7 produktów spożywczych bogatych w kolagen, które należy włączyć do swojej diety

Czy wiesz, że możesz włączyć do swojej diety pokarmy bogate w kolagen, które pomogą utrzymać Twoje stawy w dobrym zdrowiu, ale także uelastycznią Twoją skórę? W rzeczywistości bardziej właściwe byłoby stwierdzenie, że istnieją środki spożywcze, które mogą stymulować produkcję kolagenu i elastyny.

Produkty bogate w kolagen

Żywność powinna być bogata w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, omega 3 i sole mineralne.

Zdrowie Twojej skóry zarówno na twarzy, jak i na ciele jest ściśle związane z obecnością kolagenu, ponieważ białko to stanowi dużą część skóry właściwej i dlatego jest odpowiedzialne za jej zwartość.

Dlatego, gdy skóra produkuje mniej kolagenu, zaczyna tracić koloryt. Aby zwiększyć ilość kolagenu, nie jest konieczne uciekanie się do kosztownych interwencji, ani do pigułek i innych dostępnych na rynku produktów. Eksperci są zgodni co do tego, że najlepszym sposobem na pozostanie młodym jest odżywianie. Zanim wymienimy, które produkty spożywcze są bogate w kolagen i zdolne do stymulowania jego produkcji, odkryjmy jego znaczenie dla dobrego samopoczucia Twojej skóry.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem najobfitszym w ludzkim organizmie, elementem strukturalnym skóry, kości, zębów, błon, rogówek, naczyń i ścięgien.

Stanowi ona około 30% całkowitej masy białkowej naszego organizmu i około 80% całej tkanki łącznej. Mówiąc prościej, możemy powiedzieć, że kolagen jest klejem naszych komórek. Bez niego nie byłoby spójności w ludzkim ciele.

Twój organizm może produkować to białko w sposób naturalny. To komórki tkanki łącznej, fibroblasty, generują ją. Na przestrzeni lat nastąpił jednak fizjologiczny spadek jego produkcji.

Dlaczego tracisz kolagen z czasem?

Produkcja kolagenu endogennego zmniejsza się fizjologicznie na przestrzeni lat. Zaczyna się zmniejszać od 25 roku życia i pierwsze efekty w postaci zmarszczek, wyróżniają się po 35 latach.

Wraz ze zmniejszaniem się ilości kolagenu, struktura nabłonka staje się mniej mocna, a w konsekwencji skóra staje się mniej elastyczna. Skóra wydaje się cieńsza, a włosy są mniej mocne. W rzeczywistości, istnieją pewne czynniki, które przyspieszają utratę tego białka:

  • Nadmierna ekspozycja na słońce, dym, zanieczyszczenia, substancje toksyczne i stres zwiększają produkcję wolnych rodników, które wpływają na istniejący kolagen.
  • Kolejnym czynnikiem determinującym jest spadek poziomu hormonów, który występuje w okresie menopauzy.
  • Przyjmowanie leków, które hamują prawidłowe wchłanianie witamin i minerałów, wpływa negatywnie na produkcję kolagenu.
  • Z biegiem lat spadek zawartości kolagenu w organizmie ma negatywne konsekwencje nie tylko dla skóry, ale także dla ścięgien, więzadeł i stawów, które tracą elastyczność i sprężystość.

W związku z tym obserwujemy postępującą degradację tkanek mięśniowych, które powodują bóle w stawach, z ryzykiem wystąpienia osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Arthro Care pomaga utrzymać Twoje stawy i kości w dobrym zdrowiu. Przeczytaj opinie o Arthro Care

Jak można zastąpić utraconą w czasie ilość kolagenu?

Decydując się na zdrową dietę, jej składniki odżywcze stymulują produkcję tego podstawowego białka. Niestety, wszyscy jesteśmy narażeni na utratę kolagenu. Stymuluj produkcję za pomocą odpowiednich produktów spożywczych - odkryj poniżej 7 produktów spożywczych, które mogą pomóc w stymulowaniu produkcji kolagenu! Oto lista żywności bogatej w kolagen:

  1. Czerwona papryka: Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem dla syntezy kolagenu. Czerwona papryka jest produktem spożywczym, który zawiera bardzo wysoki procent: 166 mg na 100 g surowego produktu spożywczego. Jako wrażliwa na ciepło, witamina C jest częściowo rozproszona podczas gotowania żywności. Inne dobre źródła witaminy C to kiwi, żółta i zielona papryka, porzeczki, rzepa, rukola, truskawki i pomarańcze.
  2. Pomidory: Wielkim protektorem kolagenu jest likopen, antyoksydant obecny w dużych ilościach w pomidorach. Ten składnik odżywczy chroni naturalne zasoby kolagenu przed agresją zanieczyszczeń i promieni ultrafioletowych, występuje również w innych czerwonych warzywach, takich jak arbuz, buraki i wiśnie.
  3. Łosoś: Omega-3 są dobre dla zdrowia serca, a także chronią skórę przed zmarszczkami i oznakami starzenia się. Te kwasy tłuszczowe, naturalnie występujące w łososiu, łagodzą stany zapalne i pomagają zapobiegać rozpadowi błonnika kolagenowego spowodowanemu przez czynniki zewnętrzne. Oprócz łososia, omega-3 występują również w awokado, orzechach, kiełkach pszenicy i oleju lnianym.
  4. Ziemniaki: W ziemniakach są składniki odżywcze, dwóch kolagenowych przyjaciół. Selen, który stymuluje produkcję glutationu, silnego antyoksydantu i witaminy A. Pomaga mieć zdrową skórę i stawy, stymulując naturalną produkcję kolagenu i wspierając wzrost komórek. Oprócz ziemniaków witaminę tę można otrzymać jedząc marchewkę, melona, mango i morele.
  5. Indyk: Niezbędne aminokwasy są zaangażowane w produkcję kolagenu. Twoje ciało nie może ich samodzielnie syntetyzować, ale musi je przenosić przez pożywienie. W związku z tym konieczne jest uwzględnienie w diecie odpowiedniej ilości białka, które je zawiera. Trzy najczęściej występujące aminokwasy to lizyna, prolina i glicyna. Jeśli jesteś wegetarianinem, możesz przyjmować niezbędne aminokwasy z roślinnych źródeł białka, takich jak soja (zwłaszcza tofu) i nerkowce.
  6. Nasiona słonecznika: Witamina E, jest ważnym przeciwutleniaczem, który przeciwdziała działaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Nasiona słonecznika są bogate: tylko 30 g tych ziaren jest palonych, aby zapewnić organizmowi 37% wymaganej dziennej dawki witaminy E.
  7. 7. Jajka: Jaja zawierają cholesterol, ale z umiarem. Jest on obecny tylko w żółtku, a stanowi tylko 5% tłuszczu w jajku. Żółtko jaj jest bogate w cholinę, witaminę z grupy B, która jest następnie przekształcana w glicynę, niezbędny aminokwas uczestniczący w produkcji kolagenu. Jajko jest zdrową żywnością, również bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D i witaminę B12, które pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia. Dlatego ważne jest, aby włączyć go do swojej diety, aczkolwiek z umiarem.

Innymi doskonałymi źródłami choliny są ciecierzyca, fasola, indyk, łosoś i kalafior.

Inne źródła witaminy E, które możesz chcieć rozważyć to:

  • Olej z kiełków pszenicy.
  • Migdały.
  • Orzechy laskowe.
  • Masło orzechowe

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku. Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady