Ryba w zalewie octowej do słoika

5 min read
ryba w zalewie octowej w słoikach

Ryba w zalewie octowej do słoika to pyszna, prosta i bardzo smaczna potrawa. Sprawdzi się na wigilijnym stole oraz bez okazji na śniadanie lub kolację. Jest tak dobra, że słoik ryby w occie znika w mgnieniu oka.

Ryba w zalewie octowej zamknięta w słoiku, to niezapomniany smak z dzieciństwa. Jest twarda, jędrna i soczysta. Pamiętam jak tato w wakacje łowił ryby, a mama smażyła i nadmiar marynowała w occie. Takie przysmaki po otwarciu słoika jesienią oraz zimą, przypominały nam o minionym lecie. Ryba w occie to doskonała odmiana smażonej na co dzień potrawy. Posiada mniej ości, co ułatwia jedzenie. Dziś zapraszam na sprawdzony przepis na rybę w zalewie octowej z cebulką.

Ryba w zalewie octowej – składniki:

Kaloryczność: kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml.
1 kg ryby zmieściłam 2 słoikach o pojemności 0,7 litra.

  • 1 kg ryby *
  • 200 g cebuli
  • mąka do obtoczenia ryby
  • olej roślinny do smażenia ryby
  • sól i pieprz do oprószenia ryby

Zalewa octowa:

  • 4 szklanki wody
  • 1 szklanka octu spirytusowego 10% *
  • 4 listki laurowe
  • po 6 ziaren ziela angielskiego i pieprzu czarnego
  • 1 łyżka cukru
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej

* Jaka ryba do zalewy w occie? Najsmaczniejsze są oczywiście białe i twarde ryby takie jak: miruna, dorsz, morszczuk, sandacz, szczupak lub okoń. Bardzo często w occie przyrządzam mniej szlachetne ryby takie jak płotka lub leszcz. Mniejsze ryby smażę i umieszczam w słoikach w całości. Natomiast większe ryby kroję w mniejsze płaty lub w dzwonki.

* Ile octu do zalewy
Moje proporcje octu są wyważone. Daję 1 szklankę octu spirytusowego 10% na każde 4 szklanki wody. Ryba w takiej zalewie ma wyważony smak. Nie jest za mało lub za bardzo kwaśna. Jeśli lubisz kwaśne smaki, to dodaj o pół szklanki octu więcej.

na zdjęciu ryba w zalewie octowej w pionie

Sposób wykonania ryby w zalewie octowej

Do przygotowania potrawy, potrzebować będziemy przede wszystkim: garnka oraz wymytych i wyparzonych słoików. Używam słoików o pojemności od 0,5 do 0,9 L.

Krok 1 – smażę rybę

Świeżą rybę skrobię, patroszę i usuwam głowę. Oczyszczoną rybę kroję w dzwonki lub filetuję. Małe ryby pozostawiam w całości. Jeśli masz rybę zamrożoną, to odmroź i odcedź na durszlaku.
Rybę oprószam solą oraz świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Obtaczam lekko w mące, aby się nie przypalała.

Na rozgrzaną patelnię wlewam olej na wysokość 1 cm i rozgrzewam. Następnie na rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu smażę kawałki ryb z obu stron na rumiano. Następnie odkładam na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Krok 2 – przygotowuję zalewę

W trakcie smażenia ryby, przygotowuję zalewę octową. W tym celu obieram cebulę z łupinek i kroję w pół plasterki.

Wodę wlewam do garnka. Wsypuję także przyprawy: listki laurowe, ziarna ziela angielskiego oraz pieprzu, cukier i sól. Całość mieszam i zagotowuję. Następnie zmniejszam ogień i wlewam ocet. Gotuję na małym ogniu przez kilka minut pod przykryciem, aby nie unosił się zapach octu.

na zdjęciu zalewa do ryby w occie

Cebulkę możesz wrzucić do gotującej się zalewy i całość gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Będzie wówczas miękka i mniej ostra. Możesz też wrzucić zaraz po pokrojeni do słoików z rybą. Będzie wówczas twardsza i aromatyczna.

