Krokiety z pieczarkami
i kapustą

Krokiety z pieczarkami i kapustą

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Proporcje na około 18 krokietów
Skłądniki na ciasto naleśnikowe do krokietów:
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
1 i 1/2 szklanki (+/-) mąki pszennej
1 łyżeczka oliwy
1 łyżeczka soli
2 jajka (klasa M)
Składniki na farsz do krokietów:
0.5 kg kapusty kiszonej
0.5 kg pieczarek
1 duża cebula
1 łyżka smalcu
pieprz i opcjonalnie sól do smaku
Do panierowania i smażenia krokietów:
jajka
bułka tarta
mąka
olej do smażenia

Składniki

  • Proporcje na około 18 krokietów

  • Skłądniki na ciasto naleśnikowe do krokietów:

  • Składniki na farsz do krokietów:

  • Do panierowania i smażenia krokietów:

Opis dania

Udostępnij

Krokiety są jedną z najbardziej popularnych potraw w polskich kuchniach, którą najczęściej spotyka się na stołach w Święta Bożego Narodzenia. Krokiety są to naleśniki zawijane z farszem, później panierowane i smażone. Najczęściej przygotowywanymi rodzajami krokietów są krokiety z mięsem, z pieczarkami oraz z kapustą i grzybami. Krokiety doskonale sprawdzą się jako samodzielne danie lub jako dodatek do wigilijnego czerwonego barszczu. W tym wpisie przedstawię Wam prosty przepis na krokiety, krok po kroku pokażę jak zawijać krokiety i jak przygotować pyszny farsz z kapusty i pieczarek.

Cała tajemnica krokietów skupia się na idealnym cieście naleśnikowym, które nie może pękać podczas zawijania. Jak zrobić ciasto, by krokiety nie pękały przy zawijaniu? Odpowiedź znajdziesz poniżej! 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Przygotowanie ciasta do krokietów:

Do miski wlać mleko i wodę, dodać wybite jajka i sól, dokładnie wymieszać. Do składników mokrych dodać przesianą przez sito mąkę i oliwę, mieszać do czasu uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji ciasta. Odstawić na czas przygotowania farszu.

Podana w przepisie ilość mąki może nieco się różnić, gdyż każda mąka ma inną chłonność. Ciasto powinno mieć jednak konsystencję śmietany - nie powinno być ani zbyt gęste, ani zbyt płynne.

2
Gotowe

Mi z podanych proporcji wyszło 18 sztuk - naleśniki do krokietów smażyłam na patelni o średnicy 24 cm. Na każdego naleśnika wylewałam 3/4 nabierki (130 ml). Każdego naleśnika smażyłam na dosłownie kilku kroplach oliwy.

Zaznaczam to, gdyż naleśniki do krokietów nie powinny być zbyt cienkie lub zbyt grube, gdyż przy zwijaniu będzie po prostu pękać.

3
Gotowe

Przygotowanie farszu z kapusty i pieczarek do krokietów:

Kapustę delikatnie posiekać, przełożyć do garnka i zalać wodą tak, by było jej na równi z kapustą, zagotować. Gdy zauważymy, że kapusta się zagotowała, zestawić z ognia i odcedzić. Odcedzoną kapustę ponownie postawić na palniku, zmniejszyć ogień do minimum i dodać smalec.

Cebulę drobno posiekać i dodać do kapusty. Całość dokładnie wymieszać i gotować do czasu, aż kapusta całkowicie zmięknie, a reszta wody odparuje.

4
Gotowe

Pieczarki umyć i oczyścić, pokroić w średnią kostkę. Przełożyć na patelnię, dodać 1-2 łyżki masła i smażyć do czasu, aż cała woda z pieczarek dokładnie odparuje.

Usmażone, odparowane pieczarki przełożyć do kapusty, całość doprawić do smaku solą i pieprzem, dokładnie wymieszać.

5
Gotowe

Tak przygotowany farsz nakładać na naleśniki - ja na każdego krokieta nakładałam 3-4 łyżki farszu.

6
Gotowe

Jak zawijać krokiety - krok po kroku

Farsz układać tak jak na zdjęciu - nie na środku, a bliżej brzegu. Brzeg naleśnika założyć na farsz, zagiąć boki i zawijać do końca. Zwinięte krokiety należy układać "zawijaniem" do dołu, aby naleśniki się nie rozwijały.

7
Gotowe

Panierowanie krokietów

Gdy wszystkie krokiety będą już zwinięte, możemy przygotować panierkę. Ja stosuję metodę na 3, czyli bułka+mąka ->jajko ->bułka+mąka.

Bułka+mąka - mieszam bułkę tartą z mąką, zwykle w proporcjach 2:1, czyli dwie części bułki i jedną część mąki.

8
Gotowe

Na patelni rozgrzać olej - musi być go na tyle dużo, by po zanurzeniu zakrywał całe krokiety lub przynajmniej sięgał do ich połowy. Krokiety smażyć z obu stron na złocisty kolor.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Przepis na sos śmietnowo-brokułowy
poprzedni
Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowo-brokułowym
Domowy likier na święta
następny
Domowy likier piernikowy

Skomentuj