Bezglutenowa babka migdałowo-pomarańczowa

słodki facet
Latest posts by słodki facet (see all)

Święta Wielkanocne tuż tuż więc i na naszym bezglutenowym stole nie może zabraknąć świątecznej babki. Ten przepis testowaliśmy kilka razy bo chcieliśmy aby to nie był tylko bezglutenowy zapychacz (niestety w przypadku bezglutenowych wypieków często się z tym spotykamy) ale pyszna babka migdałowo-pomarańczowa o puszystej i zwartej strukturze :) Mamy nadzieję, że i Wam posmakuje bo my jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, a ostatni wypiek poszedł w oka mgnieniu :)

Składniki na babkę:
– 4 jajka
– 80 g mąki migdałowej
– 60 g skrobi z tapioki
– 140 g cukru kryształ
– 75 g masła
– 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
– 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
– skórka strata z 1 dużej pomarańczy

Dodatkowo cukier puder do posypania.

Forma do babki o średnicy 21 cm.

Bezglutenowa babka migdałowo-pomarańczowa - Stanisław Romek (Kuchenne Wariacje)

Zaczynamy od roztopienia w garnuszku masła. Następnie do misy miksera wrzucamy całe jajka oraz cukier i ubijamy na jasną i puszystą masę przez kilka minut aby masa zwiększyła swoją objętość dwu-trzykrotnie (na naszym staruszku zelmerze trwało to ok. 10 minut). Dodajemy proszek do pieczenia, cukier z prawdziwą wanilią oraz mąki i delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki. Na koniec dodajemy startą skórkę z pomarańczy oraz roztopione letnie masło i mieszamy do połączenia wszystkich składników.

Masę przelewamy do formy (forma wysmarowana masłem i obsypana mąką migdałową aby babka nie przywarła) i wkładamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 160 stopni i pieczemy 30 minut. Po tym czasie temperaturę zwiększamy do 170 stopni i pieczemy jeszcze ok. 20 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu wyciągamy z piekarnika i zostawiamy do wystudzenia.

Uwaga:
W trakcie pieczenia babka może urosnąć, a później nieco opaść niemniej jednak kształt zachowa i swoją delikatną strukturę, a jej pomarańczowy aromat będzie się rozchodził po całej kuchni :)

Upieczoną i wystudzoną babkę posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego :)

Bezglutenowa babka migdałowo-pomarańczowa - Stanisław Romek (Kuchenne Wariacje)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Wypieczone święta - Wielkanoc 2017

Print Friendly, PDF & Email
Jeżli masz ochotę na 100 pysznych bezglutenowych przepisów na 4 pory roku nie publikowanych na Kuchennych Wariacjach to zrób sobie prezent i kup nasza ksiażkę :)

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem "Sezonowo Bezglutenowo" to możecie ją sobie sprawić za pośrednictwem księgarni online:

  1. Świat książki
  2. Empik
  3. Tania książka
lub stacjonarnie np. w Empiku :)

 



7 thoughts on “Bezglutenowa babka migdałowo-pomarańczowa”

  1. Ma Pani fantastyczne przepisy, jedynie marze aby Pani zastepowala czyms ten cukier paskudny, np. czy mozna miodem?

    1. czasami nie tylko Magda robi przepisy ale też i druga część Kuchennych Wariacji o czym świadczy info o autorze na początku ;) Tak czy inaczej ciężko czasami zamienić cukier na coś innego skoro powinno się – tak jak w tym przepisie – utrzeć cukier z jajkami. Tego nie wymienimy na miód bo w tym przypadku się nie da. Możemy zastąpić cukier np. ksylitolem i będzie po prostu mniej kaloryczny niemniej zakładamy, ze nikt nie zjada takiego ciasta sam na jedno posiedzenie więc dwie łyżeczki cukru na jeden kawałek nie powinno być tragedią dla organizmu (jeżeli oczywiście nie jest sie cukrzykiem). Myślę – ba nawet jestem pewny – że więcej cukru spożywamy na co dzień w czymś co powinno go nie mieć niż możemy sobie zdawać z tego sprawę (szprotki w puszce, koncentrat pomidorowy, ketchup itd itd). Podsumowując: kawałek ciasta od czasu do czau nie powinien jakoś zaburzyć pracy naszego organizmu – zawsze wszystko z umiarem ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *