Szukaj przepisów:

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona


Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka StronaGulasz to narodowe węgierskie danie składające się głównie z mięsa, cebuli oraz papryki.
Gulasz węgierski w połączeniu z kluskami śląskimi smakuje wyśmienicie tworząc smakowite danie, które z pewnością doskonale zaspokoi nasze apetyty.

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona
Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Składniki:

Gulasz Węgierski:
1 kg mięsa wieprzowego
2 duże cebule
ok. 200 g papryki (najlepiej kolorowej)
5 dużych ząbków czosnku
400 g krojonych pomidorów (mogą być w puszce)
przyprawy:
słodka papryka, sól, pieprz, czosnek w proszku
ponadto:
ok. 5 liści laurowych, kilka ziarenek ziela angielskiego, kilka ziarenek pieprzu, ostra papryka w proszku
olej do smażenia

Kluski śląskie:
1 kg sypkich ziemniaków (po obraniu)
200-250 g mąki ziemniaczanej
1 jajko
1 żółtko


Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka StronaKluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Sposób przygotowania:

Mięso kroimy w kostkę, a następnie dodajemy po ok. niepełnej łyżeczce słodkiej papryki, czosnku, soli oraz pieprzu i dokładnie mieszamy aby pokryć przyprawami każdy kawałek mięsa. Odkładamy na kilka godzin, a najlepiej całą noc.
Po tym czasie podsmażamy mięso na rozgrzanym oleju do złoto-brązowej barwy.
Następnie mięso zalewamy ok. 1-1,5 l wody, dodajemy liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego i pieprzu oraz drobniutko pokrojony czosnek. Dusimy minimum godzinę.
Na osobnej patelni podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę, a następnie dodajemy paprykę również pokrojoną w kostkę i chwilkę dusimy (nie za długo, papryka ma być dość miękka, ale nie rozgotowana).

Najlepszy Domowy Gulasz Węgierski - Przepis - Słodka StronaDo mięsa dodajemy pomidory i gotujemy jeszcze przez ok. 5 minut, a następnie wrzucamy cebule z papryką i wszystko dusimy jeszcze przez kilka minut.
Gulasz doprawiamy solą, pieprzem i ostrą oraz słodką papryką.

Gdyby gulasz okazał się za gesty - dodajemy więcej wody, gdyby za rzadki dodajemy ok. łyżeczkę mąki pszennej wymieszanej z niewielka ilością zimnej wody i gotujemy do zgęstnienia. Do gulaszu możemy również dodać ok. łyżkę koncentratu pomidorowego dla podkreślenia barwy, ale nie jest to koniecznie. 

Kluski śląskie:
Ziemniaki obieramy, a następnie gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku. Ugotowane ziemniaki ubijamy na puree i odstawiamy do przestudzenia.
Po tym czasie dodajemy mąkę ziemniaczaną, jajko oraz żółtko i wyrabiamy masę do otrzymania gładkiej konsystencji (ilość mąki ziemniaczanej zależy od sypkości ziemniaków - gdyby masa okazała się zbyt kleista dodajemy jeszcze kilka łyżek mąki, jednak nie przesadzajmy z jej ilością ponieważ im więcej dodamy skrobi ziemniaczanej tym twardsze wyjdą kluski).
Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka StronaZ powstałej masy formujemy nieduże kuleczki, które następnie delikatnie spłaszczamy i za pomocą palca tworzymy dziurkę w każdej kluseczce. Gotowe przekładamy na oprószone mąką tacki lub stolnicę.
Ważne aby każda kluska śląska była podobnej wielkości, tak aby kluseczki mogły się równomiernie ugotować.

Tak przygotowane kluski wrzucamy do gotującego się, lekko osolonego wrzątku (nie za dużo naraz - tak aby po wypłynięciu swobodnie pływały na powierzchni wody).
Kluski gotujemy do momentu wypłynięcia na wierzch, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze kolejne 1-2 minuty w zależności od wielkości klusek śląskich. 

Za pomocą łyżki cedzakowej wyciągamy je z wody bezpośrednio na talerze.
Gotowe kluski śląskie podajemy gorące polane gulaszem węgierskim.


Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona

Kluski Śląskie z Gulaszem Węgierskim - Przepis - Słodka Strona