Pizza bez zagniatania, która robi się sama – idealna dla leniwych, ratunek dla tych, którzy nie mają wałka! Wystarczy połączyć suche i mokre składniki, zamieszać łyżką i gotowe. Do super prostego przepisu na pizzę mamy też najłatwiejszy przepis na sos do pizzy!

pizza bez zagniatania

Czas: 30 minut plus czas na wyrastanie ciasta (22 godziny, 8 godzin, 3 godziny)

Poziom trudności: Łatwy

Liczba porcji: 4

Kto nie lubi zagniatać

Przepis z gatunku „co zrobić, żeby się nie narobić”. Wystarczy wymieszać łyżką suche składniki z mokrymi, odstawić. I tyle. Żeby wyszła z tego pyszna pizza kluczowe są proporcje składników.

Jedni uważają zagniatanie drożdżowego ciasta za rodzaj relaksującego, przyjemnego zajęcia – niecodzienna możliwość obserwowania jak surowa, ziarnista, mokra i lepka masa z czasem zmienia się w plastyczną, połyskliwą, aksamitną formę, która zaczyna odklejać się od blatu, ale nadal zalotnie czepia się wilgotnymi łapkami rąk.

Inni zagniatanie ciasta uważają za czynność męczącą i stratę czasu. Ten przepis jest właśnie dla nich: pizza, która wymaga minimum wysiłku. Trzeba połączyć mąkę, sól i drożdże z wodą i odstawić. I tu kolejna super rzecz: ciasto można przygotować dzień wcześniej i odstawić, żeby następnego dnia wieczorem zjeść pizzę. Można je zrobić rano i upiec po powrocie, albo zagnieść ciasto na trzy godziny przed pieczeniem.

Czas leżakowania ma ścisły związek z ilością drożdży do ciasta.

I tak: do ciasta odstawionego na dobę (około 22 godzin) wystarczy dodać 1/8 łyżeczki suchych drożdży. Ciasto odstawiane na cały dzień (czyli na około 8 godzin) zadowoli się ¼ łyżeczki drożdży. Jeśli ciasto ma odpoczywać najkrócej ile się da (będzie potrzebowało tylko 3 godzin) – trzeba do niego dodać ½ łyżeczki drożdży.

W każdym przypadku mówimy o minimalnych ilościach drożdży. 1/8 łyżeczki to tylko 0,4 g, ¼ łyżeczki waży 0,8 g, a waga ½ łyżeczki to 1,6 g. Więcej naprawdę nie trzeba – ciasto ładnie wyrasta i świetnie się piecze.

Ciasto bez wałka

Ciasto, po wymieszaniu składników trzeba przykryć i zostawić w pokojowej temperaturze. Przygotowanie samej pizzy jest ciut trudniejsze niż w klasycznych przepisach, bo ciasto jest „lejące się”, czyli mokre, plastyczne i zachowuje się jak żywe. Dlatego trzeba je podsypać mąką, po prostu przełożyć na blaszkę do pieczenia i rozciągnąć dłońmi. To nie jest ciasto do kręcenia efektownych młynków w powietrzu, żeby jeszcze bardziej je rozciągnąć, nie nadaje się do wałkowania, ale jest podatne na kształtowanie dłońmi, szczególnie jeśli będzie pieczone w blaszce z piekarnika.

Równie prosty sos pomidorowy

Do przepisu na leniwą pizzę dołączamy super prosty, ale bardzo smaczny przepis na sos pomidorowy.

Obydwa przepisy znaleźliśmy w na blogu smittenkitchen, który w tym roku znalazł się na liście najlepszych blogów kulinarnych serwisu saveur.com. Jak najbardziej zasłużenie: jest bardzo łanie pisany i zawiera sporo inspirujących przepisów. Warto tam zaglądać!

Składniki:

  • 3 szklanki (375 g) mąki dowolnej
  • Suche drożdże w następujących proporcjach: 1/8 łyżeczki (24-godzinne ciasto), ¼ łyżeczki (całodzienne ciasto), ½ łyżeczki (3-godzinne ciasto)
  • Duża kulka mozzarelli
  • 1  i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 i 1/4 szklanki ciepłej wody plus ewentualnie 2-3 łyżki
  • 2-3 łyżki oliwy

Sos

  • Puszka całych pomidorów
  • 1 ząbek czosnku
  • ½ łyżeczki soli
  • Szczypta cukru (opcjonalnie)

Wykonanie:

Krok 1

Wsyp mąkę, drożdże i sól do dużej misy. Wymieszaj. Wlewaj stopniowo wodę mieszając drewnianą łyżką. Ciasto będzie mokre, kluchowate, glutowate i wilgotne… I bardzo dobrze, takie ma być! Jeśli jest zbyt suche dodaj 2-3 łyżki wody. Nie przejmuj się za nadto mieszaniem, chodzi o to, żeby w cieście nie było widać suchych składników. Minuta, dwie, powinny wystarczyć. Przykryj miskę plastikową folią i odstaw na kuchenny blat.

Krok 2

Na pół godziny przez pieczeniem pizzy rozgrzej piekarnik do 250 stopni. Jeśli masz kamień do pieczenia wstaw go do piekarnika.

Kiedy piekarnik się nagrzewa, otwórz puszkę pomidorów i przełóż zawartość na sito lub gęsty durszlak postawiony na garnku lub misie. Niech pomidory ociekają. Po pół godziny przełóż odsączone pomidory (sos, który odciekł możesz wykorzystać zupy pomidorowej) do miksera lub do misy, dodaj czosnek, sól i zmiksuje blenderem, albo ręcznym  robotem. Dopraw do smaku solą, pieprzem i ewentualnie cukrem.

Krok 3

Kiedy masz gotowy sos, piekarnik jest nagrzany, wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i posmaruj delikatnie oliwą. Podsyp blat delikatnie mąką, wyłóż na niego wyrośnięte ciasto. Będzie się ono kleić do rąk i przelewać przez palce. Tak powinno być. Oprósz ciasto mąką, zagnieć kilka razy, a następnie przełóż na blaszkę. Zacznij rozpłaszczać je rękami po dnie blaszki, rozciągając we wszystkie strony. Ciasto nie jest chętne do współpracy. Będzie mokre, elastyczne, będzie się kurczyć i opierać, ale ostatecznie da się rozciągnąć po całej blaszce.

Choć ciasto na to nie wygląda można je naprawdę mocno rozciągnąć, tak że by upiec pizzę na cienkim cieście. Z podanych  składników i przy użyciu standardowej blaszki do pieczenia, zrobisz pizzę na średnim cieście.

Krok 4

Na gotowe ciasto przełóż sos pomidorowy i rozsmaruj po powierzchni. Porwij na kawałki mozzarellę i połóż na wierzch ciasta. Skrop oliwą i wstaw do piekarnika i piecz 10-15 minut. Czas zależy od piekarnika. Obserwuj pizzę – jeśli mocno przypiecze się na brzegach, a ser zacznie gwałtownie „bulgotać’ – to  nieomylny znak, że trzeba ją wciągać z pieca.

Smacznego!