O diecie bezglutenowej, celiakii i badaniach genetycznych słów kilka.....

Dziś nie będzie przepisu, będzie natomiast o glutenie, diecie bezglutenowej, celiakii i jej diagnostyce. Jakiś czas temu dieta bezglutenowa stała się bardzo modnym sposobem odżywiania oraz odchudzania. Ale czy na pewno gluten tuczy i jest taki "zły" jak go malują? I czy rzeczywiście wszyscy powinniśmy go unikać? O co właściwie chodzi z tym glutenem?



Gluten jest mieszaniną białek i występuje w niektórych zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Zawarty w mące gluten sprawia, że ciasto wyrasta. Bez niego pieczywo i inne wypieki są twarde i bez smaku. Nadaje on sprężystości i elastyczności strukturze ciasta. Jest też nośnikiem aromatów i przypraw.

Chleb z glutenem jest miękki, puszysty i dlatego nam smakuje, więc chętnie go jemy. Ale sam gluten nie tuczy. Tuczy zawarty w białym pieczywie i ciastach tłuszcz i cukier, czyli to co tygryski lubią najbardziej. A skoro lubią, to się objadają.  Stąd przekonanie, że dieta bezglutenowa odchudza i z tego wynika jej ogromna popularność. Dobrej jakości pieczywo jest cennym źródłem błonnika, który reguluje procesy trawienne. Pieczywo żytnie, orkiszowe, mąki z pełnego ziarna, makarony razowe czy kasze są bogate w witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, a także w kwas foliowy; są również źródłem magnezu, żelaza, wapnia, cynku i selenu.

Glutenu nie mogą jeść osoby cierpiące na celiakię
Jest to bardzo poważna i niebezpieczna choroba wyniszczająca jelita. Temat celiakii jest mi bliski, ponieważ mam w rodzinie kilka osób ze zdiagnozowaną celiakią. Choruje na nią około 3-4% populacji, w Polsce zdiagnozowanych jest tylko 5% osób chorych. U osób chorych na celiakię gluten wywołuje reakcję autoimmunologiczną (wyniszczającą organizm), gluten traktowany jest przez organizm jak trucizna w związku z czym zaczyna produkować przeciwciała które niszczą kosmki jelitowe, które odpowiedzialne są za wchłanianie składników z pożywienia. \zanik kosmków powoduje, że organizm nie może czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne. To doprowadza do jego stopniowego wyniszczenia. Celiakia może być powodem wielu uciążliwych dolegliwości w tym bólu brzucha, ciągłych wzdęć, biegunek ale też problemów z hormonami, poronień, niskiego wzrostu, osłabienia, przemęczenia, braku sił i złego samopoczucia a nawet depresji. Im później zostanie zdiagnozowana, tym dłużej organizm narażony jest na skrajne wyniszczenie. Brak odpowiedniej diety znacznie zwiększa ryzyko raka jelita, padaczki oraz wielu innych poważnych schorzeń.  Za rozwój choroby odpowiadają predyspozycje genetyczne.

Jeszcze kilka lat temu, aby zdiagnozować celiakię konieczne było wykonanie gastroskopii i biopsji jelita cienkiego, aby stwierdzić zanik kosmków jelitowych. Znam kogoś kto przez to przeszedł i nie zazdroszczę. Dzisiaj wygląda to już  nieco inaczej, bo diagnozowanie celiakii nie wiąże się już z tak bolesnymi zabiegami. Wykonuje się badania genetyczne oraz badanie krwi na przeciwciała.

Przesłanką do wykonania badań genetycznych w kierunku celiakii jest znajdowanie się w tzw grupie podwyższonego ryzyka, do której należą osoby blisko spokrewnione z osobami chorymi na celiakię, a także chorzy na cukrzycę typu I, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, Hashimoto, autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Badanie genetyczne na celiakię to bardzo szybki sposób sprawdzenia, czy mamy gen odpowiedzialny za celiakię, czy nie. Negatywny wynik badania wyklucza chorobę oraz możliwość zachorowania na nią w przyszłości. Natomiast pozytywny wynik badania stwierdza że ma się genetyczną predyspozycję do celiakii. Trzeba wtedy zachować czujność i poddać się dalszej diagnostyce, na przeciwciała, aby sprawdzić czy choroba jest aktywna.  Jeśli przeciwciała aktualnie nie występują to nie oznacza, że nie wystąpią w przyszłości więc mamy informację, że raz na jakiś czas warto wykonywać badania na przeciwciała w celu kontroli. Do aktywacji celiakii mogą przyczynić się np. ciąża, stres, wysiłek fizyczny, zawał czy udar.



Jesteście ciekawi jak przebiega wykonanie badania genetycznego? To nic skomplikowanego. Zestaw do pobrania materiału genetycznego (wymazu z wewnętrznej strony policzka) można zamówić przez stronę internetową- tutaj. Następnego dnia kurier dostarcza przesyłkę, w której znajduje się wszystko co potrzebne do wykonania testu:

  • sterylne patyczki do pobrania próbek
  • instrukcja pobrania próbek
  • formularz zlecenia badania
  • koperta zwrotna.


Próbka do badania genetycznego to wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pobranie takiego wymazu jest bardzo łatwe. Nie ma obawy, że przez niewłaściwe pobranie próbek wynik badania nie będzie wiarygodny, ponieważ wszystkie próbki w laboratorium przechodzą kontrolę jakości i ilości DNA.

Po pobraniu wymazu do badań, wypełnieniu formularza zlecenia badania umieszczamy wszystko w zwrotnej kopercie (dołączonej do zestawu) i za pomocą strony internetowej http://www.testdna.pl/kurier/ zamawiamy bezpłatną usługę kurierską. Kurier odbierze od nas przesyłkę i dostarczy ją do laboratorium. Na wynik badania oczekuje się około 2 tygodni.


Jeśli  znajdujecie się w grupie podwyższonego ryzyka, macie w najbliższej rodzinie osobę chorą  na celiakię, lub z innych powodów chcielibyście wykonać badanie genetyczne na celiakię, mam dla Was rabat w wysokości 20% na wykonanie takiego badania. Cena badania wynosi 297 zł, z rabatem 237 zł. Hasło uprawniające do rabatu: Smakowity Blog Kulinarny. Promocja trwa do końca 2017 roku, a więcej na temat celiakii i badań genetycznych przeczytacie tutaj.


Komentarze

Popularne posty