzenia (na ten czas warto przykryć garnek przykrywką, by woda szybciej się zagotowała). Wsypać sól, a następnie za pomocą łyżki delikatnie wkładać jajka do gotującej się wody. UWAGA! woda musi się cały czas gotować w garnku, więc ilość wody trzeba dobrać do ilości przygotowywanych jajek, by potem nie było sytuacji, że jajka nie są całe zakryte wodą i niestety trzeba jej dolać (tak nie powinno się robić!). Jeśli gotuje się sporo jajek, to może zdarzyć się sytuacja, że po włożeniu jajek do wody, przestanie się ona gotować. Wtedy należy zwiększyć moc palnika, by woda ponownie jak najszybciej zawrzała. Gdy już zacznie się znów gotować, można płomień nieco zmniejszyć, by jajka gotowały się spokojnie, bez podskakiwania i nie popękały. Czas gotowania jajek liczymy od momentu zagotowania się wody i odpowiednio dla ich wielkości należy odmierzać czas: 3,5 minuty w przypadku małego jajka (S); 4,5 minuty w przypadku średniego jajka (M) oraz 5,5 minuty w przypadku dużego jajka (L).
  3. Po tym czasie należy zdjąć garnek z palnika, zlać część wody, a następnie dolewać zimnej, by jajka się wychłodziły i zatrzymał się proces gotowania. Następnie można obrać jajka ze skorupek. Smacznego!

ZOBACZ TEŻ: Ile gotować jajka na twardo?

Ile gotować jajko na miękko z lodówki?

Najlepszą opcją jest, by jajko, które chcemy ugotować miało temperaturę pokojową lub zbliżoną do niej i było odpowiednio wcześniej wyciągnięte z lodówki. Co jednak zrobić, gdy nie mieliśmy na to czasu, a jajka potrzebujemy na już teraz?
W takim wypadku można wyjąć jajko z lodówki i przez chwilę myć je pod kranem z ciepłą wodą. W ten sposób jajko się ogrzeje i będziemy mogli ugotować jajko na miękko w taki sam sposób, jak to o temperaturze pokojowej. Inny sposób to położenie jajka na chwilę na ciepłym kaloryferze, jeśli jest sezon grzewczy. Jednak metoda z ocieplaniem jajek pod strumieniem ciepłej wody jest zdecydowanie lepszą opcją.

jajka na miękko ile minut czas

5 / 5 ( 96 głosów )

3 thoughts on “Ile gotować jajko na miękko?”

  1. Codziennie na śniadanie jemy jajka na miękko. Zawsze są to jaja klasy L. Z lodówki wyciągam wieczorem. Dla siebie gotuję 4,5 minuty, dla żony 5 minut.

  2. Zawsze mam problem ze zdobieniem jajka na miękko, czas trzeba dokładnie liczyć a w domu tyle się dzieję. Wystarczy na chwilę spuścić oczy z zegarka i garnka z jajkami i mamy już jajka na twardo. Heh. Fakt udaje mi się ale trzeba trzymać zegarek prawie że w ręku w moim przypadku.

    1. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy minutnik – przypomni w odpowiednim czasie, ze to już koniec gotowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here