listopada 03, 2016

Gruzińskie pierogi z mięsem - CHINKALI.

Dzisiaj mam dla Was gruzińskie pierożki chinkali z mięsem. Chinkali to takie jakby kołduny nadziane surowym mięsem, następnie gotowane jak tradycyjne pierogi. Podczas tego gotowania wytwarza się płyn  wewnątrz pieroga. To on właśnie wyróżnia chinkali spośród wszystkich innych "pierogów". Kto nie próbował koniecznie musi to zrobić, bo pierogi są naprawdę pyszne i sycące!


Składniki na ciasto;
60 dag mąki pszennej
1 i 1/3 szklanki ciepłej wody
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju
 
Mąkę z solą przesiewamy przez sito, dodajemy olej oraz wlewamy stopniowo wodę mieszając mąkę. Wodę wlewamy stopniowo bo może się okazać ze jest jej za dużo. Wyrabiamy ciasto około 5 min aż będzie elastyczne. Zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na chwilę a w tym czasie przygotowujemy farsz.
 
Składniki na farsz;
40 dag mielonego mięsa wieprzowego
40 dag mielonego mięsa wołowego
2 średnie cebule
1.5 łyżeczki soli
pół łyżeczki mielonego czerwonego pieprzu Skworcu
2 łyżeczki przyprawy tandoori masala Skworcu ( to mieszanka przypraw takich jak - kolendra mielona, kumin mielony, czosnek)
pół szklanki bulionu mięsnego
olej do podsmażenia cebuli
 
 
Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju na rumiano. Do miski wkładamy mięso, dodajemy cebulę oraz przyprawy i wyrabiamy ręką mięso stopniowo dolewając bulion. Kiedy masa będzie już odpowiednio wyrobiona bierzemy się za robienie pierożków.
Ciasto wałkujemy na podsypanej mąką stolnicy. Wykrawamy koła o średnicy około 10 cm. Ja użyłam do tego pucharek do deserów. Na środek każdego koła wykładamy łyżkę farszu. Następnie zlepiamy na zakładki. Na górze trzeba docisnąć aby "sakiewka" była szczelnie zamknięta a dodatkowo było za co złapać pierożka.
Chinkali wrzucamy na osolony wrzątek, gotujmy ok  8- 10 min od momentu wypłynięcia na powierzchnie.
Po ugotowaniu łapiemy sakiewkę za powstały "guziczek" lekko nagryzamy i wysysamy płyn który powstał w środku w czasie gotowania mięsa a następnie zjadamy całą resztę.


Smacznego!

6 komentarzy:

  1. Nie jadłam ich jeszcze, czas to zmienić bo wyglądają świetnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z kuchni gruzińskiej znam tylko chaczapuri i kubdari, ale powoli staram się odkrywać ichniejsze smaki. Potrawy gruzińskie są bardzo aromatyczne, sycące i wyraziste, a przy tym pełne warzyw i ziół. Podoba mi się ich różnorodność i bogactwo składników :) Czuć w nich wpływy indyjskie i absolutnie nie dziwi mnie dodatek tandoori masala w przepisie. Pierożki wyglądają sympatycznie i treściwie, chętnie je przygotuję, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze mówiąc jest to moje pierwsze danie z tej kuchni. Bardzo dziękuję za informacje z którymi się ze mną podzieliłaś. Kolejne dania które wypróbuje to te o których napisałaś, jestem bardzo ich ciekawa! pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz ;-)

      Usuń

Copyright © 2016 RADOŚĆ KIPIĄCA UŚMIECHEM , Blogger