Sposób na szybkiego głoda. Bez cukru i glutenu. Błyskawiczne brownie zrobisz dosłownie w kilka minut. Potrzebujesz tylko kubka i milkrofali.

Błyskawiczne brownie z mikrofali

Niedawno w radiu TokFM opowiadałem o gotowaniu podczas pracy zdalnej (zainteresowanych odsyłam do odsłuchania audycji tutaj). Mam w tym pewne doświadczenie, ponieważ gotuje w ten sposób od dwóch lat:) Wy pewnie też jesteście ekspertami i macie mnóstwo spostrzeżeń dotyczących łączenia kuchni z biurem.

Kiedy ja zastanawiałem się nad tematem uświadomiłem sobie, że kluczowe znaczenie podczas pracy z domu mają nie obiady, czy kolacje, ale przekąski jakie można podjadać między większymi posiłkami. Do moich ulubionych przegryzek należą chleb (ciasto) bananowy oraz błyskawiczne brownie z mikrofali. Ten pierwszy jest mega prosty do zrobienia, jednak wymaga trochę zachodu i trzeba trochę poczekać aż będzie gotowy.

Co innego błyskawiczne brownie z mikrofali. Jak sama nazwa wskazuje są gotowe chwilę potem jak o nich pomyślisz. Są niesłychanie proste do zrobienia i absolutnie przepyszne.

Przepis na błyskawiczne brownie z mikrofali pochodzi ze strony tasty.co. Sam przepis jest mojego autorstwa i trochę musiałem popracować, żeby dobrać składniki w odpowiednich proporcjach. Jak zrobić idealne, błyskawiczne brownie z mikrofali potrzebujesz kolki do muffinek, albo kubka. Do tego przepisu potrzebne jest naczynie o pojemności 200 ml.

Teraz kilka uwag jak zrobić taką babeczkę. Błyskawiczne brownie nie zawiera mąki. Składa się z błyskawicznych płatków jaglanych – możecie użyć płatków gryczanych, choć nie każdy lubi zapach gryki – otrąb, które można zastąpić błyskawicznymi płatkami owsianymi oraz kakao. To podstawowe składniki suche. Ja bardzo lubię dosypać nasion chia, siemię lniane, czasem suszoną żurawinę. Choć rzadko, bo moje błyskawiczne brownie nie zawierają cukru, Słodyczy dostarcza banan oraz mleko. Banan, tak jak w przypadku ciasta bananowego, musi być porządnie dojrzały. Co do mleka to trzeba dość dokładnie pilnować proporcji.

Robiąc brownie z płatków jaglanych i otrąb trzeba pamiętać, że są to składniki, które pęcznieją pod wpływem wilgoci. W moim przepisie na 4 łyżki płatków i otrąb idzie sześć łyżek mleka. Po wymieszaniu składników suchych i mokrych ciasto będzie luźne. Nie przejmujcie się, po nasiąknięciu zmieni się w pulpę:) Tu dość ważna uwaga: trzeba zaczeka aż płatki napęcznieją, bo jeśli wstawicie takie luźne ciasto w kokilce do mikrofali, połowa „wyjedzie” z naczynia.

Skoro o rośnięciu ciasta mowa. Ja do błyskawicznych brownie dodaję dosłownie szczyptę sody. W przepisie podaję, że jest to jedna czwarta łyżeczki, ale wystarczy nabrać proszku na końcówkę łyżeczki. Wystarczy.

Jeszcze słowo o dekoracji. Na wierzchu brownie położyłem skyr wymieszany z nasionami chia, siemienia lnianego i otrąb z małym dodatkiem miodu. Taki miks musi postać trochę w lodówce, żeby nasiona nabrały wilgoci i zmiękły. Taki skyr to kolejna moja ulubiona przekąska.

Składniki:

  • 2 łyżki płatków jaglanych
  • 2 łyżki otrąb owsianych lub płatków błyskawiczych
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka nasion chia
  • Kawałek dojrzałego banana – 5-6 cm
  • 6 łyżek mleka
  • 1/2 łyżeczki oleju
  • 1/4 łyżeczki sody

Przygotowanie:

Krok 1

Przełóż banana do miseczki, dokładnie rozgnieć widelcem. Wsyp płatki, otręby, kakao, chia, sodę. Wymieszaj. Zalej mlekiem, wlej olej (zostaw odrobinę do nasmarowania kokilki) i ponownie wymieszaj. Odstaw na 5 minut.

Krok 2

Wysmaruj kokilkę olejem. Przełóż masę kakową do kokilki. Lekko ubij i wyrównaj. Wstaw do mikrofali. Nastaw moc na 900W. Piecz przez minutę i 15 sekund. Odczekaj chwilę. Ostrożnie wyjmij – uwaga gorące. Odstaw do ostygnięcia, albo od razu odetnij nożem muffina od brzegów kokilki i wyłóż na talerzyk – używaj rękawicy do pieczenia.