Puree ziemniaczane

Puree ziemniaczane to niewątpliwie jeden z lepszych, prostszych i bardzo uniwersalnych dodatków do potraw z mięsa, ryb, jajek i warzyw. Puree ziemniaczane to utłuczone ziemniaki z dodatkiem mleka (lub słodkiej śmietanki, śmietany) i masła. Bardzo kremowe i pyszne. To przepis na świetny dodatek do wielu dań obiadowych, nie tylko mięsnych, rybnych, warzywnych. Może stanowić także ciepły posiłek, do którego wystarczy jajko sadzone, szczypiorek i szklanka kefiru.. Maślane puree podaję z podsmażoną na oleju szklistą i mięciutką cebulką. To idealne połączenie, które wzbogaca smak ziemniaczanego puree. Puree podasz do kaczki z figami lub z pysznym i rozpływającym się w ustach gulaszem wieprzowym. Puree ziemniaczane na talerzu posyp świeżymi ziołami, np. koperkiem, szczypiorkiem, natką.. Poniżej dokładny opis krok po kroku plus porady dodatków do puree oraz porady jak otrzymać kolorowe puree. Zapraszam po mój sprawdzony przepis na puree ziemniaczane z aromatyczną, słodką cebulką.

SKŁADNIKI:

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 l wody
  • 2 łyżki masła – 45 g
  • niecałe ¾ szklanki mleka – 140 ml
  • 1 duża cebula
  • 5 łyżek oleju do smażenia
  • 1 lekko czubata łyżeczka soli

Do podania: koperek, natka, szczypiorek.

PRZYGOTOWANIE:

Do przygotowania puree wybierz ziemniaki typu B lub C. Najlepiej sprawdzą się odmiany mączyste zawierające dużo skrobi, które po ugotowaniu z łatwością rozgnieciesz.

Odmierz 1 kg ziemniaków.

Ziemniaki obierz, przepłucz pod zimną wodą, pokrój w większą kostkę. Ziemniaki zalej 1 litrem (4 szklanki o pojemności 250 ml), posól i przykryj pokrywką.

Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie (1 lekko czubata łyżeczka soli) do miękkości. Możesz dodać więcej lub mniej soli jeśli wolisz. U mnie wychodzi łyżeczka soli z delikatną górką, ale całkiem czubata.

Ziemniaki zagotowuję. Od momentu zagotowania wody, uchylam lekko pokrywkę od garnka. Ziemniaki gotuję na średniej mocy palnika przez 10 minut. Wszystko zależy od odmiany użytych ziemniaków oraz mocy palnika. Kontroluj miękkość ziemniaków, ważne by się nie rozgotowały.

Ugotowane ziemniaki odcedź, wstaw na chwilę na palnik, by woda odparowała. Trwa to niecałą minutę. Dodaj masło (45 g) i wlej mleko.

Ziemniaki ugnieć dokładnie na puree. Najlepiej zrobisz to przy pomocy np. tłuczka do ziemniaków.

Porada. Mleko możesz zastąpić słodką śmietanką 12 %, 18 % lub 30 % lub wymieszać ja pół na pół z mlekiem. Szykowałam także puree z dodatkiem kwaśnej śmietany, kefiru bądź maślanki. Wychodzi równie pyszne jak wersja z dodatkiem mleka lub śmietanki.

Obraną i posiekaną drobno cebulę podsmaż na 5 łyżkach oleju, najlepiej na oleju rzepakowym. Możesz dać więcej oleju lub mniej, w zależności od upodobań. Przesmaż na niej cebulę aż będzie miękka i szklista. Zajmie to około 10 minut na małej mocy palnika. Pod koniec smażenia delikatnie ją posól i popieprz, najlepiej świeżo zmielonym pieprzem. Pod koniec smażenia, do cebulki na patelni możesz dodać 3 łyżki posiekanego szczypiorku.

Cebulkę wraz z aromatycznym olejem dodaj do puree, wymieszaj.

Jeśli wolisz, możesz pominąć dodatek cebulki do puree.

Puree ziemniaczane z cebulką podawaj do mięs, warzyw, ryb, jajka sadzonego.

Dodatki do puree:

  • tarty parmezan,
  • gałka muszkatołowa,
  • chili w płatkach,
  • podsmażony, chrupiący boczek,
  • czosnek,
  • zmiksowany zielony groszek – powstanie zielone puree,
  • karmelizowana cebulka,
  • chrzan ze słoiczka lub świeży tarty.

Porada. Możesz także ugotować ziemniaki z dodatkiem 1 średniego selera. Powstanie pyszne i kremowe puree, wzbogacone smakiem dodatkowego warzywa. Po ugotowaniu, postępuj dalej jak w przepisie. Może się zdarzyć, że dodasz łyżeczkę masła więcej.

Puree ziemniaczane jest jednym z najlepszych dodatków do mięs, sosów mięsnych i warzywnych, dań rybnych oraz surówek.

Porada. Możesz otrzymać kolorowe puree dodając do ziemniaków puree z zielonego groszku lub marchwi, wtedy Twoje ziemniaczane puree ma ładny – w zależności od dodanego warzywa – kolor. Będzie to szklanka – niecałe dwie zielonego rozmrożonego i ugotowanego groszku lub puree z ugotowanej marchewki zmiksowane ze śmietaną, masłem lub/i mlekiem na gładko i dodane do utłuczonych ziemniaków. Zielone puree podaję najczęściej do ryby i kaczki, pomarańczowe do kotletów, pieczeni, sosów mięsnych, gulaszu wieprzowego.

Wypróbuj także moje puree z batatów i dyni, które idealnie nadaje się do mięsnych sosów, pieczeni i kotletów.

Puree z batatów i dyni

Smacznego.

4 odpowiedzi na “Puree ziemniaczane”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *