Kotlet szwajcarski - przepis

Kotlet szwajcarski - przepis

Kotlet szwajcarski - przepis

        Soczysty i delikatny kotlet z pysznym nadzieniem. Jak go zrobić? I czego unikać przy wyborze mięsa? Kotlet szwajcarski to klasyka i historia na talerzu . Sprawdzi się na każdą okazję, nie tylko na obiad , ale i do pracy. Oryginalny szwajcar robiony był z cielęciny, z racji tego że to drogie i trudne mięso można sięgnąć po schab i kurczaka. Aby kotlet był naprawdę smaczny należy go przyrządzić z mięsa dobrej jakości. Schab najlepiej środkowy ( nie z supermarketu), jeśli to będzie kurcza... czytaj dalej...

Czytaj dalej na blogu Dieta moja pasja

Warto przeczytać

Jak najlepiej dobrać przyprawy do mięsa?

Jest bardzo wiele rodzajów mięsa, począwszy od najbardziej popularnej w Polsce wieprzowiny czy drobiu, kończąc na mniej popularnej wołowinie, jagnięcinie lub cielęcinie.

Czytaj dalej...

Jak zrobić idealnego schabowego?

Można rzec, że jest to najpopularniejsze danie polskiej kuchni, lecz nie każdy potrafi go przyrządzić tak by zapierał dech w piersiach.

Czytaj dalej...

Sałatka z kurczakiem - 15 najlepszych przepisów

Sałatka z kurczakiem ma wielu swoich "wielbicieli", zarówno wśród tych, którzy dbają o linię, jak i wśród tych, którzy kalorii nie liczą.

Czytaj dalej...

Autor

Elżbieta DziurkowskaElżbieta Dziurkowska

Zaczęło się bardzo niewinnie, od spisywania przepisów. Z czasem nabrało rozpędu i ze skromnej pasji zmieniło się w pełen etat. Zauważona przez innych, nie tylko mogę się spełniać i samorealizować, ale także rozwijać.Nigdy nie jest za późno aby zacząć coś nowego, aby się uczyć , aby obrać nowy kierunek. Mała pasja , często staje się początkiem drogi do spełnienia marzeń.

Proponowane wyszukiwania

Popularne słowa kluczowe

kurczak, schab

Inne przepisy z Dieta moja pasja

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.