24 stycznia 2018

CHLEB BEZGLUTENOWY LOW FODMAP, ŁATWY



   Chleb bezglutenowy (gryczano-ryżowy) to jeszcze gorący przepis- dosłownie. Dziś znaleziony przepis, chlebek już upieczony, wypróbowany i od razu dzielę się z Wami recepturą. Ten chleb jest wart rozpowszechniania. Jest nie tylko bezglutenowy, on jest jak najbardziej dozwolony także przy zespole jelita drażliwego, jest bowiem Low FODMAP.
Domowy chlebek bez zbędnych dodatków: bez konserwantów, bez ulepszaczy, itp., tylko to co zdrowe i niezbędne.
Na przepis natknęłam się na tej stronie.
Nie wprowadzałam żadnych zmian, z wyjątkiem pominięcia cukru, wiem bowiem iż drożdże do wzrostu go nie potrzebują, to po cóż go dodawać...
Jest pyszny w smaku, ma chrupiacą skórkę i sprężysty miąższ (co jest rzadkością wsród chlebów bezglutenowych) i ponoć długo pozostaje świeży. Ponoć gdyż osobiście tego jeszcze nie mogę stwierdzić, na razie wierzę na słowo autorce przepisu.

Piekłam w 1 silkonowej formie, o wym.: 24x8cm
w wersji drugiej w metalowej, o wym.: 26,5x8,5cm

Składniki:
- 250g mąki gryczanej
- 150g mąki ryżowej
- 100g skrobi kukurydzianej, z tapioki lub ziemniaczanej
- 1-1,5 łyżeczki soli  (u mnie ok.12g himalajskiej)
- paczka suchych drożdży (7g)
- 1/2 szklanki ziaren: słonecznik, siemię lniane, sezam, itp.
- 2 łyżki nasion chia
- 500-600g ciepłej wody (ja dałam 550g- silikonowa forma, za drugim razem dodałam już 590g- piekłam w większej metalowej formie)

Do miski odważyć mąki: gryczaną i ryżową, dodać skrobię (ja dałam kukurydzianą), sól, suche drożdże, nasiona (dałam słonecznik, siemię lniane i sezam) oraz nasiona chia i zamieszać, następnie dodać ciepłą wodę. Ja wlałam od razu 500g (ml), dokładnie wymieszałam, następnie dolałam partiami jeszcze 50g. Masa była dość rzadka, ale taka jakby lepka (to za sprawą nasion chia). Masę przykryć w misce i odstawić na ok.30-40 minut, w dość ciepłe miejsce, do podwojenia objętości.



Wyrośnięte ciasto przekładamy do formy przesmarowanej delikatnie olejem (metalową najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia) i odstawiamy pod przykryciem na ok.30-40 minut, aż wypełni formę (lub zdecydowanie urośnie).




Wstawiamy formę do piekarnika nagrzanego do 200*C i pieczemy na programie góra-dół, bez termoobiegu ok.50-60 minut. Ja piekłam 55 minut.


Chleb wyjmujemy z formy i odstawiamy do odparowania, można przykryć lnianą ściereczką, by nie obsychał.









W wersji drugiej, z metalowej, większej formy, z dodatkiem 590g wody:

       Odstawiony do wyrastania:

        przed wstawieniem do piekarnika: 

     po wyjęciu z piekarnika:



Wersja z 600g wody, skrobią tym razem z tapioki i posypany ziarnami- najlepszy!
Wygląda i smakuje jak chleby na zakwasie... ;-)



Smacznego :-)

                                        Wypiekamy- pieczywo

22 komentarze:

  1. Od dawna mam zamiar zabrać się na własny wypiek chleba i ten przepis chyba będzie najlepszy do pierwszej próby. Mam nadzieję że będzie smaczny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chleb jest bardzo łatwy, nie potrzeba nawet miksera, dodatkowo smaczny. Upiekłam dla części rodzinki (z problami SIBO) a zajadamy się nim wszyscy, jest po prostu pyszny. Wczoraj piekłam już drugi raz. Mam nadzieję, że zasmakuje również. Pozdrawiam :-)

      Usuń
  2. Jaką dietę ma część rodzinki z SIBO? Pytam, bo sama mam z tym problem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są 3 rodzaje diet, trzeba dopasować najbardziej nam odpowiadającą i zarazem najmniej szkodzącą. Moi stosują FODMAP. U nas m.in. dieta bez glutenu, mleka (tylko masło), cebuli, czosnku, awokado, kapusty, kakao, alkoholu (ksylitol też odpada...), nasion strączkowych. Bardzo pomocna jest laktoferyna i probiotyk San Probi IBS.

      Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź. Czy wiesz gdzie w Internecie albo w jakiejś książce można sobie o tych dietach poczytać? Aga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. M.in.Tłusteżycie.pl; Paleosmak.pl;

      Usuń
    2. Poczytam, dzięki.
      Dzisiaj upiekłam ten chleb w wersji z tapioką i rzeczywiście smakuje rewelacyjnie - jadałam różne chleby bezglutenowe, część sama piekłam, część kupowałam, ale nigdy mi nie smakowały jak ten! Rewelacja!
      Od razu zapytam w jaki sposób przechowujesz taki chleb? W folii? W papierze?
      Aga

      Usuń
    3. Dla nas również. Zakochaliśmy się w jego smaku, jest cudny. Odkąd go odkryłam pieczemy go naookrągło. Ja przechowuję go w papierowej torbie do pieczywa w otwartym chlebaku, tak jak wszystkie chleby, które piekę. Testowałam też różne mąki gryczane i najbardziej odpowiada nam gryczana biała (w sensie niepalona). Co jest super w tym chlebie, to mimo iż jest na drożdżach i dodatkowo jest bezglutenowy, to długo pozostaje świeży. My zajadamy go do ostatniej kromki, jak chleby na zakwasie. Cieszę się, że Tobie również smakuje. Pozdrawiam 😉

      Usuń
  4. A czy przy diecie na tarczycę można jesć ten chleb ? Moja mama musi być na takiej diecie a ja szukam wskazówek i porad co taka osoba powinna jesć. Bo wiem że nie wszystko. Myslisz że mogła bym jej taki chlebek upiec ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co mi wiadomo, to wszystko zależy od tego jak organizm reaguje na dane produkty. Są osoby, które rezygnują z glutenu i mleka i taka dieta im służy. Pewnie ma to związek z nietolerancją. Są osoby, którym zmiana diety nic nie daje, przynajmniej tak twierdzą i jedzą wszystko. Najlepiej wykluczyć z diety produkty, których organizm nie toleruje, ale to już najlepiej pid okiem dietetyka klinicznego.
      A chlebek na pewno nie zaszkodzi, jest pyszny i lekkostrawny, kwestia dopasowania mąk, które nam najbardziej odpowiadają

      Usuń
  5. Nie mam ziaren i suchych drożdży. Dam radę zrobić ten chleb?ile drożdży świeżych mam dodać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drożdży świeżych dałabym Ok.25g (przygotowujemy wcześniej zaczyn). Bez ziaren też wyjdzie, wówczas trochę mniej wody

      Usuń
  6. Czy mogę czymś zastąpić lub pominąć po prostu nasiona chia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasiona chia są jakby spoiwem, dzięki nim chleb ma super strukturę. Można je pominąć lub zastąpić czymś innym, ale nie gwarantuję efektu końcowego

      Usuń
  7. Witam, próbuję już drugi raz upiec ten chlebek, smak fajny, ale mi nie wyrasta i jest zbity a wydaje mi się, że wszystko robię wg przepisu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm, może mąki są pełnoziarniste...? Jak ciasto jest bardzo gęste, to można dolać więcej wody. Ja na początku też się obawiałam, że ciasto może być zbyt rzadkie i wody dolewałam stopniowo, a tak naprawdę czym rzadsze ciasto, tym smaczniejszy chleb. U mnie przy mąkach jasnych wychodzi 600 ml (g) wody. Rzadsze ciasto też lepiej wyrośnie, a chleb nie będzie taki zbity.
      Na zdj.jest pierwszy chleb jaki upiekłam wg tego przepisu, na zdjęciach poniżej jest chleb z większą ilością wody, ma zupełnie inną strukturę. Przy mąkach (mące) pełnoziarnistej, wody będzie potrzeba jeszcze więcej...

      Usuń
    2. Dziękuję, spróbuję dodać więcej wody, bo faktycznie ciasto przy tych proporcjach jest dosyć gęste. Do wyrośnięcia wkładam do lekko podgrzanego piekarnika, może zbyt ciepło?... Pizdrawiam

      Usuń
    3. Też jest taka możliwość... Ja wstawiam do piekarnika nagrzanego do max 40*C, gdy zależy mi na szybszym wyrastaniu.
      Może lepiej sprawdzi się ten przepis, też jest bezglutenowy, to nasza ulubiona wersja: http://smaczne-zdrowe.blogspot.com/2018/10/chleb-bezglutenowy-z-ziarnami-najlepszy.html?m=0

      Usuń
  8. Dzień dobry, wyszedł super, 600ml wody, 2 łyżki chia, bez ziaren, tapioka zamiast mąki kukurydzianej. Pozdrawiam, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Ogromnie się cieszę 😊
      Również uwielbiam dodatek tapioki do chleba 👌
      Pozdrawiam 😊

      Usuń
  9. Odpowiedzi
    1. Nigdy nie dodaję cukru do chlebów i bułek, zarówno na zakwasie jak i na drożdżach. Ciasto wyrasta super i bez jego dodatku, to taki stary mit, też kiedyś myślałam, że drożdże bez jego dodatku nie ruszą... wystarcza im mąka i pięknie rosną. Polecam spróbować 💪
      Pozdrawiam 😊

      Usuń