Pasztet drobiowy z mięsa i warzyw z rosołu

6 min read
pasztet drobiowy z mięsa i warzyw z rosołu

Poznaj pyszny pasztet drobiowy z mięsa i warzyw z rosołu z przepisu mojej mamy. Dowiedz się jak zrobić dobry, wilgotny i soczysty pasztet oraz co do niego dodać. Podpowiem jak i ile razy zmielić mięso oraz jakie warzywa można dać do pasztetu.

Bardzo lubię kanapkę z domowym pasztetem i pokrojonym ogórkiem kiszonym. Jak upieczesz i spróbujesz mojego pasztetu, to nie kupisz więcej sklepowego. Podstawą dobrego pasztetu drobiowego jest dobrej jakości świeże mięso oraz warzywa i przyprawy. Dziś przedstawiam Wam domowy pasztet ze sprawdzonego przepisu mojej mamy. Jest idealny dla dzieci oraz osób na diecie lekkostrawnej. Wykonanie takiego pasztetu jest łatwe, chociaż nieco pracochłonne. Jednak oprócz pasztetu otrzymasz także esencjonalny rosół do obiadu. Moja mama gotowała aromatyczny rosół z myślą wykorzystania mięsa i warzyw na pasztet. Z takim podejściem zrobienie pasztetu trwa chwilę. Wystarczy zmielić ugotowane już mięsko i warzywa. Następnie połączyć z jajkiem oraz bułka tartą, doprawić i upiec.

Pasztet drobiowy – składniki:

Podane składniki są na 2 keksówki o wymiarach 11 x 25 cm. Szklanka to pojemność 250 ml.

Rosół:

  • 1,5 kg kurczaka (u mnie cały kurczak, możesz też użyć 1,5 kg udek z kurczaka) waga mięsa z kością
  • 200 g marchewki
  • 100 g cebuli (1 nieduża sztuka)
  • 1 korzeń pietruszki
  • kawałek korzenie selera
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • płaska łyżeczka ziaren pieprzu czarnego

Do masy pasztetu:

  • 3 jajka surowe
  • 3 łyżki bułki tartej lub kaszy manny (ewentualnie mąkę ryżową lub kaszę kukurydzianą w wersji bezglutenowej)
  • 4 średnie ząbki czosnku
  • 1 czubata łyżka majeranku
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
  • sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
na zdjęciu porcje pasztetu drobiowego

Sposób wykonania drobiowego pasztetu

Do zrobienia pasztetu potrzebować będziesz przede wszystkim: duży garnek, miskę, maszynkę do mielenie mięsa (ewentualnie blender), keksówkę oraz piekarnik.

Krok 1 – rosół z kurczaka i warzyw

Do dużego garnka wlewam 2,5 litra wody, wrzucam podzielone na części kurczaka i zagotowuję. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszam ogień na minimum, tak aby tylko lekko bulgotało. Podczas gotowania zbiera się szum, który usuwam np za pomocą łyżki cedzakowej.
Gotuję na minimalnym ogniu przez około 1 – 1,5 godziny.

Marchewkę, pietruszkę i seler obieram. Kroję na mniejsze części i wrzucam do garnka z mięsem.
Cebulę obieram z łupinek i przekrawam na pół. Opalam nad ogniem lub piekę na suchej patelni i wrzucam do rosołu.
Dodaję także przyprawy: liście laurowe, ziarna ziela angielskiego oraz pieprzu czarnego. Gotuję na małym ogniu, aby tylko lekko bulgotało przez około 60 minut. Pod koniec gotowania doprawiam rosół do smaku solą oraz pieprzem. Rosół gotuję tyle czasu, aby warzywa były miękkie i mięso swobodnie odchodziło od kości.

Zdejmuję rosół z ognia. Wyławiam mięso oraz warzywa i umieszczam w misce (cebulkę wyrzucam). Pozostawiam, aż ostygną.

Krok 2 – wyrabiam masę na pasztet

Ząbki czosnku obieram z łupinek i drobno siekam.
Ugotowane i ostygnięte mięso kurczaka oddzielam od kości i usuwam też chrząstki. Skórkę zostawiam i dodaję do zmielenia, gdyż nadaje odpowiedniej konsystencji i zawarty niej tłuszcz jest dodatkowym nośnikiem smaku. Oczywiście jeśli chcesz, możesz jej nie dodawać. Następnie mięso razem z ugotowanymi warzywami i posiekanym czosnkiem dwukrotnie mielę na małych oczkach maszynki do mięsa. Jeśli nie masz maszynki do mielenie mięsa, to w ostateczności możesz rozdrobnić masę za pomocą blendera.

