Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią tofu i na tych, którzy nie wiedzą jeszcze, że je lubią. Wszystko jest kwestią przyrządzenia. Jak zatem usmażyć tofu?

Czas: 15 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2

Jak usmażyć tofu, dobre tofu? Zadawaliśmy sobie nie raz to pytanie, a niestety o odpowiedź nie było łatwo. Tofu, źle przyrządzone, smakuje jak styropian. Tofu jest jednym z tych produktów kulinarnych, które same w sobie smaku nie mają, ale wspaniale chłoną obce smaki i zapachy. Jednym ze sposobów na dodanie serowi aromatu jest proces maceracji, czyli kąpieli w jakiejś zaprawie.

Jest jednak inny, prostszy sposób jak usmażyć tofu. Znaleźliśmy go na blogu Marty Dymek. Jest genialnie prosty, a daje efekt porażający kubki smakowe. Jeśli lubisz tofu znajdziesz się w siódmym niebie, jeśli nie lubisz, a spróbujesz zostaniesz wegetarianinem.

Na czym polega tajemnica odpowiedzi na pytanie jak usmażyć tofu? Najpierw ser trzeba zapanierować w mące ziemniaczanej, a potem usmaży na dość dużej ilości oleju. Nic się nie bój tłuszczu – on się tofu nie ima, a w każdym razie w minimalnym stopniu. Olej nie jest wchłaniany przez tofu, bo skuteczną barierę stanowi panierka z mąki, powstrzymująca ser przed nasiąknięciem tłuszczem.

Zapanierowane w mące ziemniaczanej kostki tofu po usmażeniu mają wspaniałą konsystencję: coś w rodzaju chrupkości upieczonego kurczaka, z przypieczoną, chrupiącą skórką i miękkim środkiem.

Jak na razie jesteśmy w połowie drogi do udzielenia odpowiedzi na pytanie jak usmażyć tofu. Po usmażeniu ser jest chrupiący, ale nadal bez smaku. Zyskuje go dzięki prostemu, słodkiemu sosowi, zrobionemu na bazie sosu sojowego i słodzika (miód, cukier, agawa). Usmażone tofu trzeba obtoczyć w słodkiej glazurze. Po tym zabiegu tofu zmienia się w absolutny delikates, danie, do którego człowiek tęskni i zawsze jest chętny, żeby je zrobić.

My ze smażonego tofu robimy pełne, duże danie obiadowe, dlatego przygotowujemy dwa razy więcej sosu niż Marta Dymek sugeruje w przepisie. Połowę zużywamy jako glazury do tofu, drugą polewamy składniki dania.

Z uwag dotyczących przygotowania tofu: używaj dużej patelni do smażenia sera. Chodzi o to, żeby  kostki tofu nie stykały się ze sobą, bo inaczej skleją się ze sobą i potem dość trudno je oddzielić, kiedy już się podsmażą.

Ok, lekcję teorii jak usmażyć tofu masz za sobą, czas wypróbować przepis.

Wypróbuj także nasz przepis na sałatkę z tofu z pieczonymi warzywami.

Składniki:

  • 2 opakowania sera tofu
  • 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • Olej do smażenia

Sos

  • 6 łyżek sosu sojowego
  • 4 łyżki miodu lub brązowego cukru
  • 3 ząbki czosnku
  • 3-centymetrowy kawałek imbiru
  • Pół szklanki wody

Przygotowanie:

Krok 1

Pokrój tofu w kostkę. Wsyp do misy mąkę. Włóż do niej kawałki tofu i dokładnie obtocz w mące.

Krok 2

Na szeroką patelnię wlej olej, tak żeby pokrył swobodnie całe dno. Kiedy się dość mocno rozgrzeje wykładaj na olej kostki sera. Kładź je w odstępach, ponieważ inaczej się posklejają ze sobą. Smaż na złoty kolor – około 3 minuty. Przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, żeby odsączyć tłuszcz.

Krok 3

W czasie smażenia tofu zrób sos. Wlej do rondelka sos sojowy i miód, 6 łyżek wody, dodaj tarty imbir i starte ząbki czosnku. Dokładnie wymieszaj aż miód rozpuści się w płynie. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę i gotuj żeby zredukować sos aż powstanie dość gęsta emulsja. Zdejmij z ognia. Przecedź sos przez gęste sito do miseczki.

Krok 4

Przełóż tofu z powrotem na patelnię (odlej z niej olej), polej połową sosu i obtocz w nim kostki sera.

Nałóż do miseczek makaron soba, makaron ryżowy lub ryż i dowolne warzywa. Na wierzch wykładaj tofu, polej resztą sosu, posyp sezamem. Podawaj.

Smacznego!