SIBO, a dieta

/ 0

Badanie lekarskie brzucha
Co trzecia osoba z nas boryka się z niżej wymienionymi dolegliwościami. Przyczyn jest wiele, a ich skutkiem może być SIBO, czyli nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim. Normalnym środowiskiem do życia bakterii jest jelito grube, jednak w wyniku różnych zaburzeń bakterie zaczynają bytować w jelicie cienkim. Część węglowodanów nie zostaje wchłonięta na poziomie błony śluzowej jelita, ale ulega fermentacji z wytworzeniem wodoru i dwutlenku węgla przez bakterie preferujące węglowodany. Dalsze przemiany mogą prowadzić do wytworzenia siarkowodoru i metanu. Procesy te odpowiedzialne są za uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej i odczuwamy wtedy zaburzenia żołądkowo- jelitowe o różnym nasileniu. Do rozwoju nadmiernego przerostu predysponują m.in. cukrzyca, fibromialgia, zespół jelita nadwrażliwego, trądzik różowaty, celiakia, niedoczynność tarczycy, hypochlorchydia, obecny styl życia. Warto znaleźć przyczynę, a następnie zająć się wprowadzeniem skutecznych zmian do diety, ponieważ nasilające się problemy jelitowe mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych.


Rodzaje SIBO:

 Wyróżnia się trzy rodzaje SIBO: wodorowe, wodorowo- metanowe, siarkowe. Najlepiej zrobić bezpieczny i nieinwazyjny  test wodorowo- metanowy, którego wynik pokaże, z jakim rodzajem SIBO masz do czynienia, a w dalszej kolejności pozwoli zaplanować odpowiednie protokoły żywieniowe i leczenie.

Jeśli borykasz się ze wzdęciami, a twój brzuch wieczorem daje znać, że coś jest naprawdę nie tak,  wyklucz pokarmy fermentujące typu nabiał, nasiona roślin strączkowych, niektóre warzywa (cebula, czosnek, brokuł, kalafior, groszek zielony, pieczywo pszenne, słodziki, syrop glukozowo- fruktozowy).

Odpowiednio zbilansowana i dobrana dieta, oparta na stosowaniu naturalnych składników, bez konserwantów i cukru pomoże wyciszyć objawy pochodzące z układu pokarmowego, jednak dla uzyskania pełnego efektu warto skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem, który znajdzie przyczynę i zaproponuje leczenie farmakologiczne.

Najlepsza dieta z oferty cateringu dietetycznego Food Harmony: https://cateringfoodharmony.pl/, którą polecamy, to  Free Harmony (bez glutenu, bez nabiału, bez cukru), istnieje możliwość wcześniejszego wglądu do menu i wybór posiłków spełniających wytyczne żywieniowe. Dieta pudełkowa może być smaczną ulgą w niewiadomych żywieniowych.

Sprawdzi się tu również okresowo kuracja Smooth Harmony – to lekkostrawne, pożywne smoothie, zawierające w składzie kaszę, daktyle, mleko migdałowe, odpowiednie warzywa i owoce, a także dawkę tłuszczów w postaci awokado, czy siemienia lnianego.

Trochę doświadczenia z SIBO autorki tego tekstu, naszej dietetyczki:

Na codzień borykam się z problemami jelitowymi u moich dzieci. Efekty zobaczyłam po wprowadzeniu diety rotacyjnej- przez kilka miesięcy trzymałam się wytyczonych restrykcji i podawałam pokarmy z określonych grup botanicznych co trzy dni, np. ziemniak i inne psiankowate w poniedziałek, czwartek, niedzielę itd. Wykluczyłam z ich diety produkty wysokohistaminowe, przetworzone, strączki, jak również te o wysokim indeksie glikemicznym. Wcześniej wyeliminowałam nabiał, gluten i cukier, wprowadzając odpowiednie kasze oraz dobre źródła wapnia, dołożyłam również celowaną probiotykoterapię. Po jakimś czasie zaczęłam na nowo wprowadzać określone pokarmy i widzę różnicę. Przymierzam się również do zrobienia testu wodorowo- metanowego, ponieważ uważam, że sam WTO (wodorowy test oddechowy) nie wystarcza do pełnej diagnozy. To oczywiście moja historia, pamiętaj, że żadne wskazówki nie zastąpią pełnej diagnostyki, odpowiedniej diety i protokołu leczenia.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku. Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady