Barszcz biały wielkanocny
na zakwasie

Barszcz biały na zakwasie

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

1-1.5 litra wody
0.5 litra zakwasu do barszczu zakwas z mąki pszennej
4 laski białej kiełbasy (surowej)
1 średnia marchewka
4 kulki ziela angielskiego
2 listki laurowe
2 ząbki czosnku
2 łyżki chrzanu tartego
1/4 szklanki śmietany 18%
1 łyżka majeranku
do smaku sól i pieprz
ugotowane na twardo jajka ilość wg uznania

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Barszcz biały tradycyjnie przygotowuje się na zakwasie, z dodatkiem białej kiełbasy i ugotowanymi na twardo jajkami. Dodatkowo tradycyjny barszcz biały zabiela się śmietaną, a smak podkręca się chrzanem. Barszcz w wielu domach, podobnie zresztą jak żurek, stanowi nieodłączny element Wielkanocnego śniadania, jednak doskonale sprawdzi się również jako świetny obiad nie tylko w okresie Wielkanocy. Domowy barszcz nie jest trudny do wykonania, dlatego też warto zrezygnować z popularnego w ostatnim czasie barszczu z torebki i przygotować go samemu, tym bardziej, że w sklepach dostępne są dobrej jakości zakwasy. Warto również pamiętać, że zakwas do barszczu powinien być sporządzony z mąki pszennej. W tym wpisie przedstawię Wam mój przepis na barszcz biały na zakwasie z białą kiełbasą i jajkiem.

Przygotowanie

1
Gotowe

Do garnka przelać wodę, dodać liście laurowe i kuleczki ziela angielskiego. Do gorącej wody wrzucić białą kiełbasę i parzyć na wolnym ogniu przez około 15-20 minut. Po tym czasie wyłowić kiełbasę i obrać z kiszki.

2
Gotowe

Marchew umyć i obrać, zetrzeć na grubych oczkach tarki. Marchewkę dodać do wywaru, w którym gotowała się kiełbasa, gotować jeszcze przez około 15 minut, aż marchew zrobi się miękka. Wywar zestawić z ognia, wlewać zakwas cały czas mieszając. Barszcz postawić z powrotem na ogniu, wsypać majeranek i doprowadzić do zagotowania.

Barszcz biały pod wpływem zawartej w zakwasie mąki powinien zgęstnieć podczas gotowania.

3
Gotowe

Do gorącego wywaru dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić do smaku solą, pieprzem i chrzanem, zabielić śmietaną (śmietanę przed dodaniem do barszczu należy "zahartować", aby nie zwarzyła się po dodaniu do kwaskowej zupy).

Z białego barszczu przed podaniem można wyłowić listki laurowe i kuleczki ziela angielskiego.

4
Gotowe

Ja sparzoną wcześniej białą kiełbasę do barszczu dodatkowo podsmażam na niewielkiej ilości smalcu, gdyż nam najbardziej smakuje w takiej właśnie formie.

Barszcz biały na zakwasie podawać z ugotowanymi na twardo jajkami, białą kiełbasą i świeżym pieczywem.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Przepis na pączki tradycyjne
poprzedni
Pączki przepis tradycyjny
Przepis na faworki
następny
Faworki/chrusty (przepis tradycyjny)

Komentarze Ukryj komentarze

Ja również spróbowalam skusiłam się bo prosty przepis i… nie polecam. Tradycyjnie gotowany barszcz na bulionie w pełnym bukiecie warzyw jest znacznie lepszy. Drogi na skróty nie zawsze są skuteczne.

Skomentuj