Pomidory w zalewie

4 min read
pomidory w zalewie

Poznaj sprawdzony przepis na pomidory w zalewie słodko kwaśnej do słoików na zimę. Świetnie smakują i są bardzo proste w zrobieniu. Wystarczy pomidorki zalać zalewą i nie trzeba pasteryzować.

Sezon na pomidory w pełni. Ostatnio robiłam kiszone pomidory, a dziś zapraszam na pyszne pomidory w delikatnej zalewie octowej. Zimową porą takie pomidorki pasują do kanapek, sałatek lub jako przekąska na imprezie.

Pomidory w zalewie – składniki:

Moja szklanka to pojemność 250 ml. Na każdy 1 kg pomidorów przygotuj 3 duże słoiki o pojemności 900 ml.
Najlepsze są mięsiste pomidory z małą ilością soku. Ja do przetworów na zimę używam odmiany Lima (podłużne w kształcie jajka). Ilość zalewy jest idealnie dobrana zarówno smakowo, jak i ilościowo.

  • 2 kg pomidorów (odmiana lima lub malinówka)

Na każdy słoik o pojemności 720 – 900 ml:

  • płaska łyżeczka ziaren gorczycy
  • 1 lub 2 ząbki czosnku
  • listek laurowy
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 5 ziaren pieprzu czarnego
  • 50 ml oleju roślinnego (3 – 4 łyżki)
  • opcjonalnie pół łyżeczki ulubionych ziół (bazylia, lubczyk, oregano, pietruszka lub baldach kopru z gałązką)

Zalewa:

  • 1250 ml wody (5 szklanek)
  • 125 ml octu 10% (pół szklanki)
  • 220 g cukru (1 szklanka)
  • 30 g soli kamiennej (2 płaskie łyżki)
pomidory w zalewie słodko kwaśnej

Sposób wykonania pomidorów w zalewie

Do zrobienia pomidorów na zimę potrzebować będziemy przede wszystkim: noża i deski do krojenia, garnka do zalewy oraz dużego garnka do pasteryzacji. Przygotuj także umyte i wyparzone słoiki oraz nakrętki.

Krok 1 – przygotowuję warzywa, słoiki i nakrętki

Słoiki oraz nakrętki dokładnie myję oraz wyparzam wrzątkiem. Do większych ilości używam zmywarki do naczyń. Słoiki nie mogą mieć szczerbień na rantach i nalotów rdzy. Tak samo nakrętki powinny być nieuszkodzone i obowiązkowo bez nalotów rdzy. Najlepiej użyć nowych nakrętek. Uszkodzone nakrętki są główną przyczyną psucia się przetworów zimowych.

Pomidory myję w zimnej wodzie i odsączam. Dokładnie się im przyglądam i usuwam nadpsute. Następnie każdy pomidor nakłuwam na krzyż widelcem przy zielonej końcówce od szypułki.

nakłuwam pomidory widelcem

Robię to, aby warzywa nie pękały w słoikach. Dodatkowo zalewa dokładnie dojdzie do wnętrza pomidorów.

Ząbki czosnku obieram z łupinek i przekrawam na pół.

Krok 2 – umieszczam składniki w słoikach

Do umytych i wyparzonych słoików wkładam: ziarna gorczycy białej, listek laurowy, kulki ziela angielskiego, ziarna pieprzu czarnego, przekrojone na pół ząbki czosnku. Opcjonalnie do częsci słoików daję też gałązkę kopru lub ulubione zioła, bo lubię eksperymentować ze smakami w mojej kuchni :-). Do każdego słoika wlewam także 50 ml (3 – 4 łyżki) oleju roślinnego. Olej oprócz funkcji konserwacji, zapobiega także uszkodzeniu nakrętek od zalewy octowej.

Następnie dość ciasno wciskam pomidory do 4/5 wysokości słoików. Na zdjęciu poniżej może tego nie widać, ale użyłam pomidorów: lima, malinowych oraz koktajlowych. Ich różne wymiary doskonale sprawdzają się, podczas upychania do słoików.

pomidory w słoikach przed zalaniem zalewą

Krok 3 – przygotowuję zalewę i wlewam do słoików z pomidorami

Do garnka wlewam wodę i wsypuję cukier oraz sól. Wszystko mieszam ze sobą do rozpuszczenia i zagotowuję na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, wlewam ocet. Wszystko mieszam ze sobą i gotuję do czasu ponownego zagotowania się.

Gdy zalewa się zagotuje, zdejmuję z ognia i rozlewam do słoików. Pozostawiam około 1 cm wolnej przestrzeni na górze słoików. Zalewa powinna przykryć wszystkie pomidorki. Jeśli jakiś wystaje, to go wciskam. Lekko kołyszę słoikami, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

Ranty słoików oraz nakrętki wycieram do suchego i szybko zakręcam (mocno, ale z wyczuciem).

Następnie gorące słoiki ostrożnie odwracam do góry dnem i układam na blacie wyścielonym ręcznikiem lub ścierką bawełnianą. Przykrywam ręcznikiem i zostawiam do całkowitego ostygnięcia. Dzięki temu mam pewność, że każdy słoik zassał się poprawnie. Gdy ostygną, wynoszę do ciemnej i chłodnej piwnicy.

10 słoików z pomidorami w zalewie

Moich przetworów na zimę zalanych wrzącą zalewą octową z solą i cukrem nie pasteryzuję. Są doskonale zakonserwowane. Jeśli jakiś słoik sporadycznie się nie zassie, wówczas pasteryzuję go przez około 10 – 15 minut.

Pomidory w zalewie są już dobre po 5 – 7 dniach od zrobienia. Życzę smacznego!

2 thoughts on “Pomidory w zalewie

    1. Znam tą metodę :-). Moja ciocia tak robi. Wlewa łyżeczkę spirytusu na wewnętrzną część zakrętki, podpala i szybko zakręca. Dzięki temu podczas spalania znika tlen u góry słoika z wekiem. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *