A więc jesteś królem?

Król to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej, 9. edycji wielkopostnego Festiwalu Nowe Epifanie, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, który potrwa do 25 marca. Od lat celem Festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Podczas Festiwalu możNA uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych, widowiskach muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystawach, pokazach filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką. W tej edycji artyści i widzowie zachęcani są do odkrywania postaci króla, a najważniejszym z króli, w kontekście Wielkiego Postu, jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary. To także opowieść o władzy świeckiej – niemal cała tradycja teatru od Ajschylosa, przez Szekspira, do twórców współczesnych, podejmuje temat praw i obowiązków władcy.

 

 

Festiwal to jednak nie tylko teatr, muzyka i film. Tradycją Nowych Epifanii stały się spotkania kulinarne Moniki Kuci. Mnie nikt nie musi już do nich przekonywać. Wiem, że za każdym razem będzie to wspaniały czas, spędzony w niebanalny sposób, pełen nowych doznań, skłaniający do zadumy i refleksji. Cenne to zwłaszcza teraz, w Wielkim Poście. Warto zatrzymać się w codziennej gonitwie, przysiąść, pomyśleć, spojrzeć z innej perspektywy na – wydaje się – oczywistości w naszym życiu.

 

 

Nie rozczarowałam się, wręcz po raz kolejny zostałam OCZAROWANA. Miałam przyjemność wziąć udział w uczcie „Bieda król”, zorganizowanej przez Monikę w Centrum Sztuk Współczesnej w Zamku Ujazdowskim,  gdzie wspólnie z zaproszonymi szefami kuchni i artystami zasiedliśmy do kolacji przygotowanej z odrzuconych i niechcianych składników. Była to niepowtarzalna okazja zobaczenia, jak sprawić, by mało dotąd cenione produkty zaczęły odgrywać główną rolę w naszym jadłospisie. Sama nienawidzę wyrzucać jedzenia, zanim pójdę na zakupy, robię przegląd lodówki i najlepsze dania powstają z tzw. resztek. Ale nigdy nie wpadłam na to, żeby obierki z ziemniaków przerobić na chipsy, upiec ciasteczka z młóta albo tort ze starego chleba, nastawić nalewkę z zaparzonych liści herbaty, wykorzystać fusy z kawy jako odżywkę dla domowych czy ogrodowych roślin, czy wreszcie stworzyć perfumy o zapachu piwnicy na bazie mchu.

 

 

Ucztę „Bieda król” przygotował szef kuchni Michał Czekajło (członek kolektywu Food Think Tank), który w Browarze Stu Mostów we Wrocławiu prowadzi kuchnię według filozofii Zero Waste. Wraz z dr inż. Witoldem Pietrzakiem z Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyhodowali na ucztę jadalne grzyby strzępkowe. Finałowy tort ze starego chleba został podany na porcelanie Alicji Patanowskiej, która w swoich pracach wykorzystuje materiały z fabryki Kristoff. W trakcie uczty “Mszę Koronacyjną” Mozarta zagrała na pile Anna Bojara, wcześniej przygrywając biesiadnikom na grzebieniu.

 

 

Macie świadomość, że w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności rocznie? Z tego gospodarstwa domowe wyrzucają ponad 2 mln ton jedzenia, czyli statystyczny Polak wynosi go na śmietnik 52 kg. Dane Eurostatu sytuują Polskę na 5. miejscu wśród krajów marnujących najwięcej żywności w Unii Europejskiej. Według danych Federacji Polskich Banków Żywności najczęściej marnowanym produktem w Polsce jest pieczywo – około 62 proc. Przed wejściem na ucztę stało wielkie akwarium, a w nim 36 kg chleba, tyle, ile polskie rodziny marnują na sekundę. Suchy chleb i resztki pozyskano od zaprzyjaźnionych restauracji, kanapki były przyniesione z powrotem ze szkoły przez własne i znajome dzieci Moniki Kuci od początku roku 2018. To był dość sugestywny obraz….  O (nie)marnowaniu jedzenia pisałam tutaj.

Póki  co, Festiwal Nowe Epifanie trwa i gorąco zachęcam  do udziału. Naprawdę warto i myślę, że każdy znajdzie  dla siebie coś inspirującego.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl

Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie