Kotlety z piersi indyka w panierce

2 min read
kotlety z piersi indyka w panierce

Soczyste kotlety z piersi indyka w chrupiącej panierce to znakomity pomysł na szybki i smaczny obiad. Smakują świetnie z ziemniakami lub ryżem oraz ulubioną surówką.

Bardzo często zamiast schabu robię kotlety z piersi indyka lub kurczaka. Sznycle drobiowe są delikatniejsze od tradycyjnych schabowych. Natomiast miłośników tradycyjnej kuchni odsyłam do mojego wcześniejszego przepisu kotlety schabowe wg Magdy Gessler moczone w mleku i cebuli.

Składniki na sznycle z piersi indyka:

  • 400 g piersi z indyka (może być też z kurczaka)
  • do smaku przyprawy (każdy kotlet z obu stron oprószam solą, pieprzem i innymi ulubionymi)
  • tłuszcz do smażenia kotletów

Panierka:

  • 1 jajko
  • kilka łyżek bułki tartej (może też być mąka kukurydziana)

Jak zrobić soczyste kotlety z piersi indyka w panierce?

sznycle z piersi indyka z ziemniakami i ogórkiem kiszonym

Do zrobienia potrawy przygotuj: deskę do krojenia, ostry nóż, 2 talerze (głęboki i płaski) oraz patelnię z grubym dnem.

1. Kawałek piersi indyka myję pod zimną i bieżącą wodą oraz osuszam. Pierś indyka jest duża i gruba, dlatego przekrawam ją równolegle na 2 cieńsze kawałki. Następnie rozbijam dłonią lub lekko za pomocą tłuczka do mięsa.

2. Każdy kotlet oprószam z obu stron solą oraz pieprzem. Jeśli lubisz, to możesz też posypać ulubionymi przyprawami: curry, zioła prowansalskie, oregano, bazylia …

3. Do głębokiego talerza wbijam całe jajko i rozbełtuję za pomocą widelca. Do talerza płaskiego wsypuję kilka łyżek bułki tartej – świetnie sprawdzi się też mąka kukurydziana (nie przypala się podczas smażenia. Dla osób w diecie bezglutenowej polecam obtoczyć w mące jaglanej lub bez panierki. Poniżej foto kotleta bez panierki:

kotlety z piersi indyka bez panierki
Kotlety bez panierki oprószone ulubionymi przyprawami.

4. Każdy kotlet z obu stron obtaczam najpierw w jajku, a potem w bułce tartej. Jeśli zostanie mi jajko, to ponownie obtaczam w jajku i bułce tartej (aby nie marnować). Nie wykorzystaną bułkę wsypuję z powrotem do pojemniczka.

5. Na patelni rozgrzewam tłuszcz (warstwa około 5 mm). Na rozgrzany tłuszcz umieszczam jeden przy drugim kotlet w panierce.

kotlety podczas smażenia

Smażę na średnim ogniu po około 2 minuty na każdą stronę na złoto rumiany kolor. Jeśli zachodzi potrzeba smażenia kolejnej porcji mięsa, to uzupełniam tłuszcz na patelni (najlepiej oczywiście smażyć na nowym) i smażę.

soczyste kotlety w chrupiącej panierce

Życzę smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *