Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

czwartek, 28 czerwca 2018

Dżem z czerwonej porzeczki

Wróciłam ;) Pamięcią oczywiście do lat dzieciństwa i pięknych krzaków czerwonej porzeczki, która rosła tuż przy rodzinnym domu. Nie było ich dużo, ale jednak... zbierać trzeba było, bo w domu nic nie mogło się zmarnować. A zbierania nie lubiłam strasznie. Traktowałam jak największą karę :) Teraz za to z przyjemnością poszłabym je tam pozbierać, zwłaszcza że dało się to robić siedząc, a nie stojąc w zaroślach jak to właśnie robiłam ostatnio :) Człowiekowi nie dogodzi, nijak hihi :D 
Najważniejsze jednak, że owoce są i to całkiem sporo ;) Nie ma szans, bym sama wszystko przerobiła, bo choćby nawet, to nie będzie miał kto tego wszystkiego zjeść/ wypić. 
Pomyślę jeszcze nad kilkoma deserami, ale teraz w deszczu, to choćbym chciała nikt mnie nawet nie wygoni pod las, by zebrać choćby koszyczek... 



Składniki na ok 3-4 słoiczki (1l. dżemu)

800g czerwonej porzeczki (po przebraniu)
800g cukru kryształu

Sposób przygotowania w Tefal Companion:

Przebrane owoce dokładnie myjemy i osuszamy z nadmiaru wody. Przekładamy do misy TC z założonym ostrzem ultra blade. Dodajemy 300g cukru i uruchamiamy program Dessert (prędkość 6, temp. 100⁰C, czas 15 minut). Po tym czasie owoce przelewamy na gęste sito i dokładnie przecieramy.
Wytworzony sok przelewamy z powrotem do misy, tym razem z założonym mieszadłem. Dodajemy pozostałe 500g cukru i ponownie uruchamiamy dessert (prędkość 2, temp.100⁰C, czas 15 minut). Gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoiczków i zakręcamy.



Sposób przygotowania tradycyjny:

Owoce porzeczki przebieramy, myjemy i osuszamy z nadmiaru wody. Przekładamy do rondla najlepiej z nieprzywierającym dnem, dosypujemy 300g cukru i stawiamy na małym ogniu. Mieszamy bez przerwy, by nic się nie przypaliło. Gdy owoce puszczą sok i zmiękną, przelewamy je na sito i dokładnie przecieramy, by „resztek” zostało jak najmniej.
Do osuszonego rondla ponownie wlewamy przetarte owoce, dodajemy pozostały cukier i mieszając doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowany płynny dżem przelewamy do wyparzonych słoiczków i zakręcamy.
Jeśli chcemy mieć pewność, że dżem jest dobrze zamknięty, możemy go dodatkowo spasteryzować wg własnego sprawdzonego sposobu.
Wykorzystujemy do deserów np. ciast, gofrów, omletów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.