Ciasto malinowa chmurka na kruchym spodzie
Ciasta z owocami Ciasto na kruchym cieście Ciasto z bezą Przepis na ciasto z galaretką Przepis na ciasto z herbatnikami / krakersami Słodkości

Malinowa chmurka – idealny przepis na ciasto

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : godzina i 30 minut | Porcje : ok. 20 kawałków

Malinowa chmurka – to ciasto, którego nie da się nie kochać! Pyszny kruchy spód, niesamowicie smaczny krem, a do tego maliny w galaretce i smakowita beza! Prawdziwy raj dla podniebienia.

Malinowa chmurka

Kruchy spód (możecie zastąpić go ewentualnie herbatnikami lub pokruszonymi ciasteczkami owsianymi wymieszanymi z masłem, jak np. w tym przepisie: Sernik na zimno z malinami (z serka mascarpone)) połączony z malinami, galaretką, kremem i bezą to prawdziwy raj dla podniebienia ;) W sezonie można użyć świeżych malin, a przez resztę roku sprawdzą się maliny mrożone. Malinowa chmurka jest nieco pracochłonnym ciastem, ale by nie męczyć się tyle jednego dnia, można bezę oraz kruchy spód przygotować sobie dzień wcześniej (dzięki temu beza też będzie miała dość czasu, by idealnie się wysuszyć – najlepiej pozostawić ją w piekarniku przez całą noc). Malinową chmurkę najlepiej kroi się na drugi dzień po złożeniu ciasta, gdy beza nieco wchłonie kremu i przestanie pękać.

Jeśli lubicie bezy, to polecam również wypróbować ten przepis: Dakłas / Dacquoise jak u Sowy – tylko 7 składników!

Malinowa chmurka – Składniki:

Składniki na spód z kruchego ciasta:

  • 4 żółtka z jajek klasy M
  • 3 łyżki cukru pudru (ok. 45g)
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (16g)
  • 170 g mąki pszennej
  • 130 g masła

Składniki na galaretkę z malinami:

  • 800 g malin (świeżych lub mrożonych)
  • 4 malinowe galaretki (każda na 500 ml wody)
  • 1 litr wrzącej wody

Składniki na krem:

  • 500 ml śmietanki kremówki 36%
  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 2 płaskie łyżeczki żelatyny
  • 50ml gorącej wody

Składniki na bezę z migdałami:

  • 4 białka z jajek klasy M, w temperaturze pokojowej
  • szczypta soli
  • 200 g cukru
  • 2 płaskie łyżeczki mąki (skrobi) ziemniaczanej
  • 2 garści płatków migdałów (ok. 40g)

ciasto z mrożonymi malinami

Malinowa chmurka – Wykonanie:

  1. Przygotować bezę (najlepiej dzień wcześniej):  białka wraz ze szczyptą soli ubić na bardzo sztywną pianę, dodawać stopniowo po łyżce cukru, miksując do czasu uzyskania gładkiej i błyszczącej masy. Pod koniec ubijania dodać mąkę ziemniaczaną. Na papierze do pieczenie odrysować formę o wymiarach 23x33cm, a w jej zakresie rozsmarować pianę z białek, wyrównać i posypać wierzch płatkami migdałów. Piec bezę w temperaturze 140 st.C przez około 60 minut aż beza będzie dobrze wypieczona. Pozostawić bezę w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, by odpowiednio się wysuszyła (najlepiej na całą noc).
  2. Przygotować spód z kruchego ciasta (można dzień wcześniej): Masło i jajka powinny być schłodzone. Składniki na kruchy spód szybko zagnieść na jednolite ciasto, włożyć do woreczka, a następnie schłodzić w lodówce przez ok. 30 minut. Blaszkę (o wymiarach 23x33cm) posmarować masłem (lub innym tłuszczem) wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć spód ciastem. Blaszkę wraz z ciastem ponownie schłodzić w lodówce przez ok. 30 minut. Ponakłuwać ciasto widelcem. Piekarnik rozgrzać do 200 st.C i piec kruchy spód przez ok. 15 minut (do czasu zarumienienia ciasta). Wyjąć, ostudzić.
  3. Przygotować warstwę galaretkową: Jeśli używacie mrożonych malin, to trzeba je wcześniej rozmrozić i odsączyć na sitku. Galaretki malinowe rozpuścić w gorącej wodzie, dokładnie wymieszać, ostudzić, połączyć z owocami. Wstawić do lodówki, by galaretka lekko stężała. Gdy galaretka będzie już nieco gęstniała, wylać ją na kruchy spód, wyrównać, schłodzić w lodówce.
  4. Przygotować krem: Śmietanka i mascarpone powinny być porządnie schłodzone (najlepiej kilka godzin). Śmietankę ubijać wraz z cukrem pudrem na najwyższych obrotach, a gdy zacznie gęstnieć, zmniejszyć nieco obroty i dodawać po łyżce mascarpone i miksować do czasu połączenia składników. W 50ml wrzątku rozpuścić 2 łyżeczki żelatyny, ostudzić (żelatyna powinna być ostudzona, ale wciąż płynna). Następnie dodawać do niej stopniowo kilka łyżek ubitej śmietany (z 2-3 łyżki), energicznie mieszać za pomocą trzepaczki lub miksera, a następnie dodać do pozostałej części masy (takie działanie pozwoli uniknąć grudek w masie śmietanowej), zmiksować/wymieszać.
  5. Złożyć ciasto: Na kruchym cieście wraz ze stężałą galaretką wyłożyć krem, wyrównać. Nałożyć bezę, lekko docisnąć do kremu. Schłodzić ciasto przez kilka godzin w lodówce (aż krem odpowiednio stężeje), aczkolwiek ciasto kroi się najlepiej po całej nocy w lodówce, gdy beza nieco wsiąknie kremu i nie kruszy się podczas krojenia. Smacznego!


