wtorek, 6 listopada 2018

Rogale z białym makiem i orzechami

Tradycja rogali świętomarcińskich w krótkim czasie ogarnęła całą Polskę. W okolicy święta Niepodległości można je kupić w praktycznie każdym dyskoncie. Słodkie, lukrowane, zawierające milion kalorii - jedni uwielbiają, a inni nie rozumieją tego zachwytu. Są także dość pracochłonne w przygotowaniu.  Miałam ochotę na domowe rogaliki, ale stwierdziłam, że ułatwię sobie zadanie, pokombinowałam i przygotowałam je na cieście drożdżowym, a nie półfrancuskim,  ze zdrowszej mąki z nadzieniem z białego maku i orzechów. Nie są to tradycyjne rogale Marcińskie. Są jednak na tyle smaczne, że można je zabrać do pracy na drugie śniadanie lub przygotować do szkolnej śniadaniówki.


Składniki na 16 sztuk:
Na ciasto:
400g mąki orkiszowej lub pszennej pełnoziarnistej
50g masła
1 jajko
3 łyżki brązowego cukru
20g świeżych drożdży

Nadzienie:
100g orzechów włoskich
50g płatków migdałowych lub mąki migdałowej
2 płaskie łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki lub więcej ksylitolu

Dodatkowo do posmarowania:
1 jajko
1 łyżka mleka

Przygotowanie:
  1. Masło rozpuścić i ostudzić. Mleko zletnić. Drożdze wymieszać z letnim mlekiem. Do miski wsypać mąkę, dodać cukier i jajko, mleko z drożdżami oraz ostudzone masło. Zagnieść elastyczne ciasto. Ja to robiłam w automacie do pieczenia chleba. Odstawić do wyrośnięcia na około godzinę.
  2. Nadzienie: Mak zalać gorącą wodą i odstawić na 15 minut. To samo zrobić z orzechami włoskimi. Odcedzić. Do blendera dodać mak, orzechy włoskie, ksylitol i mąkę migdałową lub płatki migdałowe. Wszystko dokładnie zmielić na jednolitą masę. Dodać do niej jogurt naturalny, tak aby masa była gęsta, ma nie być płynna.
  3. Ciasto podzielić na dwie części. Rozwałkować je w kształcie koła, niezbyt grube i nie za cienkie. Podzielić na 8 części (trójkątów). Rozsmarować nadzienie na każdym kawałku ciasta, pozostawiając mały margines. Zwijać rogaliki zaczynając od szerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. Rogale posmarować jakiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.
  4. Piec na złoty kolor w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni około 20-30 minut
Smacznego
Anulla

6 komentarzy:

  1. Mój Tata to by je zjadł... :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Na takie rogaliki to dam się zaprosić ;) Pysznie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie jadłam takiego rogala :) Pysznie wyglada!
    https://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Z chęcią zjadłabym takie rogaliki :) Cudownie wygladają :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super rogaliki :) My akurat robiłyśmy w tym roku bez nadzienia z maku :)

    OdpowiedzUsuń

Podpisz się pod komentarzem, jeżeli jesteś Anonimowy:)