Pasztet to jedno z najbardziej tradycyjnych dań mięsnych, które cieszy się ogromną popularnością w Polsce i wielu innych krajach. To pyszne danie zwykle przygotowywane jest z mięsa wieprzowego, drobiowego lub cielęcego, ale można także wykorzystać inne rodzaje mięsa, w zależności od preferencji smakowych.

Jest to danie, które może być podawane na wiele sposobów – jako przystawka, drugie śniadanie lub danie główne. Przygotowanie pasztetu w domu jest bardzo proste.

Pasztet to danie bogate w białko i składniki odżywcze, które wpływają korzystnie na zdrowie organizmu. Mięso, z którego przygotowuje się pasztet, zawiera wiele cennych składników, takich jak żelazo, cynk i witaminy z grupy B.

Możecie go urozmaicić dodatkiem warzyw, takich jak cebula i czosnek, marchewka, pietruszka, seler itp wzbogaca to smak i dodaje aromatu dania. Ja jednak tym razem przygotuję klasyczny przepis na pasztet.

Domowy pasztet to idealny wybór dla miłośników tradycyjnych dań mięsnych. Można go podawać na ciepło lub na zimno, z dodatkiem chrupiącego pieczywa lub sałatek. Pasztet to także świetna propozycja na imprezy i spotkania ze znajomymi.

Z mojego przepisu dowiesz się jakie składniki warto dodać do masy mięsnej, aby nadać pasztetowi dodatkowego smaku i aromatu. Przeczytaj zatem przepis do końca, zanim przystąpisz do jego przygotowania. Na moim blogu kulinarnym znajdziesz również inne przepisy na pyszne dodatki do chleba. Kupioną wędlinę możesz zastąpić przepisem domową szynkę parzoną. A jak szukasz smarowideł do pieczywa to na pewno zainteresuje Cię pasta z kurczaka.

Pasztet składniki

  • 500 g łopatki wołowej
  • 500 g łopatki wieprzowej
  • 2 duże ćwiartki z kurczaka
  • 300 g wątróbki u nas z indyka
  • 100 g słoniny
  • 200 g boczku
  • 2 duże cebule
  • 5 jajek
  • 1 główka czosnku
  • 4-5 ziarenek ziela angielskiego
  • 3 liść laurowe
  • 300 – 400 ml wody
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie pasztetu wymaga od nas długiego duszenia mięsa. Mięso będzie się dusiło przez 3 godziny, więc polecam przygotować sobie mięso wieczorem, aby do rana przestygło. Nie należy mielić w maszynce gorące i ciepłego mięsa bo tępią się noże.

Możecie przygotować to danie tylko z jednego rodzaju mięsa na przykład mięsa drobiowego, jednak mieszanka mięs daje znacznie bardziej wyrazisty smak.

Potrzebne będą jeszcze 2 keksówki o wymiarach 12×30 cm.

Pasztet
Pasztet

Pasztet przepis

Mięso dokładnie myjemy i wkładamy do dużego garnka. Cebulę obieramy z łupiny, podobnie jak i czosnek. Dodajemy do mięsa. Do garnka dodajemy również ziele angielskie, liście laurowe i 1 łyżeczkę soli. Wlewamy wodę, jednak ma jej być niewiele, bo zależy nam na tym, aby mięso się dusiło, a nie gotowało. Na wolnym ogniu dusimy mięso przez 3 godziny, od czasu do czasu przekręcając i zamieniając miejscami.

Po 3 godzinach zostawiamy mięso pod przykryciem na całą noc do ostygnięcia. Gorącego mięsa nie mielimy z uwagi na ostrza w maszynce.

Kolejnego dnia mięso mielimy razem z warzywami 3 razy w maszynce do mielenia mięsa. Ja mielę na dużych oczkach. Mój pasztet będzie bardzo gładki, jeśli wolicie mieć wyczuwalną strukturę to zmielcie go tylko 2 razy. Nie wylewajcie bulionu. Można go wykorzystać do innych potraw, a poza tym będzie nam potrzebny do namoczenia kajzerki. Kajzerki namaczamy w bulionie i również mielimy w maszynce. Wystarczy je dodać już podczas 3 mielenia mięsa.

Pasztet

Do zmielonego mięsa dodajemy jajka, trochę soli, pieprzu i 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej. Całość wyrabiamy ręcznie, albo przy pomocy robota kuchennego przez około 20 minut. Możecie spróbować mięsa i doprawiać do smaku solą, albo pieprzem.

Pasztet

Keksówkę smarujemy olejem i obsypuję bułką tartą. Następnie przekładam przygotowaną masę. Górę delikatnie zwilżamy wodą, aby łatwiej było wyrównać powierzchnię, oraz aby po upieczeniu skórka była miękka i nie popękała.

Pasztet
Pasztet

Pieczemy przez 80 minut w piekarniku nagrzanym do 170 st. C. Ja piekę w opcji góra- dół. Po upieczeniu odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Nie wolno go kroić gorącego, ciepłego, bo będzie się rozpadał.

Trzeba przyznać, że przygotowanie domowego pasztetu wymaga cierpliwości, ale smak jest niepowtarzalny i rewelacyjny, myślę, że każdy powinien choć raz w życiu go przygotować.

Pasztet
Pasztet
Pasztet
Pasztet

Smacznego!