Przejdź do głównej zawartości

Chleb orkiszowy

Chleb orkiszowy ze słonecznikiem



Dzień dobry 

Domowy, zdrowy, pyszny chlebek. Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż domowy wypiek chleba, a wy jak myślicie?

Domowe pieczywo jest na pewno zdrowsze i smaczniejsze, niż to sprzedawane w sklepach, a mi bardzo zależy, żeby dbać o swoich najbliższych. 

 Podczas przygotowania ciasta na chleb, odczuwam wielką radość, dbając o każdy detal, aby podać na stół wszystko co najlepsze. 

Uwielbiam zapach, który roznosi się po domu podczas pieczenia chleba. Czuję ciepło rodzinnego ogniska domowego, a uśmiech na twarzy męża kiedy zajada każdą kolejną kromkę jest najpiękniejszą nagrodą. 

Zachęcam każdego do własnych wypieków, to na prawdę nie jest trudne - a zapewniam was że przyniesie wam to wiele radości. 

W moim chlebku użyłam mąki orkiszowej, dlaczego? Uważam, że mąka orkiszowa jest bardzo zdrowa i ma na prawdę wiele właściwości zdrowotnych. 
Chleb orkiszowy jest źródłem białka, witaminy A, D i E, cynku, miedzi, selenu, żelaza, wapnia.

Już nie długo osobny post o mące orkiszowej. 

Kochani zapraszam was również do skorzystania z promocji w sklepie Dajar na produkty marki #Ambition.
Wystarczy, że podacie hasło ZDROWE - GOTOWANIE 
a otrzymacie aż 10% zniżki. 





Ambition z dbałością





Przepis:


Składniki:
500 g mąki orkiszowej

400 ml wody

7 g suszonych drożdży

1 łyżeczka cukru

1 czubata łyżeczka soli

pół szklanki słonecznika

odrobina słonecznika i mąki pszennej do posypania 

Wykonanie:

1. Drożdże zasypać łyżeczką cukru i odrobiną wody. Wymieszać i odstawić na 10 min w ciepłe miejsce. 

2. Słonecznik prażymy na suchej patelni aż się zarumieni. 

3. Do miski wsypujemy mąkę dodajemy sól, przygotowany wcześniej zaczyn, prażony słonecznik i podlewamy wodą wyrabiając ciasto. Możemy zrobić to ręcznie lub użyć do tego maszyny. Ciasto powinno być gęste. 


4. Kiedy wszystkie składniki połączą się ze sobą Wykładamy je do foremki keksowej. Zwilżoną łyżką wyrównujemy górę. 


5. Przekrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na minimum 1 godzinę. 

6. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni C. 


7. Wyrośnięte ciasto posypujemy słonecznikiem i delikatnie mąką pszenną, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 1 godzinę. 

Pyszny i zdrowy chleb gotowy. 








Smacznego













Komentarze

  1. To prawda, kupny chleb może być „napakowany” dodatkami, ale i tak nigdy nie przebije tego własnoręcznie wypiekanego. Domowy chlebek to gwarancja braku polepszaczy, konserwantów i barwników, za to całe mnóstwo prawdziwego smaku i piękny zapach w gratisie. No i również zachęcam do wypróbowania mąki orkiszowej jako zamiennika zwykłej pszennej. Mąka z pszenicy orkisz jest znacznie zdrowsza, coraz łatwiej dostępna i ma szerokie zastosowanie – można jej używać do ciast, chleba, makaronów czy naleśników. PS: Chlebek pięknie wyrósł, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Jak raz upieczemy domowy chlebek, nie będziemy mogli przestać piec kolejnych.

      Usuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania moich postów

Popularne posty z tego bloga

Ciasto na pierogi (100 pierogów)

Delikatne, elastyczne ciasto na pierogi Za pewne wiele osób, szuka idealnego przepisu na ciasto pierogowe. Jeśli lubicie takie delikatne, rozpływające się w ustach pierogi , ten przepis na pewno przypadnie Wam do gustu.   Z tego ciasta na prawdę wychodzą pyszne pierogi.  Kochani w komentarzach niektórzy piszą, że użyłam dużo soli, jednak ciasto na prawdę nie było mocno słone, ale jeśli uważacie, że soli jest faktycznie za dużo, to nie dodawajcie. :)

Sernik z serka Skyr

Przepis na ten sernik dostałam od mojej mamy. W oryginalnym przepisie jest użyty twaróg półtłusty, a że w Danii nie ma dostępu do twarogu użyłam serka skyr w wiaderku o smaku waniliowym.  Skyr jest islandzkim wyrobem mlecznym podobnym do jogurtu, chodź mi w smaku bardziej przypomina serki homogenizowane.  Ciasto jest genialne, smakowało całej rodzince. Po prostu rozpływa się w ustach. Dlatego z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić.

Wegetariański obiad po śląsku

Kluski śląskie z wegańską roladą i modrą kapustą z sosem al'a pieczeniowym Dzisiaj miałam ochotę na typowo śląski obiad, kluski, rolada i kapusta modra. A że jestem wegetarianką zaczęłam się zastanawiać jak mogę przyrządzić wegetariańską roladę. Postanowiłam troszkę pokombinować licząc się z tym, że coś może nie wyjść. Jednakże mój strach miał tylko wielkie oczy, gdyż rolada wyszła idealna, smakowita, perfekcyjna. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.  Zapraszam was na wegetariański śląski obiad ...