Cottage pie jest jak wytrawne ciastko: kremowe, rozpływające się w ustach, pełne smaków, aromatów i warzyw. I bardzo zdrowe.

Przygotowanie: 50 minut

Pieczenie: 20-25 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 4

Jak ziemniak uratował Europę

Potato, papa, kartoffel, pomme de terre, patata, kartoszki, pyry, grule – ziemniak, największy prezent jaki Ameryka dała Staremu Kontynentowi, niepozorna bulwa, która uratowała miliony Europejczyków od śmierci głodowej. Szczególną rolę odegrał on w historii Irlandczyków, Szkotów, Bawarczyków i mieszkańców polskiej Galicji, gdyż na chudych, górskich glebach, jakie uprawiali, zboże rosło liche, za to ziemniak plenił się całkiem nieźle dostarczając pożywienia biedocie, ledwie wiążącej koniec z końcem.

W Polsce o ziemniaku znana jest anegdota, że gdy król Staś, kochanek carycy Katarzyny (to ta sama, o którą podejrzliwy poseł Suski podpytywał na komisji śledczej w sprawie Amber Gold), ostatni nasz monarcha, w zaproszeniu na słynne obiady czwartkowe zamieszczał zapowiedź “dziś ziemniaki”, goście tym bardziej ochoczo ruszali na biesiadę.
W innych krajach, Niemczech, czy na Wyspach Brytyjskich, ziemniak traktowano jako warzywo biedoty.

Do Europy ziemniak trafił w XVI w. jednak upowszechnił się dopiero dwa wieki później. Pierwsze wzmianki o cottage pie pochodzą z 1791 r. Zapiekana ziemniaczana było daniem ludzi poddanych, którzy z pańskiego stołu zbierali resztki mięsa, dodawali warzyw, przykrywali warstwą utłuczonych ziemiaków i wstawiali do pieca do zapieczenia.

Od tamtego czasu zapiekanka ziemniaczana została nobilitowana i jest podobno jednym z ulubionych dań królowej Brytyjskiej i jednym z najpopularniejszych dań na świecie.

Cottage pie – sposób na warzywa z rosołu

My też je bardzo lubimy i przyrządzamy w różnych wersjach: z kalafirowym pure, wegetariańskie, zapieczone w słoiku, z rybą. Sheperd’s pie świetnie nadaje się do zużycia resztkowego pure i warzyw z rosołu. W tym tygodniu właśnie na bazie włoszczyzny z bulionu zrobiliśmy zapiekany lancz. W przepisie poniżej opisaliśmy procedurę przygotowywania zapiekanki z surowych warzyw. Jeśli macie już ugotowane warzywa postępujcie tak samo z tą różnicą, że włoszczyzny nie trzeba smażyć aż 10 minut. 2-3 minuty wystarczą. Reszta procedury jest taka sama.

W stosunku do klasycznego cottage zmieniliśmy jeszcze jedno: ziemniaki upiekliśmy w piekarniku, a to dlatego, że razem z nimi upiekliśmy batata, który trafił do pure. Dzięki temu jest ono lżejsze, zdrowsze i ma bogatszy smak.
Zapiekanka świetnie smakuje po odgrzaniu, doskonale się mrozi i nic nie traci na walorach smakowych po rozmrożeniu.

Z kronikarskiego obowiązku jeszcze informacja odnośnie nazwy. Przez długo czas zapiekanka nazywała się cottage pie. Podstawę stanowiło dowolne mięso. Później zaczęto dzielić zapiekanki ze względu na rodzaj użytego mięsa. Zrobiona na bazie jagnięciny/baraniny nazywa się sheperd’s pie, czyli zapiekanka pasterska. Cottage pie, czyli zapiekanka wiejska, ma w składzie wołowinę. Jest jeszcze  jedna wersja zapiekanki – fish pie, czyli z rybą.

Składniki:

  • 500 g mięsa wołowo/wieprzowego
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • Kawałek selera lub 2 łodygi naciowego
  • 1 łyżeczka suszonego rozmaryny (utartego na proszek) lub gałązka świeżego
  • 1 czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 szklanka wytrawnego wina lub piwa (najlepiej staut)
  • 1 szklanka bulionu lub wody
  • Szczypta gałki muszkatołowej
  • 2 łyżki oleju
  • Sól i pieprz

Pure

  • 4 średniej wielkości ziemniaki
  • 1 średniej wielkości batat
  • Około pół szklanki mleka
  • 2 łyżki masła
  • ½ szklanki tartego cheddara lub innego wyrazistego sera (może być parmezan)

Przygotowanie:

Krok 1

Pure. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Ziemniaki i przekrojonego na połowy batata wstaw do nagrzanego pieca. Piecz około 40 minut, aż warzywa będą miękkie, co sprawdzamy nakłuwając nożem lub widelcem.

Krok 2

Sos. W międzyczasie umyj, obierz i posiekaj marchewki, pietruszki i selera oraz cebulę. Rozgrzej w rondlu 2 łyżki oleju, wysyp na niego warzywa i smaż na średnim ogniu mieszając przez 8 minut minut. Dodaj posiekane 2 ząbki czosnku i smaż minutę.

Podkręć temperaturę i dodaj mięso. Smaż rozdrabniając mielone szpatułką na małe grudki aż do momentu, gdy mięso będzie brązowe. Dodaj po łyżeczce rozmarynku i tymianku oraz szczyptę gałki muszkatołowej.

Krok 3

Wlej do mięsa wino, gotuj chwilę, żeby odparować alkohol. Następnie włóż do sosu 2 łyżki przecieru pomidorowego i rozprowadź w płynie. Wlej szklankę bulionu, zagotuj, zmniejsz ogień, przykryj i duś na wolnym ogniu do momentu aż ziemniaki w piekarniku będą miękkie – 30-40 minut. Dopraw na koniec solą i pieprzem.

 Krok 4

Pure. Wyjmij ziemniaki z piekarnika (nie wyłączaj piekarnika, ale zmniejsz temperaturę do 190 stopni), przestudź, a następnie obierz ze skórki. Przełóż do misy, dodaj 2 łyżki masła, mleko i zacznij ubijać tłuczkiem do ziemniaków. Jeśli masa jest zbt gęsta dodaj mleka. Posól i popierz.

Krok 5

Na dno żaroodpornego naczynia wyłóż sos, przykryj go warstwą pure, posyp tartym cheddarem. Wstaw do piekarnika na 25 minut lub do czasu aż wierzch się przypiecze.

Cottage pie można mrozić w całości. Z formy do pieczenia trzeba wykroić porcje jak na obiad a następnie przełożyć do zamykanego pojemnika lub do woreczka strunowego.

Smacznego!