Chałwa słonecznikowa z miodem w czekoladzie - bez cukru i kilka słów dlaczego nie jemy cukru


Wielu twierdzi, że nie dając dziecku kupnych słodyczy, nafaszerowanych cukrem i innymi dodatkami uważa, że dziecku odbierane jest dzieciństwo. Ja uważam, że nic nie odbieramy, a wręcz dajemy zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo, bez siedzenie w lekarskiej poczekalni. Nigdy nie jest za późno by zacząć coś zmieniać, by chociaż ograniczyć ilość spożywanego cukru. W książce "Cukier dzieci nie krzepi"  e-book do kupienia tutaj    Książka do kupienia tutaj autorzy zachęcają do zrealizowania pięcioetapowego programu ograniczania cukru w diecie dzieci. Proponują łagodne, stopniowe zmiany nawyków żywieniowych na zdrowe, sprzyjające racjonalizowaniu diety. Dostarczają odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania i konkretne porady dotyczące rozwiązywania problemów związanych z preferowaniem smaku słodkiego. W książce znajdziesz: - sugestie, jak stopniowo wycofywać cukier z diety, aby do minimum ograniczyć fizyczne i emocjonalne objawy odzwyczajania od słodkiego - rady, jak zmieniać nawyki żywieniowe dzieci, uczyć je samodzielnego dokonywania zdrowych wyborów i motywować do zdrowego odżywiania - wskazówki, jak wyjaśniać dzieciom w różnym wieku, dlaczego eliminujecie z ich diety większość cukru dodanego, i w jaki sposób planujecie tego dokonać. 
Ja jestem osobą uzależnioną od cukru, po kilku odwykach, przepłacanych za każdym razem kilku dniowym bólem głowy, zmęczeniem i masakrycznie złym humorem. Zdrowe słodycze ułatwiają mi to zadanie, dzięki nim i jedzeniu  naszych ciasteczek, kasz itd czekolada mleczna wydaje mi się za słodka. Kiedyś mogłam zjeść spokojnie tabliczkę mlecznej czekolady, teraz po jednej kostce mam dość, mdłe i za słodkie i nie jem jej bo mi już nie smakuje. Zdecydowanie wolę czekoladę 99% a nawet czekoladę zrobioną z prawdziwego kakao i oleju kokosowego.  Kasza jaglana z samym olejem kokosowym jest dla mnie i dla Lenki prawdziwym rarytasem. Nie jedząc cukru lepiej czujemy smak. Dlatego tak ważne jest by nie dosładzać dziecku pokarmów. To co nam wydaje się bez smaku z pewnością dla dziecka ma smak. Jednym z większym grzechów jest dosładzanie owoców - jagód, truskawek - ja pytam po co? Po co sami dziecku wprowadzamy niezdrowe nawyki żywieniowe?  
 Czy Ty, lub Twoje dziecko cierpisz na dolegliwości, których lekarze nie umieją zdiagnozować - swędzące wysypki, zaczerwienienie skóry, problemy trawienne, długotrwałe bóle głowy, wahania nastroju i energii, stałe uczucie zmęczenia? Autorzy książki Cukier Cichy Zabójca e-book do kupienia tutaj książka do kupienia tutaj uważają, że najprawdopodobniej to skutek regularnego przyjmowania substancji, która uzależnia osiem razy silniej niż kokaina, a którą codziennie dodajesz do swojej  kawy, dosładzasz dziecku herbatę czy kaszę, lub spożywasz w innej formie - cukru. Ten biały zabójca może powodować poważne uszkodzenia nerwów obwodowych, co skutkuje m.in. drętwieniem kończyn, mrowieniem rąk i nóg, migrenami, cukrzycą i chorobami pęcherzyka żółciowego. W publikacji "Cukier - cichy zabójca" znajdziesz informacje niezbędne do odbudowy zdrowia i zapobiegania kolejnym szkodom powodowanym przez cukier, a wśród nich m.in.: • Wskazówki dietetyczne, dzięki którym z łatwością i bez wyrzeczeń odstawisz słodycze i skończysz z podjadaniem batoników w pracy; • Quiz, dzięki któremu samodzielnie ocenisz stopień uszkodzenia nerwów i dobierzesz odpowiedni program ich odbudowy; • Proste instrukcje i sprawdzone sposoby na to, jak zastąpić produkty bogate w węglowodany i gluten zdrowymi odpowiednikami i dzięki temu zmniejszyć łaknienie na słodki smak; • Porady, dzięki którym przestaniesz pić niezdrowe słodzone napoje oraz jeść glutenowe pieczywo, które również zawiera niezdrowy cukier; • Wiedzę i informacje, które pomogą każdemu cukrzykowi dobrać odpowiedni program odbudowy zdrowia oraz redukowania ochoty na słodycze. 
Statystyki są przerażające,  91 proc. Polaków kupuje słodycze, a dla większości są one stałym elementem diety. Prawie połowa z nas zjada słodkości co najmniej 5 razy w tygodniu, a ponad 10 proc. sięga po słodką przekąskę kilka razy dziennie. Nie jesteśmy świadomi faktu, że cukier ukryty w codziennych produktach spożywczych buduje w nas nałóg, z którym przyjdzie nam stoczyć nierówną walkę lub poddać mu się bez reszty. Niemal wszyscy znają uczucie dojmującego ssania w żołądku, które każe natychmiast kupić batonik w kiosku i pochłonąć go w trzy sekundy. Nie wyobrażamy sobie popołudniowej kawy bez kawałka ciasta, a na sklepowych półkach ciężko znaleźć produkty bez dodatku sacharozy, glukozy, fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego. A nadmiar cukru w diecie powoduje nie tylko problemy z wagą, ale i huśtawki nastroju oraz kłopoty z koncentracją.   Rewolucyjna książka Martiny Fontany "Bez cukru"  e-book do kupienia tutaj  pokaże, jak zbudować zdrowy związek z cukrem i innymi substancjami słodzącymi, a także: - Podsunie pomysły na zerwanie z przesłodzonym nałogiem. - Zawiera praktyczne wskazówki, które pozwolą czytelnikowi znaleźć cukier ukryty w produktach, w których nikt by się nie spodziewał jego obecności. - Obali mit o "lepszym cukrze". - Zapozna czytelnika ze wszystkimi imionami cukru, którymi etykietowany jest on w codziennie spożywanych produktach. - Pozwoli uwolnić kosze zakupowe, szafki kuchenne oraz półki lodówki z wysoko przetworzonej i hojnie posłodzonej żywności. - Odpowie na pytanie, czy istnieje dobry zamiennik dla klasycznego cukru białego.   
Słodkiego, miłego życia - ale "Bez cukru"!
Wraz z odstawieniem cukru z swojej diety odstawiłam leki na nadciśnienie - lekarze wróżyli, że będę musiała je brać do końca życia...



Zachęcam do przygotowania zdrowej chałwy. Spokojnie można pominąć polewę czekoladową. Na chałwie słonecznikowej napewno nie poprzestanę.

Składniki:

- 3 szklanki słonecznika łuskanego ( tu kupisz 1kg za niecałe 6 zł )
- 2 łyżki płynnego miodu - lub miodu rozpuszczonego w kąpieli wodnej - jak najniższej temperaturze  (max 40 stopni) by nie stracił swych drogocennych właściwości, można użyć też syropu klonowego lub daktylowego.

Składniki na polewę:
- 1 łyżka oleju kokosowego nierafinowanego
- 2 łyżki kakao naturalnego
- 1 łyżka miodu lub syropu klonowego lub syropu daktylowego - ja zrobiłam bez



Przygotowanie:

Słonecznik prażymy na suchej patelni. Nie za mocno, najlepiej na małym ogniu non stop mieszając. Tak by się za bardzo nie zarumienił a był wyczuwalny aromat.
Zostawiamy do ostygnięcia.
Używamy albo malaksera albo młynka do kawy.
Ja użyłam młynka do kawy, wrzucałam po kilka łyżeczek i mieliłam co jakiś czas wstrząsając.
Ma nam powstać proszek, ewentualnie zbita masa - nie masło.
Dodajemy miód, dobrze mieszamy.
Na papierze do pieczenia formujemy kształt chałwy..
Wstawiamy na kilka godzin do lodówki, najlepiej na całą noc.

Przygotowanie polewy:

Olej kokosowy roztapiamy w kąpieli wodnej, dodajemy kakao - gotowe!
Polewamy naszą chałwę i wstawiamy do lodówki do stwardnienia.



Komentarze

Popularne posty