Przepis na… – Fagiolini al pomodoro, apulijski przysmak

Zielona i żółta fasola szparagowa są odmianami fasoli zwykłej, pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie uprawiana były już 5000 lat p.n.e. Do Europy sprowadzone zostały przez hiszpańskich żeglarzy, goszcząc najpierw na stołach Półwyspu Iberyjskiego i Francji.

Jednakże, już w XVI wieku fasolka szparagowa stała się w całej Europie warzywem wyjątkowo popularnym, cenionym przede wszystkim ze względu na swoje właściwości – źródła wielu składników odżywczych i witamin.

We Włoszech fasolka szparagowa (fagiolini) jedzona jest chętnie pod wieloma postaciami. Podawana bywa zarówno jako osobne danie, jak i sałatka do dań głównych.

bti

 

Fagiolini al pomodoro

1/2 kg fasolki szparagowej zielonej, 3 jajka, 2 pomidory, parmezan, bułka tarta , masło , świeży tymianek, sól, pieprz

 bti

 

Fasolkę szparagową myjemy i kroimy na połówki, gotujemy i odcedzamy, pozostawiając jednocześnie połowę szklanki wywaru z gotowania. Do pozostawionej wody dodajemy dwa pomidory, obrane i pokrojone w drobną kostkę. Gotujemy je do momentu aż warzywa rozpadną się. Do pomidorowego wywaru dodajemy ugotowaną fasolkę, 1 łyżkę masła i odrobinę soli. Podgrzewamy na dużym ogniu, dopóki woda nie odparuje. Następnie dodajemy 3 łyżki startego parmezanu i jajka wcześniej roztrzepane z solą i pieprzem.

4 foremki o wysokich brzegach smarujemy masłem i wysypujemy tartą bułką. Napełniamy je fasolką wymieszaną z jajkami. Całość pieczemy w kąpieli wodnej (naczynia ustawiamy na blasze wypełnionej wodą) przez 15 minut. Danie pozostawiamy do ostygnięcia w piekarniku. Serwując, wykładamy każdą foremkę na osobny talerz. Dekorujemy świeżym tymiankiem i posypujemy startym parmezanem.

 Smacznego!

Jedna uwaga do wpisu “Przepis na… – Fagiolini al pomodoro, apulijski przysmak

Dodaj komentarz