sałatka z kasza owsiana

 

 

 

 

 

Po artykule o cechach i właściwościach kaszy owsianej a także po sposobach jej gotowania czas na praktykę – czyli wykorzystanie kaszy owsianej w daniach.

Zapraszam was na przepyszna sałatkę – prostą do przygotowania.

Kasza owsiana sama będąc lekko orzechowa w smaku znakomicie komponuje się z ziarnami, orzechami i warzywami. Niewiele trzeba by powstała pyszna sałatka.

Do tej poniżej wykorzystałam skiełkowane ziarna soczewicy, fasoli mung i cieciorki – które dzięki temu procesowi potem potrzebują już tylko 5 min na gorącej patelni, ale jeśli nie macie czasu na kiełkowanie (choć taką mieszankę kiełków można znaleźć też w sklepach), idealnie smakowo grała będzie tu konserwowa ciecierzyca.

 

 

 

Składniki:

1,5 szkl ugotowanej na sypko kaszy owsianej (ok 3/4 szkl suchej)

200g kiełków strączków (ja skiełkowałam po pół szkl soczewicy i fasolki mung oraz garść cieciorki – tutaj przepis jak hodować kiełki) – można zastąpić puszką cieciorki

2 pomidory

1 marchew

pół szkl marynowanej dyni – można zastąpić 2 korniszonami

1 garść orzeszków ziemnych bez soli

1 garść ziaren słonecznika

1/2 papryki czerwonej

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

2 szczypty czosnku granulowanego

sól

pieprz

łyżeczka suszonej natki pietruszki

1 mała łyżeczka majonezu

2 łyżki oliwy z oliwek

 

 

Wykonanie:

Dwa dni wcześnie nastawiłam soczewicę, fasolkę mung i ciecierzyce na kiełki. Taki zestaw strączków stir fry można też kupić gotowy lub użyć do tego przepisu puszki cieciorki, która odsączamy i przelewamy bieżącą wodą na sicie.

Jeśli korzystamy z kiełków strączków – wrzucamy je na patelnie z rozgrzaną łyżeczką masła i podsmażamy 3-5 min, studzimy.

Zimną kaszą owsianą mieszamy widelcem by ziarna rozdzieliły się i wrzucamy do miski, dodajemy kiełki/cieciorkę oraz startą na tarce marchewkę.

Pomidory kroimy w kostkę i solimy by puściły sok – będzie on dodawał wilgotności sałatce, odstawiamy je na 5 min a następnie razem z sokiem dodajemy do kaszy.

Orzechy prażymy podgrzewając je na suchej patelni aż zaczną leciutko brązowieć i ładnie pachnieć – tak samo postępujemy ze słonecznikiem – uprażone ziarna dodajemy do sałatki razem z pokrojona w kosteczkę papryka i dynią, posiekaną natką.

Do sałatki dodajemy symbolicznie majonez dla podbicia smaku oraz oliwę. Doprawiamy do własnego smaku solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym.

 

 

sałatka z kasza owsiana