Do zmielonej masy wlewam pół szklanki (125 ml) wywaru z rosołu i dodaję majeranek, gałkę muszkatołową, sól oraz świeżo zmielony pieprz czarny. Ilość pieprzu i soli dodajemy według własnych upodobań smakowych. Całość mieszam ręką, próbuję smak i ewentualnie dodaję przypraw. Jeśli masa ma za gęstą konsystencję, to dolewam jeszcze trochę wywaru z rosołu i całość wyrabiam ręcznie.

Do masy pasztetu wbijam jajka i dodaję bułkę tartą lub kaszę manną. Jeśli chcesz otrzymać pasztet bezglutenowy, to użyj mąki ryżowej lub kaszy kukurydzianej. Całość dokładnie wyrabiam ręcznie, aż otrzymam jednolitą konsystencję.

Krok 3 – piekę pasztet drobiowy

Dwie keksówki o wymiarach 12 x 25 cm (lub jedną większą) wyścielam papierem do pieczenia. Umieszczam w nich masę pasztetu. Za pomocą ręki lekko ugniatam, aby masa rozłożyła się równomiernie. Możesz też kilkukrotnie uderzyć blaszką o blat kuchenny. Za pomocą zwilżonej dłoni wyrównuję powierzchnię. Na wierzch wlewam 2 łyżki rosołu. Dzięki temu nie będzie się spiekał podczas pieczenia.

Przed upieczeniem wierzch pasztetu możesz udekorować ulubionymi ziołami lub plasterkami pomidorów.

Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni C. Keksówki z moim pasztetem umieszczam na środkową półkę nagrzanego piekarnika. Piekę przez 90 minut z opcją grzania góra i dół bez termoobiegu w temperaturze 180 stopni C.

Gdy pasztet się upiecze, wyjmuję go z piekarnika i odstawiam do lekkiego ostygnięcia. Po 10 minutach wyjmuję z foremki i odstawiam do całkowitego ostygnięcia. Najlepiej po ostygnięciu schować go do lodówki i kroić na drugi dzień. Świeży pasztet może się kruszyć, a po schłodzeniu w lodówce jest zwarty.

na tac pokrojony pasztet drobiowy i kanapka z pasztetem

Pasztet drobiowy z mięsa i warzyw z rosołu jest już gotowy. Smakuje rewelacyjnie z kromką świeżego chleba i pokrojonymi ogórkami kiszonymi. W lodówce zachowuje świeżość przez około 10 do 14 dni. Jest trochę pracy. Jeśli jednak uwzględnimy gratis gotowy rosół na obiad, to samo mielenie, wyrabianie masy i pieczenia jest proste i szybkie. Rosół zjadamy od razu lub na drugi dzień przerabiam go na inną ulubiona zupę. Przepisy na pyszne zupy znajdziesz tutaj.

Jestem pewna, że po spróbowaniu tego pasztetu, już nigdy nie sięgniesz po pasztet ze sklepowej półki.

Wskazówki:

  • Dużo osób robi pasztet drobiowy na mięsie kurczaka i wątróbce, ale bez warzyw. Dzięki sporej ilości warzyw mój pasztet jest wilgotny, aromatyczny i bardzo smaczny. Kolejną zaletą dodatku warzyw jest zwarta struktura, dzięki czemu nie kruszy się podczas krojenia na kanapki.
  • Do mojego pasztetu drobiowego nie dodaję cebuli. Dzięki temu, dłużej zachowuje świeżość do 14 dni.
  • Dzięki temu, że dodaję porcje wywaru z rosołu, pasztet ma idealną konsystencję.
  • Dwukrotne zmielenie sprawia, że pasztet po upieczeniu jest kremowy i nie ma w nim grudek.
  • Zamiast bułki tartej możesz użyć namoczonej w rosole i odciśniętej 1 bułce kajzerce.
  • Zamiast papieru do pieczenia, możesz też wysmarować blaszkę tłuszczem i obsypać bułką tartą.
  • Na moim blogu kulinarnym znajdziesz inne przepisy na domowe przetwory mięsne np : mięso w słoiku, konserwę ze słoika, pieczeń rzymską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *