Zawijany makowiec – drożdżowy makowiec

Zawijany makowiec – drożdżowy makowiec Pyszny, prosty zawijany makowiec drożdżowy. Idealny na święta, idealny ot po prosty do filiżanki kawy lub herbaty. Ja go uwielbiam. Z podanego przepisu wyjdą Wam aż 2 makowce. Ja jeden zawsze stawiam na stole, a drugi zawijany makowiec zabieram ze sobą w gości. Makowiec można oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem i obsypać delikatnie suchym makiem. Spróbujcie, polecam.

Do zawijanego drożdżowego makowca można użyć domowej lub kupnej masy. Ja dziś postawiałam na tą drugą opcję. Masa Helio sprawdza się tu doskonale, starczy na dwa makowce.

Składniki: (na 2 makowce)

  • 500 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • mała szczypta soli
  • 40 g świeżych drożdży
  • 125 ml mleka (pół szklanki)
  • 2 jajka (białka i żółtka osobno)
  • 1 puszka masy makowej – u mnie Helio
  • cukier puder do oprószenia makowców

Przygotowanie:

Do garnuszka wkładamy masło, wsypujemy cukier i wlewamy mleko. Całość podgrzewamy do rozpuszczenia masła, mieszamy. Odstawiamy do przestudzenia. Odlewamy około pół szklanki ciepłej mieszanki (nie gorącej!) i wkruszamy do niej drożdże. Mieszamy i odstawiamy na chwilę. W tym czasie wsypujemy do miski mąkę, do mąki dodajemy 2 żółtka jaj, małą szczyptę soli i naszą mieszankę z rondelka. Na koniec wlewamy drożdże. Całość wyrabiamy ręką, tak długo aż będziemy mogli z ciasta uformować kulę. W razie potrzeby podczas wyrabiania podsypujemy rękę delikatnie mąką. Ciasto powinno być gładkie, miękkie i elastyczne (wyrabiamy około 5 minut).

Z ciasta formujemy kulę i odstawiamy je w ciepłe miejsce pod przykryciem (u mnie miska z pokrywką do ciast drożdżowych, ale możecie miskę przykryć ściereczką). Ciasto powinno prawie 3 krotnie powiększyć swoją objętość (czas wyrastania może być różny, u mnie jest bardzo ciepło – w końcu co chwila coś piekę – więc wystarczyło 50 minut).

Białka ubijamy (nie muszą być na sztywno) i dodajemy je do masy makowej, mieszamy łyżką.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części każdą rozwałkowujemy na placek o grubości około 1-1,5 cm. Na każdym placku rozsmarowujemy naszą masę makową (po pół masy na placek).

Zwijamy makowce w rulon (końcówki lekko dociskamy).

Po zwinięciu przekładamy każdy na papier do pieczenia i zawijamy go dwukrotnie pozostawiając około 1 cm luźnej przestrzeni. Dzięki temu makowce zachowają ładniejszy kształt (można je również ułożyć w dłuższych formach do pieczenia, jeśli takie posiadacie).

Oba układamy na dużej blasze od piekarnika.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół z termoobiegiem, środkowy poziom piekarnika). Makowce pieczemy 40 minut (pod koniec można warto zerknąć jak wyglądają. Pamiętajcie, że każdy piekarnik jest inny).

Po wyłączeniu piekarnika, lekko uchylamy jego drzwiczki i zostawiamy makowce jeszcze przez około 10 minut. Następnie wyjmujemy, ściągamy papier i odstawiamy do przestudzenia.

Na koniec oprószamy każdy cukrem pudrem.

Smacznego

Print Friendly, PDF & Email

3 comments

Dodaj komentarz