Śledzie w oleju przepis babci

4 min read
śledzie w oleju z przepisu babci

Pyszne śledzie w oleju z przepisu babci. Przekąska jest bardzo prosta i szybka do zrobienia. Wykonasz ją w zaledwie 15 minut. Sprawdzi się jako potrawa wigilijna lub przystawka na imprezę.

Ciężko jest mi wyobrazić sobie prostszą i tańszą potrawę ze śledzi. Pamiętam z dzieciństwa doskonale imprezy imieninowe, urodzinowe i świąteczny stół, na którym babcia serwowała śledzie w oleju. Niby prosta i pospolita potrawa, a szybko znika z talerzy. Przekąska doskonale sprawdzi się na szybką kolację lub śniadanie. Zapraszam po przepis mojej babci na śledzie w oleju.

Śledzie w oleju – składniki.

Kaloryczność: 230 kcal w 100 g potrawy. Potrawa bezglutenowa. Szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych proporcji otrzymasz 4 porcje dla dorosłych.

  • 500 g płatów śledzi (5 – 6 średnich sztuk) *
  • 200 g cebuli (2 średnie sztuki)
  • 250 ml oleju roślinnego (1 szklanka)
  • 1 cytryna
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu czarnego

Wskazówki i zamienniki

Śledzie typu matias dostępne są w sklepach w zalewie olejowej lub solance. Śledzie w oleju wystarczy odsączyć. Olej, w którym były przechowywane jest kiepskiej jakości, a same śledzie najczęściej miękkie. Z pewnością dużo smaczniejsze i świeższe są słone śledzie z beczki, które musimy przed użyciem, wymoczyć w wodzie lub mleku. Solone płaty śledzi moczę w zimnej wodzie od 1,5 do kilkunastu godzin. W miedzy czasie kilka razy zmieniam wodę. Czas moczenia zależ od stopnia zasolenia ryby. Pod koniec moczenia odkrawam kawałek i próbuję. Jeśli za długo wymoczysz śledzie, to wystarczy oprószyć je solą. Dokładny opis przeczytasz w poradniku: moczenie śledzi – jak moczyć śledzie?
Wymoczone śledzie odsączam na sicie lub durszlaku i osuszam ręcznikiem papierowym.

Zamiast soku z cytryny możesz dać łyżkę octu winnego np domowy ocet jabłkowy.

Moja babcia na święta robiła proporcję 4/5 oleju roślinnego oraz 1/5 oliwy z oliwek.

Poniżej ubogacona wersji śledzi w oleju z grzybakmi:

Sposób wykonania śledzie w oleju – przepis babci.

Do przygotowania śledzi w oleju potrzebować będziemy przede wszystkim słoika 0,9L lub salaterki do przechowywania potrawy. Przyda się także miska do moczenia śledzi.

Płaty śledzi kroję w 2 – 3 cm kwadraty takie na 1 kęs.

Cebule obieram z łupinek i kroję w cienkie półplasterki. Jeśli chcesz możesz oczywiście dodatkowo pokrojoną cebulkę przelać wrzątkiem na sicie lub durszlaku i od razu schłodzić zimna wodą, a potem odsączyć. Niektórzy kroją także cebulkę w kostkę, ale według mnie pół talarki są lepsze. Ponieważ łatwiej je nabierać widelcem razem z kęsem śledzia.

Pokrojone kawałki śledzi wrzucam naprzemiennie z cebulką do miski lub salaterki. Pomiędzy wkładam listki laurowe oraz ziarna ziela angielskiego.

Cytrynę kroję na pół. Wyciskam na śledzie sok z połowy cytryny.

na zdjęciu śledzie w oleju z cebulką

Potrawę oprószam świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Drugą połówkę cytryny kroję w pół plastry i układam na wierzch potrawy. Całość zalewam olejem, tak aby przykrywał kawałki śledzi. Nie trzeba mieszać, bo olej przeniknie w każdą wolną przestrzeń.

Śledzie w oleju moja babcia przechowywała w lodówce w zakręconym słoju 0,9L. Najlepsze są na drugi lub trzeci dzień, gdy smaki się przegryzą. Nie otwierane i szczelnie zamknięte, mogą być przechowywane w lodówce do 14 dni. Jeśli śledzie będą wyjmowane ze słoika, to można je wówczas przechowywać do 7 dni. U mnie znikają najczęściej po 3 – 4 dniach. W niektórych domach śledzie w oleju podawane są z ziemniakami. Ja podaję wyłącznie z pieczywem. Smacznego!

Śledzie w oleju to najprostsza potrawa, która uda się każdemu. Danie jest uniwersalne o wyważonym smaku z małą ilością podstawowych składników. Jeśli lubisz śledzie koniecznie wypróbuj śledzie proboszcza, które dodatkowo mają grzybki. Dla miłośników oryginalnych smaków polecam także śledzie w kawie. Sprawdź również sałatkę śledziową z buraczkami.

Jeśli lubisz śledzie na słodko to polecam śledzie po sułtańsku. Na Sylwestra sprawdzą się śledzie ze śliwkę w occie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *