Przejdź do głównej zawartości

Paszteciki krucho drożdżowe

Paszteciki krucho drożdżowe z farszem z soczewicy i pieczarek oraz z farszem z kapustą i pieczarkami



Witam wszystkich po dłuższej przerwie.
Nowy rok  przyniósł w moim życiu wiele zmian na dobre, ale niestety nie mam już tyle czasu bloga jak wcześniej. Postaram jak najczęściej tutaj zaglądać i dzielić się z wami nowymi przepisami, a póki co trzeba nadrobić zaległości, tak więc mam dla was parę nowości. Pierwszy przepis jest na paszteciki krucho drożdżowe, z dwoma farszami, pierwsze z soczewicą i pieczarkami, drugie z kapustą i pieczarkami.
Smakowały mi oby dwie wersje, jednakże muszę podkreślić, że podczas pieczenia pasztecików soczewica się lekko wysusza. Ale do barszczyku… znakomite. Moje paszteciki posypałam nasionami chia, oczywiście można posypać, sezamem, czarnuszką, makiem. Wybór jest dowolny.
Zapraszam do zapoznania się z przepisem



Przepis:  

Miarka: Szklanka 250 ml
Składniki:

Na ciasto:

500 g mąki
250 g masła w temperaturze pokojowej
1 jajko
1 szklanka śmietany 18% / lub crème fraiche 18% - ja go użyłam
szczypta soli
35 g świeżych drożdży

Dodatkowo:
1 jajko do smarowania, nasiona chia do posypania

Farsz z soczewicy:

0,5 szklanki zielonej soczewicy
250 g pieczarek
2 cebule
Sól, pieprze, papryka słodka, zioła prowansalskie
Olej czosnkowy
Dodatkowo: olej do smażenia

Farsz z kapustą i pieczarkami:

500 g kapusty kiszonej
250 g pieczarek
2 cebule
2 liście laurowe, 2 ziela angielskie, sól, pieprz, majeranek, papryka słodka


Wykonanie:
1. Mąkę przesiać do miski, dodajemy pokruszone drożdże, śmietanę lub crème fraiche, jajko sól oraz masło.

2. Łączymy wszystkie składniki i zagniatamy ciasto.

3. Wyrobione ciasto przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki od 1,5 do 2 godzin.

4. Przygotowujemy farsze. Pieczarkami dokładnie oczyszczamy całe 500 g potrzebne na 2 farsze, kroimy w kosteczkę i smażymy, kiedy woda odparowuje, dodajemy 4 cebule, które wcześniej obieramy, myjemy i kroimy w kosteczkę. Podczas smażenia doprawiamy solą i pieprzem. Dzielimy na pół 1 część użyjemy do soczewicy, drugą do kapusty.  

5. Soczewicę płuczemy i gotujemy z godnie z opisem na opakowaniu, na pół szklanki soczewicy, pół szklanki wody. Pod koniec gotowania doprawiamy delikatnie solą.

6. Kapustę odsączamy i szatkujemy, zalewamy odrobioną wody, tylko tyle co na dnie, dodajemy liście laurowe i ziela angielskie oraz 1 łyżeczkę soli. I gotujemy do miękkości, około 30 minut.

7. Ugotowaną soczewicę przekładamy do miksera dodajemy 1 część pieczarek, dodajemy przyprawy i miksujemy na masę. Dodajemy również olej czosnkowy około 1 – 2 łyżek.

8. Ugotowaną kapustę odcedzamy i dodajemy drugą część pieczarek, doprawiamy ewentualnie jeszcze solą, pieprzem dodajemy majeranku i papryki słodkiej.

9. Kiedy ciasto już odpocznie swoje, wykładamy je na stolnicę i zagniatamy i dzielimy na mniejsze części, każdą z nich rozwałkowujemy na podłużny prostokąt (mniej więcej 15 cm szerokości) i na około 2 – 3 mm grubości, żeby ciasto nie było zbyt grube po złożeniu.

10. Po środku prostokąta nakładamy farsz z soczewicy lub kapusty, i przykrywamy resztą ciasta z zewnętrznych stron, tak aby nakładamy na siebie, najpierw od dołu potem od góry.



11. Ostrym nożem obcinamy paszteciki na kształt rombów lub kwadracików, dowolnej wielkości.

12. Postępujemy tak samo z każdym kolejnym rozwałkowanym ciastem.

13. Gotowe paszteciki układamy na blaszce wyłożoną papierem do pieczenia, tak, żeby strona sklejona pasztecika była od dołu. I każdy pasztecik smarujemy roztrzepanym jajkiem, po czym posypujemy nasionami chia.

14. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni i pieczemy przez około 10 - 15 min.

Ja śledziłam cały proces pieczenia, bo nie chciałam żeby za bardzo się spiekły a wiem, że każdy piekarnik inny, więc proszę kontrolować czas.









Smacznego 

Komentarze

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania moich postów

Popularne posty z tego bloga

Ciasto na pierogi (100 pierogów)

Delikatne, elastyczne ciasto na pierogi Za pewne wiele osób, szuka idealnego przepisu na ciasto pierogowe. Jeśli lubicie takie delikatne, rozpływające się w ustach pierogi , ten przepis na pewno przypadnie Wam do gustu.   Z tego ciasta na prawdę wychodzą pyszne pierogi.  Kochani w komentarzach niektórzy piszą, że użyłam dużo soli, jednak ciasto na prawdę nie było mocno słone, ale jeśli uważacie, że soli jest faktycznie za dużo, to nie dodawajcie. :)

Sernik z serka Skyr

Przepis na ten sernik dostałam od mojej mamy. W oryginalnym przepisie jest użyty twaróg półtłusty, a że w Danii nie ma dostępu do twarogu użyłam serka skyr w wiaderku o smaku waniliowym.  Skyr jest islandzkim wyrobem mlecznym podobnym do jogurtu, chodź mi w smaku bardziej przypomina serki homogenizowane.  Ciasto jest genialne, smakowało całej rodzince. Po prostu rozpływa się w ustach. Dlatego z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić.

Wegetariański obiad po śląsku

Kluski śląskie z wegańską roladą i modrą kapustą z sosem al'a pieczeniowym Dzisiaj miałam ochotę na typowo śląski obiad, kluski, rolada i kapusta modra. A że jestem wegetarianką zaczęłam się zastanawiać jak mogę przyrządzić wegetariańską roladę. Postanowiłam troszkę pokombinować licząc się z tym, że coś może nie wyjść. Jednakże mój strach miał tylko wielkie oczy, gdyż rolada wyszła idealna, smakowita, perfekcyjna. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.  Zapraszam was na wegetariański śląski obiad ...