Sok z buraka i zakwas buraczany – właściwości i zastosowanie

Sok z buraka i zakwas buraczany – właściwości i zastosowanie

Burak to popularne warzywo, o którym najczęściej przypominamy sobie dopiero przed świętami Bożego Narodzenia. Czy ktoś z nas wyobraża sobie święta bez czerwonego barszczu? Warto jednak pamiętać, że z buraka możemy czerpać o wiele więcej niż tylko smak. Dziś kilka słów o właściwościach i zastosowaniu buraków, soku z bura i zakwasu.

Czy burak ma witaminy? Poznaj jego cenne właściwości

Buraki i przetwory z nich robione mają cenne właściwości dla naszego zdrowia. To niepozorne warzywo zawiera cały zestaw witamin z grupy B, witaminę A i C, potas, magnez, wapń, fosfor, cynk, bor oraz mangan. Burak to również świetne źródło błonnika tak docenionego przy każdej zdrowej diecie. Warzywo to ma też wiele cennych dla zdrowia antocyjanów i przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. Buraki zalecane są również przy leczeniu niedokrwistości i w zwalczaniu skutków chemioterapii. Wielu specjalistów poleca też oczyszczajnie organizmu burakami. Dlaczego? Zawarte w burakach są do tego stworzone. Oczyszczają organizm, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu i wspierają przy tym pracę narządów takich jak wątroba czy nerki.

W jakiej formie najlepiej spożywać buraki?

Buraka można jeść bezpośrednio. To świetny dodatek do wielu sałatek i zdrowych, świeżo wyciskanych soków. Można też przygotować z nich zakwas buraczany. 

Sok z buraka – właściwości

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez szklanki soku z buraka. Nic dziwnego, bo sok z buraków do picia to świetny sposób na wzmocnienie organizmu i dostarczenie mu wielu cennych właściwości. Ma świetne właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne i przeciwzapalne, które zawdzięcza zawartej w nim betaninie. Dlatego polecany jest przy różnych infekcjach i stanach zapalnych organizmu. Regularne picie soku z buraka pomaga też obniżyć ciśnienie krwi i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Sok z buraka wpływa też na poprawę samopoczucia i ogólną wydolność i wytrzymałość organizmu.

Czy zakwas buraczany jest zdrowy?

Zakwas buraczany kojarzy się przede wszystkim z kuchnią i gotowaniem. Dodajemy do świątecznego barszczu. Jednak nie jest to jedynie składnik barszczu. Warto włączyć go do diety i docenić cenne właściwości. Jakie są główne właściwości zakwasu buraczanego? Zakwas powstaje poprzez kiszenie buraków. Okazuje się, że kiszone warzywa mają więcej cennej witaminy C i B niż świeże buraki. Picie zakwasu buraczanego świetnie też wspomaga przyswajanie żelaza i walkę z anemią. Tak jak w świeżych burakach, tak i tu nie brakuje błonnika, który normalizuje i przyspiesza metabolizm. Dlatego zakwas buraczany tak często polecany jest też osobą będącym na diecie. Zakwas buraczany zawiera też substancje o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwwirusowym i antybakteryjnym.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

One comment

  1. Asia z mTower says:

    Sok z buraka to nie tylko źródło wielu cennych składników odżywczych, ale także prawdziwy hit dla smakoszy. Twoje propozycje przepisów i sposób, w jaki przedstawiasz właściwości tych naturalnych składników, sprawiają, że chce się od razu sięgnąć po blender i wyruszyć w kulinarną podróż.

Dodaj komentarz