Pieczeń rzymska

Pieczeń rzymska przygotowana moim sposobem jest doskonała w smaku i w swojej strukturze, nie pogardziłby nią żaden cesarz 😉 Z pewnością zadowoli wszystkich domowników. Pieczeń rzymska jest idealna pokrojona w grube plastry jako danie obiadowe na ciepło podana z ciemnym sosem, albo jako dodatek do kanapek krojona w cienkie plastry. Pieczeń przygotowałam ze świeżo zmielonej karkówki i boczku, które zostały po przygotowaniu białej kiełbasy. Można nadziać pieczeń gotowanym jajkiem lub wędzonymi śliwkami do smaku, ja do środka zamiast bułki dałam ugotowaną kaszę jaglaną. Przekładając mięso do formy  należy je dobrze docisnąć, aby podczas pieczenia nie zrobiły się dziury. Piekłam pieczeń w żaroodpornej formie do keksu.

pieczeń

W tym roku pieczeń rzymska będzie podana u nas na świąteczny obiad. Moje inne propozycje mięsne na świąteczne mięsiwa obiadowe to między innymi szynka pieczona z żurawiną, szynka faszerowana lub pieczona szynka w marynacie z sokiem pomarańczowym.

Polecam. Pieczeń rzymska na Świąteczny obiad 🙂

Pieczeń rzymskaPieczeń rzymska

Składniki:

1,5 kg mięsa mielonego (karkówka i boczek)
2 łyżki prażonej cebulki
2 ząbki czosnku
1 szklanka ugotowanej na sypko kaszy jaglanej
2 jajka
2 łyżki majeranku
sól + 2 łyżki soli peklowej
pieprz
tłuszcz do wysmarowania keksówki + bułka tarta do obsypania formy

Przygotowanie:

Ja wykorzystałam do doprawienia mięsa prażoną cebulkę, jeśli nie mamy to cebulę kroimy w drobną kosteczkę i szklimy na oleju. Mięso mielone przekładamy do miski, wbijamy jaja, dodajemy prażoną cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy i kaszę jaglaną. Dokładnie wyrabiamy masę mięsną. Żaroodporną keksówkę smarujemy tłuszczem i obsypujemy bułką tartą. Piekarnik nagrzewamy do 160°C z termoobiegiem. Przekładamy mięso do formy, całość dokładnie dociskamy. Pieczemy w piekarniku przez 1 godzinę. Po tym czasie posypujemy powierzchnię pieczeni resztą bułki tartej i dopiekamy jeszcze 15 minut.  Studzimy pieczeń nie wyciągając z formy, następnie kroimy w plastry i przekładamy na talerz. Serwujemy na zimno lub na ciepło np. z ciemnym sosem i kiszonym ogórkiem.

Pieczen rzymskaSAM_0127SAM_0136

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

2 myśli nt. „Pieczeń rzymska

  1. Pingback: Pasztet słoikowy - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  2. Pingback: Pieczeń rzymska z prażoną cebulką - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *