Smalec z fasoli to niezwykle pyszny, smaczny, prosty i bardzo nieoczywisty dodatek do smarowania pieczywa. Pastę z fasoli możemy przygotować zarówno z kupionej fasoli w puszce jak i suchej.

W tym wpisie pokażę Wam jak przygotować ten smalec z gotowej, jak i suchej fasoli.

Dlaczego warto przygotować smalec z fasoli?

Wegański smalec z fasoli jest niezwykle smaczne i zdrowe. Jego przygotowanie nie zajmie nam zbyt dużo czasu, a co ważne danie jest idealną propozycją na wegan i wegetarianów.

Mój przepis na smalec z fasoli opiera się na fasoli jaś. Możecie przygotować go również z innego rodzaju fasoli, jednak może zająć Wam to trochę więcej czasu. Ta pasta kanapkowa ma dwie nazwy, nazywana jest jako smalec z fasoli, albo pasta z fasoli. Możecie przygotować bowiem również pastę z czerwonej fasoli.

Smalec z fasoli możecie przygotować również według trochę zmienionego skłądu. W tym wpisie zobaczycie również, czym można zastąpić niektóre składniki, albo w jaki sposób urozmaicić podstawowy przepis, aby miał jeszcze lepszy smak!

Możecie zrobić pastę z fasoli ze skwarkami, jednak jeśli ma to być danie wege to zastąpcie zwykłe skwarki ziarnami słonecznika, albo pestkami dyni.

Ciekawe pomysły na pasty kanapkowe

Mój kulinarny blog to nie tylko ciasta, obiady, to również pyszne przepisy na pasty kanapkowe. Wśród przepisów znajdziecie pastę jajeczną, albo jedną z moich ulubionych past – pastę z makreli.

A jak przygotować smalec z fasoli zobaczcie poniżej…

Smalec z fasoli składniki

  • 3/4 szklanki suchej fasoli (ok. 200g)
  • 1 cebula (duża), albo dwie mniejsze
  • niewielki ząbek czosnku
  • 1 jabłko
  • szczypta soli
  • spora ilość czarnego pieprzu
  • odrobina majeranku
  • szczypta oregano
  • odrobina oleju na smażenia

I tak jak wspomniałem – możecie suchą fasolę zastąpić już gotową, ugotowaną fasolę. Dostaniecie taką fasolę praktycznie w każdym sklepie, są dostępne w puszce. Po odliczeniu zalewy powinniście dostać ok. 450g fasoli.

Do przygotowania pasty z fasoli najlepiej jest kupić dość drobną fasolę, wtedy znacznie szybciej się nam ugotuje.

Smalec z fasoli przepis

Fasolę dzień wcześniej powinniśmy namoczyć. Tak więc, wieczorem fasolę wsypujemy do miski i zalewamy wodą. Woda powinna wystawać ok. 2-3 cm nad fasolę. Nie przejmujcie się, bo jeśli nalejecie jej zbyt mało to zawsze możecie uzupełnić ilość wody. Fasola powinna się moczyć minimum 10 godzin.

Następnego dnia fasolę odcedzamy, przekładamy do garnka wlewamy ok. 800 ml wody i gotujemy na wolnym ogniu przez około 90 minut. Sprawdzajcie fasolę, bo u Was gotować się może krócej, po prostu powinna być miękka. Po ugotowaniu odcedzamy i przy pomocy widelca rozgniatamy na papkę. Możecie wykorzystać do tego blender, ale wtedy nie będzie wyczuwalnych w smaku małych kawałków fasoli.

Cebulę drobno kroimy i szklimy na odrobinie oleju. Zajmie nam to jakieś 5-6 minut. W połowie smażenia, należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Jak cebula będzie już szklista, dodajemy do niej starte na tarce, koniecznie na dużych oczkach jabłko. Wszystko smażymy razem jeszcze około 5 minut i dodajemy przyprawy.

Przesmażoną cebulę z jabłkiem i przyprawami dodajemy do fasoli i wszystko razem mieszamy. Jeśli smalec wychodzi zbyt twardy, gęsty, dodajcie 1-2 łyżki wody. Smak smalcu możecie również wzbogacić odrobiną uprażonych na suchej patelni ziaren słonecznika.

Smalec z fasoli
Smalec z fasoli
Smalec z fasoli
Smalec z fasoli

Smacznego!

P.S. Posmarujcie tym smalcem z fasoli kromkę świeżego pieczywa, a na wierzchu połóżcie plasterek pomidora z drobno posiekanym szczypiorkiem.