ciasto z malinami i kremem z mascarpone

4.7 / 5 ( 770 głosów )

195 thoughts on “Malinowa chmurka – idealny przepis na ciasto”

  1. Wspaniały przepis! Dziękuję! :) Nie jestem zbyt doskonałym cukiernikiem, a jednak z tego przepisu wszystko wyszło idealne (beza, ciasto kruche i ogólnie całe ciacho). Rozeszło się bardzo szybko, bardzo wszystkim smakowało :)

    P.S. Niestety miałam tylko trochę malin, więc dorzuciłam truskawek. Nie miałam też galaretki malinowej, więc dałam truskawkową, ale i tak było obłędne (aczkolwiek z samymi malinami byłoby chyba ciut lepsze, bo kwaśniejsze :))

    Pozdrawiam serdecznie :)

  2. Trzymałam bezę w piekarniku 1h 45 minut. Jest twarda jak skała, zostawiam ją na noc w otwartym piekarniku. Czy jest jeszcze ratunek, czy beze można już wyrzucić?

  3. Witam
    1. Beza na jakim programie pieczona Góra-dół, termoobieg czy inny typu 3D ze wszystkich stron
    2. Jakie masło najlepsze takie typu 82% tłuszczu
    Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ
    Pozdrawiam

    1. Masło prawdziwe ;) czyli minimum 82% tłuszczu

      Ja piekę góra-dół bez termoobiegu, ale to też zależy od piekarnika, na jakiej opcji ładnie wysuszy bezę ;) więc nic nie stoi na przeszkodzie, by piec z termoobiegiem :)

  4. Nie należy mrożonych malin rozmrażać, razem z wodą którą odsączymy pozbędziemy się połowy objętości naszych malin, wycieknie z nich przecież cały sok.
    To zimnej już galaretki wsypujemy całe maliny prosto z zamrażalki, galaretka od razu tężeje i można ją wylewać na kruche, a maliny po kilku godzinach będą smakowały, i wyglądały tak jakby ciasto było robione w pełni malinowego sezonu.
    Nie rozmrażajmy, unikniemy w ten sposób malinowej ciapy.

    1. Czy mogę od razu po położeniu tak przygotowanej galaretki zrobić śmietanę, czy odczekać kilka godzin aż maliny się rozmrożą i puszczą sok?

      1. Jak doda Pani mrożone maliny do galaretki, to następnie blaszkę należy włożyć do lodówki i galaretka dość szybko tężeje :) więc za parę minut sprawdzić, czy już robi się sztywna i jeśli tak, to rozpocząć przygotowanie kremu śmietankowego.

  5. Obawialam się tego ciasta przez tą beze bo nigdy nie potrafiłam jej zrobić i tym razem też nie wyszła. Wszystko ładnie wyszło, była fajnie chrupiąca dopóki jej nie położyłam na krem i do lodówki, wtedy zrobiła się podeszwa. Nie mam pojęcia gdzie takie ciasto przechowywać, bo galaretka powinna być w lodówce a ta beza w lodówce robi się guma

    1. A przykryła Pani ciasto? Czasami to wina zbyt dużej wilgoci w lodówce i szczelne przykrycie pomaga :) A czasami to wina słabo wysuszonej bezy – zostawiła Pani ją na całą noc w piekarniku?

    1. z jagodami jeszcze nie, ale pewnie bedzie tak samo dobre :) my wypróbowalismy z wisniami, brzoskwiniami i truskawkami :)

    2. Agnieszka Tyczkowska z syropu z puszki – dla mnie dość słodkie ciasto, za to moja Mama tą wersję z brzoskwiniami lubi najbardziej ;)

    1. a robi Pani tak samo jak ja? :) bo mojej Mamie też się rozsypywał, a potem zaczęła robić jak ja i wychodzi jej idealnie ;)

    1. Czas pieczenia to około 60 minut, ale moce piekarnika są różne i czasami trzeba ten czas skrócić lub wydłużyć o +/- 10 minut. Pytanie,czy Pani beza od razu była gumowa po upieczeniu, czy po jakimś czasie. Jeśli od razu to za krótki czas pieczenia. Jeśli po czasie jednak zrobiła się gumowa, to znaczy, że przechowywana była w zbyt wilgotnym miejscu.

  6. “Zemsta teściowej” w oryginale jest z wisniami razem z pestkami..
    Synowa je i pluje…nie wie tylko czy zębami czy pestkami….;-)
    Robiłam z wisniami bez pestek,jest przepyszne,chyba niedługo męźowi na urodziny upiekę :-)

  7. “Zemsta teściowej” w oryginale jest z wisniami razem z pestkami..
    Synowa je i pluje…nie wie tylko czy zębami czy pestkami….;-)
    Robiłam z wisniami bez pestek,jest przepyszne,chyba niedługo męźowi na urodziny upiekę :-)

  8. jeszcze ostatniego nie zdazylam zrobic co mi wyslalas to ktore najpierw wolisz??? W niedziele narzadze bo dzis I jutro czeka mnie malowanie piwnicy w Dabrowce

  9. JA też mam taki przepis tylko pod inną nazwą ”Zemsta teściowej”, wiele razy go robiłam, jest pyszny.

  10. Justyna Wiencis nie nie , przeglądam przeglądam patrzę o nie ale bym takie pyszności zjadła patrzę na nazwę i w myślach o Wow to jest to co Justa będzie robić sprawdzam jeszcze czy malinki są są a wiec to . Będzie pychota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here