Tarta z rybą po grecku jest prawdziwą ozdobą wigilijnego stołu, ale przepis można wykorzystać też do ponownego przygotowania ryby po grecku jaka została z Wigilii.

Ryba po grecku tyle ma wspólnego z Grecją, co fasolka po bretońsku z Bretanią, kawa po turecku z Turcją, pierogi ruskie z Rosją, a paprykarz szczeciński z rybami 😉 Ten ostatni chociaż ze Szczecina rzeczywiście pochodzi, gdzie powstał jako produkt racjonalizatorski w laboratorium (jak mawiał kanclerz Bismarck: „Ludzie nie powinni wiedzieć jak robi się paprykarz szczeciński i politykę”:-)).

tarta z rybą po grecku

Krewna psari speciota

Wracając do ryby po grecku, to jednak jakieś związki, bardzo odległe, z kuchnią helleńską ta potrawa ma. Bardzo ładnie wiodące tam tropy prześledziła Agnieszka Kręglicka w jednym z felietonów dla „Wysokich Obcasów” (doszukując się podobieństwa ryby po grecku do psari speciota, ryby pieczonej pod lekkim warzywno-winnym, głównie pomidorowym sosem).

Ryba a la ciasto

Niezależnie od rodowodu, ryba po grecku stała się jednym z must have na polskiej wigilii. U nas w domu też tak jest, choć stoi raczej na skraju stołu, a nie w samym centrum, gdzie naczelne miejsce zajmują inne ryby (karp, sandacz w galarecie i pieczony, faszerowany szczupak).

Żeby uatrakcyjnić to trochę nudnawe danie wymyśliliśmy je na nowo. Nasza tarta z rybą po grecku upieczona jest w formie eleganckiego torciku, który dobrze smakuje zarówno na ciepło jak na zimno i śmiało może postać w lodówce kilka dni.
Polecamy Wam to proste w gruncie rzeczy danie. Tarta z rybą po grecku jest efektowna i smaczna. Spód do tarty zrobiony jest z mocno maślanego, kruchego ciasta. Jeśli macie swoje własne patenty na ciasto śmiało możecie ich użyć. Wydaje nam się, że tarta dobrze wypadnie nawet na cienkim, drożdżowym cieście. Na pewno będzie mniej kaloryczne. No, ale przecież są Święta:-)

Czas: 45 minut

Poziom trudności: Łatwe

Składniki:

Ciasto:

  • 146 g mąki uniwersalnej (pełna szklanka)
  • 110 g zimnego masła (grubo ponad połowa kostki)
  • Pół łyżeczki soli
  • 3 łyżki bardzo zimnej wody

Farsz:

  • 5 marchewek
  • 2 pietruszki
  • Kawałek selera
  • 1,2 kg mrożonych ryb lub kilogram świeżych
  • Liść laurowy
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • Skórka otarta z jednej cytryny
  • Sok z połowy cytry
  • Łyżka suszonego majeranku
  • 2 łyżki oleju
  • Łyżka masła do smarowania formy do pieczenia
  • Sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Krok 1
Przygotowujemy ciasto. Mąkę przesiewamy do naczynia, dodajemy sól, mieszamy. Dodajemy po kawałku masło wcierając je palcami w mąkę – można użyć widelca, albo dwóch noży (wtedy mąkę wsypujemy na stolnicę), albo miksera (mieszamy ciasto krótkimi, pulsacyjnym obrotami). Staramy się pracować szybko, żeby nie rozgrzewać za nadto masła. Kiedy całość masła jest wtarta dodajemy po łyżce zimnej wody i dwoma, trzema ruchami zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, spłaszczamy w dysk, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na pół godziny.

Krok 2
Kiedy ciasto odpoczywa, obieramy warzywa i albo siekamy w zapałki, albo ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do rondla wlewamy łyżkę oleju, rozgrzewamy i dodajemy warzywa i liść laurowy. Dusimy około 15 minut, podlewając delikatnie wodą jeśli zaczęłyby przywierać do dna naczynia. Na koniec dodajemy przecier pomidorowy rozrobiony z odrobiną wody. Mieszamy. Myjemy cytrynę, parzymy wrzątkiem i ścieramy skórkę do warzyw. Przekrawamy i wyciskamy sok z połowy cytryny. Dodajemy majeranek, sól i pieprz. Dusimy jeszcze 2-3 minuty. Zestawiamy z ognia.

Krok 3
Ryby. Mrożone rozmrażamy i osuszamy, świeże myjemy i osuszamy. Solimy, pieprzymy, skrapiamy sokiem z cytryny. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju i krótko smażymy ryby. Zestawiamy z ognia.

Krok 4
Ciasto. Wyjmujemy je z lodówki na dobrze posypaną mąką stolnicę. Odkrawamy niewielki kawałek, z którego później zrobimy dekorację wierzchu i wstawiamy z powrotem do lodówki. Zacznamy wałkować ciasto – po każdym pociągnięciu wałka obracamy ciasto o 90 stopni, będziemy mieć pewność, że spód się nie przykleja. Jeśli się klei, trzeba podnieść ciasto i podsypać mąką. Wałkujemy na dość cienki placek.
Smarujemy formę masłem. Nawijamy ciasto na wałek, przekładamy na formę i rozwijamy. Pozwólmy ciastu opaść na dno, nie naciskajmy, nie rozciągajmy, ponieważ podczas pieczenia i tak wróci do swojego kształtu.
Wykladamy dno papierem do pieczenia, wysypujemy rozprowadzamy równomiernie suchy groszek, żeby obciążył spód.
Rozgrzewamy piekarnik do 175 stopni i wstawiamy ciasto na 15 minut.

Krok 5
Wyciągamy ciasto i zaczynamy układać nadzienie. Najpierw idzie warstwa warzyw, potem ryba, potem znowu warzywa, ryby i ostatnia partia warzyw. Delikatnie dociskamy nadzienie podczas nakładania.

Wierzch dekorujemy wałkując kawałek ciasta wyciągnięty z lodówki w cienkie wałeczki, które naklejamy w kratkę na ostatniej warstwie. Wstawiamy do pieca na 20-25 minut.
Tartę można jeść na ciepło lub podać na zimno.

Smacznego!