Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

wtorek, 12 lutego 2019

Piernik staropolski z powidłami i masą orzechową

Nijak to pora na bożonarodzeniowe ciasta, ale nie będę czekać do listopada z publikacją, co by mi najzwyczajniej w świecie nie umknęła. Niestety nie jestem aż tak zorganizowana, by chodzić z kalendarzem pod pachą i zapisywać wszystko, co tylko pomyślę, że powinnam zrobić konkretnego dnia, o konkretnej godzinie. Zresztą... ja nawet kalendarza nie mam na ten rok, nie licząc strażackiego 😂 Także wybaczcie, że nie dość, że przepisów mało, to jeszcze publikuję takie, co to nawet zerkać nie chcecie o tej porze roku na nie, ale ja wiem, że przyjdzie taki czas i będzie jak znalazł!



Składniki na ciasto:
1 kg mąki
3 jajka
250g masła
500g miodu prawdziwego
200g cukru kryształu
½ szklanki mleka
½ łyżeczki soli
3 łyżeczki sody oczyszczonej
30g przyprawy do piernika

Krem orzechowy:
600g orzechów włoskich
300g cukru pudru
300ml śmietanki 30%

Ponadto:
2 słoiczki powideł śliwkowych
2 tabliczki gorzkiej czekolady
1 tabliczka czekolady mlecznej
125ml słodkiej śmietanki 30%

Sposób przygotowania:

Masło, cukier oraz miód podgrzewamy w rondelku do całkowitego połączenia się składników. Odstawiamy do przestudzenia.
Sodę rozpuszczamy w mleku.
Do dużej miski przesiać mąkę, dodać przestudzoną masę z cukru, miodu i masła oraz pozostałe składniki. Wyrobić mikserem lub dłonią.
Gotową masę (powinna być lejąca) przekładamy do kamionkowego lub szklanego naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy  na ok 5-6 tygodni do lodówki lub innego zimnego miejsca. Z dnia na dzień staje się co raz bardziej twarde.

Przed pieczeniem blatów piernikowych ciasto dzielimy na 4 części. Wałkujemy na grubość ok ½cm, przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy przez ok 17 minut w temp. 170⁰C.  Studzimy.

Krem orzechowy:

Orzechy przebieramy, rozdrabniamy za pomocą maszynki lub blendera. Ucieramy je z cukrem pudrem, a następnie powoli dodajemy zagotowaną śmietankę. Mieszamy do wystudzenia masy.
Przełożenie:
Blat piernikowy- masa orzechowa- blat piernikowy- powidła- blat piernikowy- masa orzechowa- blat piernikowy
Piernik dociskamy książkami, równomiernie z każdej strony. Nazajutrz ciasto dzielimy na 3 części, wzdłuż krótszego boku i oblewamy polewą.
Polewa:
Śmietankę mocno podgrzewamy na gazie. Dodajemy połamane osteczki czekolady, przykrywamy i odstawiamy na 2 minuty. Po tym czasie mieszamy aż do połączenia składników i od razu polewamy każdy piernik. Wygładzamy wierzch oraz boki ciasta, pozostawiamy do zastygnięcia polewy.
Ciasto jest najlepsze po kilku dniach, kiedy piernik nawilgnie.

Blaty piernikowe pieczemy tydzień przed planowaną konsumpcją ;) Kremem przekładamy 3-4 dni wcześniej, a polewamy na spokojnie, dzień lub dwa dni przed rozkrojeniem.


3 komentarze:

  1. Ja po świętach już drugi raz nastawiłam ten piernik. Na Boże Narodzenie upiekłam po raz pierwszy i jak dla mojej rodziny- możemy go jeść cały rok. Nie musicie czekać do świąt, żeby go upiec :-) jest pyszny

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie dziś śnieg za oknem i z chęcią bym zjadła kawałek piernika w taką pogodę :) a wiadomo ten jest najlepszy :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.