Łatwa i szybka do zrobienia pasta z zawiesistym sosem pomidorowym, którego bazę stanowi zasmażony boczek. Bucatini amatriciana to jedno z najpopularniejszych dań w Rzymie. 

Czas: 15 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2

Cztery są główne pasty kuchni rzymskiej (nie tej starożytnej, ale mieszkańców Rzymu): amatriciana, carbonara, gricia oraz cacio e pepe. Podstawę każdej stanowi oczywiście makaron, zazwyczaj spaghetti, a także ser pecorino – ostry, słony, wyrazisty. I jeszcze jeden składnik, bez której tylko cacio a pepe, czyli makaron najprostszy na świecie z pieprzem i serem, może się obejść – guanciale. Pod tym melodyjnym słowem kryje się nic innego jak nasze zwyczajne, wędzone  podgardle. Trzeba przyznać, że po włoski to brzmi lepiej.

Guanciale można zastąpić zwykłym boczkiem wędzonym albo panchettą, choć Włosi, nie tylko w Rzymie, standardowo używają podgardla. Drobno pokrojone smaży się długo na patelni aż do całkowitego wytopienia tłuszczu, który następnie stanowi podstawę zawiesistego sosu.

W makaronie amatriciana sos jest pomidorowy, gotowany krótko, ale niesamowicie esencjonalny i pożywny. Nazwa potrawy wzięła się od miejscowi Amatrice w rejonie Lazio, gdzie oryginalnie powstała i skąd trafiła do Rzymu stając się jedną z emblematycznych potraw miejscowej kuchni.

Zamienniki

Do sosu matriciana (w rzymskim dialekcie matriciana) można podać spaghetti, choć bardzo popularne jest bucatini, czyli długi, cienki makaron pusty w środku. Podać to raczej złe słowo. Charakterystyczną cechą amatriciano jest to, że makaron gotuje się w wodzie tylko do momentu kiedy jest mocno al dente, a następnie  dogotowuje w sosie.

Polecamy Wam tę pastę, bo jest łatwa, szybka do zrobienia i bardzo sycąca.  Zamiast podgardla możecie użyć boczku wędzonego, lub jeśli chcecie ograniczyć do minimum ilość tłuszczu suszonej szynki. Niestety, w Polsce niełatwo jest kupić pecorino. W charakterze zastępnika może wystąpić parmezan.

Przepis pochodzi z serwisu seriouseats.com

Składniki:

  • 1 łyżka oleju
  • 100 g wędzonego boczku drobno pokrojonego
  • 1/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 2 puszki całych pomidorów razem z zalewą
  • Mała garść makaronu bucatini
  • Szklanka tartego pecorino, lub parmezanu
  • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Krok 1

Rozgrzej na głebokiej patelni łyżkę oleju. Wrzuć na rozgrzany tłuszcz boczek i smaż na średnim ogniu aż tłuszcz cały się wytopi się a z boczku zrobią się chrupkie skwarki – około 5 minut..

Krok 2

Wlej wino do boczku, dobrze wymieszaj, zeskrobując z dna naczynia przysmażone kawałki. Odparuj wino. Dodaj pomidory, doprowadź do wrzenia a następnie zmniejsz ogień i gotuj bez przykrycia.

Krok 3

Nastaw wodę na makaron, posól, wrzuć do wrzątku bucatini. Gotuj krócej, minutę, dwie, niż zaleca instrukcja na opakowaniu.

Krok 4

Przełóż makaron szczypcami na patelnię z sosem, dolej do niego pół szklanki wody, w której gotowało się bucatini, podkręć temperaturę i gotuj sos na dużym ogniu, mieszając, przez minutę. Wsyp ser, wmieszaj w sos.

Podawaj makaron z serem w osobnej miseczce do posypania wedle uznania.