Krok 3 – usmażoną rybę zalewam octową zalewą

na zdjęciu usmażona ryba w słoikach

Gorącą rybę zaraz po usmażeniu i odsączeniu z tłuszczu, umieszczam do słoików jedna przy drugiej. Jednak nie za ciasno, abym potem mogła swobodnie wyjmować je ze słoika. Zalewam wrzącą zalewą octową, która musi całkowicie zakryć usmażoną rybę. Następnie zakręcam słoiki i odwracam do góry dnem. Przykrywam ściereczką kuchenna, ręcznikiem lub kocem i pozostawiam do ostudzenia. Następnie przenoszę do chłodnego miejsca.

na zdjęciu ryba w zalewie octowej

Rybę w zalewie octowej odstawiam w chłodne miejsce na minimum 3 dni, a najlepiej przez 5 – 7 dni. Dopiero po tym czasie smaki się przegryzą i można delektować się wykwintnym smakiem.

Mi osobiście najbardziej smakuje ryba w zalewie octowo pomidorowej.

ryba w zalewie octowo pomidorowej

Ile może stać ryba w zalewie octowej?

Gorąca ryba umieszczona w słoiku zaraz po usmażeniu i zalana wrzącą zalewą octową, może postać w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy. Zaraz po zakręceniu słoika, odwracam go do góry nogami i przykrywam ręcznikiem lub ścierką kuchenną. Pozostawiam tak do całkowitego ostudzenia. Dzięki temu mam pewność, że słoik dobrze zassał i potrawa jest zapasteryzowana.
Cebula nie wpływa dobrze na trwałość potrawy. Dlatego jeśli planujesz przechowywać rybę w occie przez kilka miesięcy, to nie dodawaj plasterków cebuli do środka. Ja spożywam rybę w occie z cebulką na bieżąco kilka dni po zrobieniu, jak smaki się przegryzą. Najdłużej słoik z rybą w zalewie octowej zachował się u mnie przez około 6 miesięcy i potrawa była rewelacyjna. Ocet wraz z solą i cukrem są doskonałym konserwantem.

24 thoughts on “Ryba w zalewie octowej do słoika

  1. Pani Aniu tk jest tyoowo do słoika? Czy w garnuszku też może stać? U mnie ryba w occie nie uchowa się za długo 😃

    1. W słoiku zajmuje mniej miejsca, a musi postać kilka dni. Wóœczas smaki się przegryzą. Może być w garnuszku lub misce pod przykryciem.

  2. Pani Aniu, czy mogę zrobić rybę z cebulką, jeśli będzie stała w słoiku dwa tygodnie? Dziś ją robię a za dwa tygodnie impreza rodzinna 🙂

    1. Sandro jak najbardziej ryba będzie dobra po 2 tygodniach. Smaki się idealnei przegryzą. Przy tej ilości octu i po zkręceniu wrzącą zalewą taka ryba postoi minimum 8 tygodni w chodnym miejscu bez względu na cebulkę.

  3. Robię leszcza w occie z różnych przepisów i ryba po kilku tygodniach niemal rozpływa się i jest do wyrzucenia Jak uzyskać względną twardość ryby Proporcje stosuję 1 do 3

    1. Andrzeju, leszcz to miękka ryba. Najlepsze w smaku są ryby, które mają twarde mięso. Poza tym masz za mocno octową zalewę. Spróbuj z mojego przepisu z proporcją 1 do 4. Gwarantuję super rezulatat. Przepis jest od pokoleń stosowany w moim domu.

    2. czyli Leszcza nie robić? Mam półtorakilową rybę i zastanawiam się właśnie nad zrobieniem jej w tej zalewie. Nie wyjdzie dobra?

    3. To nie jest tak, że leszcz nie wyjdzie dobry w zalewie octowej. Właśnie do tego nadaje się idealnie.
      Leszcz ma ogromną ilość małych ości, które znikają podczas leżakowania w occie.
      Chodzi mi o to, że leszcz ma miękkie i mało smaczne mięso. Jeśli go już mamy, to do zalewy octowej nadaje się idealnie. W moim przepisie ryba w zalewie octowo pomidorowej jest użyta płotka 🙂 i była bardzo smaczna.

    1. O ile za mało octu? Pewnie będzie dłużej niż 5 – 7 dni przechodziła smakami. Trzeba ją też szybciej zjeść, gdyż bez octu będzie mniej trwała.

  4. Witam. Czyli jak dam cebulę odrazu i będzie się gotowała przez te 10 minut to słoiki mogą stać kilka miesięcy w chłodnym miejscu. Tak?

    1. Na końcu przepisu napisałam: „Cebula nie wpływa dobrze na trwałość potrawy. Dlatego jeśli planujesz przechowywać rybę w occie przez kilka miesięcy, to nie dodawaj plasterków cebuli do środka. Ja spożywam rybę w occie z cebulką na bieżąco kilka dni po zrobieniu, jak smaki się przegryzą.”
      Czyli potrawa z cebulą może nie doczekać kilku miesięcy.

  5. Dzień dobry
    zostało mi kilka kawałków ryby z obiadu na taki litrowy słoik proszę o informację czy jeżeli dam 1/4 wszystkich proporcji ( czyli 1 szklanka wody, 1/4 szklanki octu 1 listek laurowy itd )do jej zalania to będzie ok ?

  6. Tak się robi rybę w occie jak robi pani Ania jest naprawdę rewelacyjna i może przetrwać w chłodnym miejscu nawet 6 miesięcy a bardzo chłodnym granicach 0 do 2 stopni rok czasu przynajmniej u mnie tak się zdarzyło im dłużej stoi tym mniej jest ości a w sumie to w zasadzie ich później nie ma . Jest niesamowita przeważnie robię ryby które zawierają dużą ilość ości na przykład leszcz płotka karp mały

  7. Pani Aniu, czy pasteryzowała Pani kiedyś słoiki z rybą w occie lub wywarem rybno-warzywnym z dodatkiem żelatyny? Właśnie eksperymentuję w tej sprawie, ale zastanawiam się, jak długo powinna trwać pasteryzacja🤔 Jeśli mogłaby Pani odpowiedzieć, byłabym wdzięczna.

    1. Nie pasteryowałam. Zalewam jedynie wrzącą zalewą na bazie octu i to wystarczy, aby potrawa zachowała świeżość przez kilka miesięcy.

  8. Pani Aniu, po kolacji wigilijnej zostało dużo ryby. Czy zalanie zimnej ryby wrzącą zaprawą spowoduje, że słoik nie złapie? Ryba jest w tradycyjnej panierce: mąka, jajko, bułka tarta. Czy to nie zaszkodzi?

    1. Usmażoną, zimną rybę też można zalać wrzącą zalewą. Będzie tak samo smaczna. Jedynie szybciej bym ją jadła i nie odkładała na kilka miesięcy.

  9. A ja robię mintaja w zalewie octowej wszystko na oko i też mi wychodzi bardzo dobrze tylko tu czytam nikt mintaja nie robi w zalewie octowej 😋

  10. Pani ANIU oglądam Pani kulinarne opisy, są proste, pokrywają się z tym co podglądałem u Mamy, podejrzewam
    ,że wiedziała że uczyła córkę a syn podglądał. Z jednym nie mogę się zgodzić a tak bardzo Panią szanuję ale nie wpis z 19/12/2022 , jakoby to biała ryba, płoć, leszcz, krąp, ukleja, itp. były rybami jakiegoś upośledzonego
    gatunku. To w takim twierdzeniu, można by porównać że fudbol w jajowatą piłkę jest idiotyzmem skoro wymyślono koło a ci co to procedują to idioci. Świąteczny karp, drób, było osiągalne na święta, jedno i drugie
    smakowało mi papier toaletowy w sosie wymyślonym przez świąteczną kucharkę. Skąd te porównanie, ryba
    podlejszego gatunku, każda istota na tym globie ma tyle smaków ile jest albo nie genów. Więc prosił bym
    o wyrozumienie co jest perfekcją smaku dla innej osoby.

    1. To Pan używa sformuowania „jakiegoś upośledzonego gatunku”. Ja napisałam: „Jaka ryba do zalewy w occie? Najsmaczniejsze są oczywiście białe i twarde ryby takie jak: miruna, dorsz, morszczuk, sandacz, szczupak lub okoń. Bardzo często w occie przyrządzam mniej szlachetne ryby takie jak płotka lub leszcz.”
      Jak widać na ostatnim zdjęciu do ryby w zalewie octowo pomidorowej użyłam płotki :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *