Zielona herbata – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Miłośnicy zielonej herbaty doceniają zarówno smak, jak i jej bogate właściwości zdrowotne. Zielona herbata jest jednym z najzdrowszych napojów. Aby jednak zachować wszystkie jej właściwości, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Czy wiesz, jak pić zieloną herbatę?

*Artykuł sponsorowany

zielona herbata

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata jest znana z właściwości przeciwutleniających i ochraniających organizm. Wśród wielu korzyści, jakie daje picie zielonej herbaty, że picie jej wspomagania zmienia się w organizmie, poprawiając przemianę materii, a tym samym przyczynia się do utraty wagi. Hamuje również dalszy rozwój niektórych chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba oraz Parkinsona. Regularne jej picie zapobieganie powstawaniu niektórych rodzajów raka, szczególnie piersi. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów spowalnia proces starzenia się organizmu, a ze względu na ze strony w niej katechiny i teaniny usprawnia system.

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, pijąc herbatę, jest to, że picie jej w wykonaniu wpłukiwania cen składników odżywczych z naszego organizmu. Na przykład wiadomo, że herbata zielona blokuje wchłanianie białka, tłuszczu i żelaza.

Właściwości pielęgnacyjne dzięki zielonej herbacie

Zielona herbata jest doceniana za jej smak, aromat i bogactwo drogocennych składników, ale nie możemy zapominać, że zielona herbata jest szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym. Ekstrakt z zielonej herbaty jest popularnym składnikiem produktów przeciwzmarszczkowych i przeciw fotostarzeniu. Ten rodzaj herbaty dobrze sprawdza się również w przypadku cery tłustej i mieszanej. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zielonej herbaty wykorzystywane są w higienie jamy ustnej. Ekstrakt z zielonej herbaty sprawdza się również we włosach, zwłaszcza przetłuszczających się.

zielona herbata

Czy zieloną herbatę można pić na czczo?

Zielonej herbaty nie należy spożywać na pusty żołądek. Zanim wypijesz herbaty zielone warto zjeść, chociażby lekkie śniadanie, które podkręci nasz metabolizm. Napar z liści zielonej herbaty zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą powodować produkcję kwasu żołądkowego i zakłócać proces trawienia. Dlatego lepiej pić herbatę między posiłkami.

Sposób parzenia zielonej herbaty

Łyżeczka zielonej herbaty wystarczy na filiżankę napoju. Temperatura zaparzania różni się w zależności od rodzaju herbaty, ale najczęściej wynosi pomiędzy 80 – 90°C, parzyć zieloną herbatę należy od 3 minut. Najniższa temperatura parzenia nie powinna być niższa niż 60-65°C, a najkrótszy czas parzenia nie powinien być niższy niż 2-3minuty.  Ogólnie rzecz biorąc, im lepsza jakość liści, powinny one być krótko przesiąknięte.
Jeśli do zaparzenia zostanie użyta zbyt gorąca woda, jeśli napar jest zbyt długi, herbata będzie miała gorycz. Liście  zielonej herbaty wysokiej jakości można parzyć dwa lub trzy razy. Według chińskich ekspertów zaparzoną herbatę należy tylko raz nalać i wypić zaparzoną w temperaturze około 60-85 stopni.
Jest to kwestia przebudzenia liści i tego, co zwiększą smak naparu.

Z czym warto pić zieloną herbatę

  • Połączenie zielonej herbaty i kwiatów nadaje naparowi niepowtarzalny smak.

Najpopularniejszą zieloną herbatą jaśminową jest sencha. Olejek eteryczny zawarty w jaśminie działa odprężająco pomaga uspokoić i odzyskać równowagę psychiczną, łagodzi zmęczenie, senność i poprawia jakość snu, likwiduje stan psychiczny, poprawia samopoczucie. Przygotowanie: W zależności od intensywności naparu zalać 1 łyżeczkę herbaty gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia na maksymalnie 3 minuty. Przecedź.

  • Pigwa do herbaty to świetny dodatek, ponieważ zawiera dużo niezbędnej witaminy C, pektyny i magnezu, wapń, potas, miedź i fosfor. Miód to kopalnia witamin i lekkostrawny. Składniki te wzmacniają, dodają siły i eliminują zmęczenie. Przygotowanie: Do zaparzonej herbaty dodaj 2 łyżki stołowe soku z pigwy i łyżeczkę Twojego miodu zgodnie z przepisem i schłodzone.
  • Zawiera olejki eteryczne z mięty i melisy łagodzi podrażniony układ pokarmowy, jednocześnie poprawiając trawienie i przeciw wzdęciom i zaparciom. Przygotowanie: Wymieszaj łyżeczkę herbaty miętowej i melisy. Zalej ponad 1/2 litra gorącej wody. Odstawić na 3 minuty pod przykryciem. Przefiltruj i wlej do termosu. Wypij filiżankę naparu 3 do 4 razy

Czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie?

Picie zielonej herbaty korzystanie wpływa na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. Napój nie może być oczywiście zamiennikiem dobrze zbilansowanej diety. Stanowi jedynie wsparcie w dążeniu do upragnionej sylwetki. Przyspiesza trawienie, ponieważ korzystnie wpływa na działanie enzymów wątrobowych. Herbata zielona ogranicza wchłanianie tłuszczów i glukozy, a tym samym zwiększa szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Ich wielokierunkowe działanie sprawia, że taki napar z pewnością sprzyja odchudzaniu. Zielona herbata powinna być pita między posiłkami, a nie w trakcie, ponieważ może utrudniać przyswajanie niektórych składników odżywczych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x