Łopatka pieczona w ziołach na kanapki

4 min read
łopatka pieczona w ziołach na kanapki

Jeśli szukasz alternatywy dla sklepowych wędlin na kanapki, to świetnie trafiłeś. Poznaj mój bardzo prosty przepis na łopatkę pieczoną w ziołach na kanapki. Mięsko jest soczyste, aromatyczne i oczywiście pyszne. Domową wędlinę wykonasz dosłownie w kilka minut.

Czas wykonania: około 8 – 10 minut.
Czas marynowania: 24 godziny.
Długość pieczenia: 60 minut na każde 1 kg mięsa.
Temperatura pieczenia: 190 stopni C z grzaniem góra i dół.

Upieczenie łopatki w całości jest bardzo proste i szybkie. Aby jednak upiec idealną pieczeń, musimy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.

  • Po pierwsze łopatka musi być świeża (nie mrożona) i z młodej sztuki. Z mrożonego mięsa też można upiec, ale pieczeń nie będzie już taka smaczna.
  • Po drugie potrzebujemy starannie dobrać przyprawy oraz zioła i czas marynowania w lodówce.
  • Po trzecie dobrać odpowiednią temperaturę i czas pieczenia.

Łopatka pieczona – składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 3 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu (czarny lub cytrynowy)
  • 2 łyżki ziół prowansalskich
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka rozmarynu
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
na zdjęciu łopatka pieczona w ziołach plastry

Jaka łopatka do pieczenia? Do pieczenia wybieram ładną i zaokrągloną część mięsa. Czasami proszę ekspedientkę w sklepie, aby wystający, płaski kawałek z ładnej łopatki odkroiła i zmieliła (robię z niego kotlety mielone lub spaghetti z mięsa mielonego). Otrzymuję najładniejsza część łopatki do upieczenia. Jeśli jednak trafi się płaska lub lekko poszarpana część łopatki, to także możesz ją upiec. Wówczas po natarcie w przyprawach, trzeba mięso obwiązać w nitce lub lnianym sznurku, nadając kształt kuli. Po upieczeniu usuwamy nitki / sznurki i otrzymujemy kształtną pieczeń. Możesz też spróbować przed upieczeniem uformować kulisty kształt mięsa bez związywania.

Sposób wykonania łopatki wieprzowej pieczonej w ziołach

Do wykonania pieczonej łopatki potrzebować będziemy jedynie miski oraz piekarnika.

Krok 1 – nacieram mięso w przyprawach

Łopatkę wieprzową płuczę w wodzi i osuszam ręcznikiem papierowym. Następnie umieszczam w misce. Posypuję solą z każdej strony i wcieram w mięso.

Następnie posypuję równomiernie z każdej strony ziołami i przyprawami: świeżo zmielonym pieprzem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, rozmarynem. Możesz też użyć: oregano, kminku, suszonych pomidorów, słodkiej lub ostrej papryki, czosnku…

na zdjęciu mięso natarte w ziołach

Przyprawy i zioła wcieram w mięso. Tak przyprawioną łopatkę przykrywam w misce i odstawiam do lodówki na całą dobę.

Krok 2 – piekę łopatkę w całości

Po 24 godzinach, łopatka jest już gotowa do pieczenia. Piekarnik rozgrzewam do temperatury 190 stopni C.

Mięso wyjmuję z miski i kładę na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Wyjmuję z lodówki na 30 – 60 minut wcześniej, aby doszło do temperatury pokojowej. Pod spód mięsa kładę 3 ziarna ziela angielskiego oraz 2 listki laurowe.

Blachę z mięsem umieszczam na środkowej półce piekarnika. Piekę w temperaturze 190 stopni C przez około 1 godzinę. Przez pierwsze 10 minut piekę z termoobiegiem, a następnie bez termoobiegu z grzaniem góra i dół. Przyjmuje się czas pieczenia 60 minut w temperaturze 190 – 200 stopni C na każde 1 kg mięsa. Przy idealnie kulistej sztuce mięsa można wydłużyć czas pieczenia. Dzięki temu, że najpierw piekę z termoobiegiem, białko mięsa się ścina i soki nie wypływają z pieczeni. Później wyłączam termoobieg, aby nie przypalić mięsa. Łopatka jest wówczas soczysta i krucha.

na zdjęciu pieczona łopatka pokrojona w plastry

Po upieczeniu mięso wyjmuję z piekarnika i odstawiam do ostygnięcia. Dzięki temu soki mięsa rozprowadzą się równomiernie, a mięso uzyska soczystość oraz kruchość. Przechowuję w lodówce do 7 dni. Łopatka pieczona w ziołach najsmaczniejsza jest zaraz po upieczeniu. W całym domu pachnie aromatem ziół.

Upieczona łopatka, pokrojona w plastry, może być też doskonałym drugim daniem wraz z ziemniaczkami lub jako ciepła przekąska na imprezę.

Smacznego.

1 thought on “Łopatka pieczona w ziołach na kanapki

  1. Jan
    Często korzystam z przepisów Pani, ale do tego wezmę się po raz pierwszy. Zawsze moja pieczeń z łopatki szybko twardniała i stawała się sucha.
    Skoro – jak twierdzi Pani – przechować ją można nawet przez 7 dni, to co trzeba zrobić, aby pieczeń zachowała miękkość i soczystość.
    Pozdrawiam i dołączam życzenia: Wesołych Świąt Bożego Narodzenia A.D. 2023
    Jan S., Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *