Frytkownica vs. wok – 4 podstawowe różnice

SmWok czy frytkownica?ażenie intensywne (w wysokiej temperaturze), lecz krótkie sprawia, że produkty zachowują większość składników odżywczych, a także swoją sprężystość w większym stopniu niż w czasie długotrwałej obróbki, jak gotowanie w wodzie czy duszenie. Do takiej techniki przygotowania posiłku służą woki lub elektryczne frytownice. Co je różni? Na czym polegają te różnice?

Jak to działa?

Nazwa pochodzącej z Chin, okrągłej i mającej postać miski patelni jest pochodzenia kantońskiego, ale samo naczynie tam używane ma dwoje uszu. Znany nam wok z jedną rączką ma rodowód pekiński, za to jego nazwa to wywodzące się z języka mandaryńskiego huò. Oba warianty służą do smażenia na odsłoniętym płomieniu, choć pojawiają się już woki ze spłaszczonym lekko dnem, aby można ich było używać na kuchenkach indukcyjnych, ale co wtedy z ideą smażenia na żywym ogniu?

Frytownica czy frytkownica?

Jeszcze większe zamieszanie (choć zupełnie niepotrzebnie) panuje w nazewnictwie, dotyczącym frytkownic. Frytowanie to nic innego, jak smażenie w głębokim, wrzącym tłuszczu i stąd frytownica. Natomiast frytkownica wzięła swą nazwę od frytki, gdyż jest urządzeniem do wyrobu tychże, a zatem jest i frytownicą zarazem, ponieważ frytki smaży się właśnie taką metodą. Obsługa jest banalnie prosta; Główny pojemnik napełniamy olejem, ustawiamy termostat na odpowiedni czas i temperaturę w zależności od produktu, jaki chcemy przyrządzić, po czym umieszczamy go w specjalnym drucianym koszyczku, który znajduje się w wyposażeniu każdej frytkownicy. Następnie cały koszyczek wkładamy do wrzącego tłuszczu. Uwaga: zawsze najpierw doprowadzamy go do wrzenia!

Nie tylko frytki

Do najpopularniejszych tego typu wyrobów należą (oprócz frytki oczywiście), sajgonki (ruloniki z mięsa lub warzyw zawijane w papier ryżowy), panierowane krewetki, krążki serowe, cebulowe lub z kalmara otoczone panierką z ciasta. Można w ten sposób smażyć także mięsne czy rybne kotlety, skrzydełka i filety, panierowane lub nie, a także potrawy jarskie w postaci pierogów albo krokietów. Nawet słodkie potrawy, jak owoce w cieście, pączki, chruściki czy popularne „gniazdka” przygotować można techniką zatopienia we wrzącym oleju. Warto smażyć w ten właśnie sposób, o ile nie mamy zamiaru wyłączyć smażonych potraw w całkowicie z diety, gdyż ta technika jest o wiele zdrowsza od tradycyjnego smażenia na patelni. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach:

  • smażymy z użyciem oleju o wysokim punkcie dymienia
  • w bardzo wysokiej temperaturze
  • najkrócej jak się da
  • po wyjęciu zawsze odsączamy nadmiar tłuszczu

Czym się różni frytkownica od woka?

Po pierwsze wok służy do smażenia w ruchu i trzeba nim nieustannie potrząsać lub mieszać i przewracać produkty. Do frytkownicy wsadzamy pojemnik i zajmujemy się czym innym.
Początkujący kucharze mogą mieć problem z dobraniem odpowiedniej temperatury, im przydaje się termostat, jaki ma frytkownica.
Aby użyć woka, potrzebny jest żywy płomień. Co prawda są już w sprzedaży takie z płaskim dnem do kuchenek indukcyjnych, ale ginie wtedy sama idea smażenia na odkrytym ogniu.
Wok może być wykorzystany również jako zwykły garnek do duszenia czy nawet gotowania.
Jakkolwiek różnic pomiędzy wokiem a frytkownicą jest kilka, to jednak łączy je fakt, że z pomocą jednego jak i drugiego można samodzielnie wyczarować w domowej kuchni prawdziwe pyszności i olśnić swoim kulinarnym kunsztem gości i domowników. Pamiętać oczywiście należy, że zdrowe odżywianie to zbilansowana dieta, a nie tylko smażone potrawy.

Źródło: emaks.pl