Obiad Zupy

Zupa szparagowa. Krem z białych szparagów.

Zupa szparagowa. Krem z białych szparagów – czyli obowiązkowa zupa w sezonie szparagowym! :) Ma ona delikatną, kremową konsystencję i wyjątkowy smak białych szparagów, a całość przyozdobiona jest aromatycznym, świeżym koperkiem.

Zachęcam również przeczytać artykuł: Szparagi przepisy, jak kupować, obierać i gotować szparagi?


Zupa szparagowa. Krem z białych szparagów. – Składniki:

  • 1,5 bulionu warzywnego lub drobiowego (np. rosołu lub bulion z tego wpisu: bulion warzywny – przepis)
  • 2 średniej wielkości ziemniaki (najlepiej młode) – ok. 200g
  • 1 pęczek białych szparagów – ok. 500g
  • 1 średnia cebula – ok. `130g
  • 2 łyżki masła
  • 1 średnio czubata łyżka mąki pszennej
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • szczypta cukru
  • 100 ml śmietanki słodkiej 30 %
  • pół pęczka świeżego koperku lub natki pietruszki

Zupa szparagowa. Krem z białych szparagów.

Zupa szparagowa. Krem z białych szparagów. – Wykonanie:

  1. Przygotować bulion wg tego przepisu: Bulion warzywny. Ewentualnie może być przecedzony rosół.
  2. Następnie przygotować szparagi – należy pozbawić je zdrewniałych części, poprzez przełamanie go u podstawy – powinien on przełamać się w miejscu, gdzie jest jego zdrewniała część, która nie nadaje się do spożycia. Kolejno należy szparagi obrać z włókien za pomocą obieraczki do warzyw. Więcej o obieraniu szparagów i ich przygotowaniu możecie poczytać tutaj: Szparagi przepisy, jak kupować, obierać i gotować szparagi? Tak przygotowane szparagi pozbawić główek (odłożyć na bok na potem), a resztę pokroić na 2-3 cm kawałki.
  3. Ziemniaki obrać, pokroić w niezbyt dużą kostkę.
  4. W garnku podgrzać bulion, wrzucić do niego pokrojone ziemniaki i kawałki szparagów (oprócz główek), ewentualnie posolić jeśli bulion nie jest zbyt doprawiony.
  5. Cebulę obrać z łupinek, pokroić w kostkę, a następnie zeszklić na patelni na jednej łyżce masła. Dodać do wywaru z ziemniakami i szparagami. Gotować całość na małym ogniu, aż szparagi i ziemniaki będą miękkie (ok. 25-30 minut). Na tym etapie, po ugotowaniu, jeśli chcemy by nie była to zwykła zupa, tylko zupa krem, to należy przestudzić zupę i ją zblendować. Jesli zaś wolicie kawałki warzyw w zupie, to nie blendujecie i pozostałe kroki dalej są takie same dla zwykłej zupy, jak i dla zupy krem.
  6. Kolejny etap to przygotowanie zasmażki: na patelni roztopić łyżkę masła, dodać łyżkę mąki pszennej i ciągle mieszać do czasu aż mąka zbrązowieje. Następnie dodać 2-3 łyżki zupy, wymieszać i przelać całość do garnka z zupą, gotować ok. 1 minutę, cały czas mieszając, by nie powstały grudki.
  7. Kolejno 2 żółtka wbić do miseczki, rozkłócić widelcem, dodać śmietankę i 2-3 łyżki zupy, wymieszać dokładnie. Zdjąć garnek z ognia, dodać powyższą masę jajeczną i ponownie postawić na chwilę na ogniu, mieszając do czasu aż zupa nieco zgęstnieje (ale nie należy doprowadzać zupy do wrzenia). Na koniec doprawić do smaku solą i odrobiną cukru.
  8. Główki szparagów ugotować na parze lub w garnuszku z osoloną wodą (przez ok. 2 minuty). Udekorować nimi zupę (ewentualnie jeśli nie chcecie się tak rozdrabniać, to możecie pod koniec gotowania wrzucić główki do zupy jeszcze przed blendowaniem i wtedy zmiksować już całość).
  9. Na sam koniec oprószyć zupę posiekanym świeżym koperkiem lub natką pietruszki. Smacznego!
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here