Kapuśniak z kiszonej kapusty

Kapuśniak z kiszonej kapusty

Określenie „kapuśniak z kapusty” być może nie wygląda na zbyt dobrą polszczyznę, jednak chcieliśmy podkreślić, że chodzi dokładnie o „kwaśną” wersję tej zupy. Prawda jest bowiem taka, że pod słowem „kapuśniak” rozumie się przeróżne zupy z jakiejkolwiek wersji tego warzywa. Zależnie od regionu, kucharza czy rodziny. Z racji jego popularności zapewne każdy się już z jakimś wariantem kapuśniaka spotkał. Dlatego adresujemy poniższy przepis nie tyle do tych, którzy jeszcze go nie jedli, co raczej do tych, którzy go jeszcze nie gotowali, a chcą (lub muszą) to zrobić. Oraz do poszukujących inspiracji.

Nie wnikamy w dalsze szczegóły jak precyzyjnie „kapuśniak” z przepisu poniżej nazwać, ani do czego jest podobny lub od czego się różni. To taka nasza wersja. Zdecydowanie „na bogato”, z mocnym aromatem wędzonki i leśnych grzybów oraz z obowiązkowym dodatkiem golonki wieprzowej. Chwilami mając do czynienia z tak przygotowywanym kapuśniakiem nasuwają się trudne do odpędzenia skojarzenia z bigosem, chociaż to oczywiście nie to. Ale podobnie jak bigos nasz kapuśniak najlepiej smakuje długo gotowany i nieco odstany. Użyjcie koniecznie dobrej jakości składników, a spokojnie wytrzyma w lodówce dobrych kilka dni nie tylko bez uszczerbku dla smaku, ale wręcz z korzyścią dla niego.

W jakiejkolwiek wersji kapuśniaka z kiszonej kapusty zawsze powstaje pytanie jak kwaśny powinien on być. To oczywiście kwestia gustu – my preferujemy umiarkowane rozwiązania w tym zakresie. Dlatego wyciskamy sok z kapusty i nie dodajemy go już potem do zupy, ale też kapusty dodatkowo nie płuczemy. Na wszelki wypadek warto jednak wyciśnięty sok zachować. Jeśli pod koniec gotowania zupy uznamy, że chcielibyśmy mieć ją nieco kwaśniejszą, zawsze będziemy wtedy mogli to jeszcze naprawić.

Poniższy przepis może wydawać się nieco skomplikowany i wymagający wykonania znacznej liczby czynności. W rzeczywistości nie wygląda to aż tak źle, ale na pewno nie jest to ani najszybsza, ani najprostsza do ugotowania zupa. Co prawda przez większość czasu nie wymaga bezpośredniej interwencji, ale na pewno przyda się nieco wyczucia i cierpliwości. Obiecujemy jednak, że opłacą się one – to zdecydowanie najlepszy kapuśniak jak znamy 🙂




Kapuśniak z kiszonej kapusty

Doskonały kapuśniak z kiszonej kapusty z bogatym aromatem wędzonki i leśnych grzybów. Niebanalna wersja znanej potrawy dla poszukujących inspiracji.

Składniki

  1. 750g golonki z kością
  2. 500g ulubionej wędzonki z kością lub bez (np. żeberka „paski” lub polędwiczka wieprzowa)
  3. 200g wędzonego średnio przerośniętego boczku
  4. 1,2kg kiszonej kapusty
  5. 3-4 średnie marchewki
  6. 1 mały seler
  7. 1 mały por
  8. 1 mała cebula (100g)
  9. kilka dużych ziemniaków (750g)
  10. garść (20g) suszonych leśnych grzybów
  11. pęczek natki pietruszki
  12. kilka liści laurowych
  13. kilka ziaren ziela angielskiego
  14. 10 ziaren czarnego pieprzu
  15. sól
  16. 1 czubata łyżeczka mielonego kminku
  17. 1 czubata łyżeczka cząbru

Instrukcje

  1. Marchewki obieramy, odcinamy zielone końcówki i kroimy w niezbyt grube słupki długości kilku cm. Selera obieramy na tyle ile potrzeba, aby usunąć drobne korzenie. Pora dzielimy na kilka części, przy czym środkową i górną część rozkrajamy wzdłużnie i dokładnie płuczemy z piasku. Suszone grzyby namaczamy w ciepłej wodzie na co najmniej pół godziny. Z kapusty odciskamy kwaśny sok, a następnie kroimy na kilkucentymetrowej długości kawałki.
  2. Do dużego garnka na zupę wlewamy 5 litrów wody. Wkładamy golonkę i wędzonkę i wsypujemy 1 łyżeczkę soli. Podgrzewamy powoli oczekując na pojawienie się szumów, które usuwamy jak w rosole.
  3. Do odszumowanego mięsa dodajemy marchew, seler i por oraz część przypraw – liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i natkę pietruszki. Gotujemy powoli, pod częściowym przykryciem przez 30 minut.
  4. Dodajemy kapustę oraz namoczone grzyby wraz z wodą (uwaga na piasek na dnie naczynia). Kontynuujemy powolne gotowanie przez kolejne 2 – 2,5 godziny.
  5. Z wywaru usuwamy seler oraz por (o ile się nie rozgotował). Wyjmujemy również golonkę i wędzonkę. Gdy mięso odrobinę ostygnie, usuwamy z niego kości i kroimy w mniejsze kawałki, po czym umieszczamy z powrotem w zupie. Dodajemy również kminek i cząber.
  6. Wędzony boczek oraz obraną cebulę kroimy w drobną kostkę. Na małej patelni na średnim ogniu niezbyt gwałtownie podsmażamy boczek przez kilka minut, aż wytopi się tłuszcz. Następnie dodajemy cebulę i smażymy do zeszklenia, ale raczej nie zarumieniamy.
  7. Usmażony boczek i cebulę dodajemy do zupy pomijając jednak wytopiony tłuszcz. Doprowadzamy ponownie do spokojnego wrzenia i gotujemy kolejnych kilkanaście minut.
  8. Ziemniaki obieramy i kroimy w grubą (2-3cm) kostkę. Dodajemy do zupy, doprowadzamy do ponownego wrzenia i gotujemy do miękkości – zwykle ok. 15 minut. Pod koniec gotowania stopniowo dosalamy zupę. Możemy również dodać nieco odciśniętego wcześniej soku z kapusty.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: