Przepis na dobry krupnik

4 min read
Zupa krupnik z gałkami mięsnymi

Poznaj mój sprawdzony przepis na dobry krupnik z mięsnymi gałkami. W moim domu to praktycznie bardziej danie jednogarnkowe, a to dzięki mięsnym gałkom które dodaję do zupy w trakcie gotowania.
Dzięki nim danie jest naprawdę sycące i nie muszę już wówczas podawać drugiego dania.

Jak sięgnę pamięcią, krupnik był moją zmorą dzieciństwa! Nie przepadałem za tą zupą, aż do czasu kiedy skorzystałam z tego przepisu. Dzieci oraz mąż także lubię mój dobry krupnik z gałkami mięsnymi. Mam nadzieję, że ty także posmakujesz mojego krupnika. Z racji, że mięso w tej zupie występuje w postaci mięsnych kuleczek, nie gotują wywaru na kościach, a jedynie na warzywach. Tak przyrządzona zupa jest naprawdę pyszna i przede wszystkim pożywna.

Krupnik jest dobrą zupą, która robię kilka razy w miesiącu. Bardzo mi smakuje w chłodne jesienno – zimowe dni!
Kaloryczność: 90 kcal w 100g.

Aby przygotować pyszny krupnik będziemy potrzebować następujących składników:

  • 600 g dobrego jakościowo mięsa (u mnie często schab zmielony)
  • pęczek świeżych warzyw do zupy: minimum 3 marchewki, kawałek selera i pietruszkę (może być również kawałek pora)
  • około 4 spore ziemniaki
  • kasza jęczmienna 100g (lub jaglana, pęczak lub gryczana)
  • jajko
  • 2 łyżki bułki tartej
  • suszone liście selera
  • ziele angielskie, liść laurowy, sól do smaku
  • sól, pieprz do przyprawienia mięsnych gałek

Zobacz jak krok po kroku zrobić pyszny krupnik z mięsnymi gałkami

Do garnka wlewam około 2 litry wody i gotuję. Warzywa – marchew, seler i pietruszkę obieram i kroję na mniejsze kawałki, wrzucam do gotującej się wody, dodaję ziele angielskie i liść laurowy.
Warzywa gotuję oczywiście na małym ogniu aż będą miękkie, jest to zwykle około 20 minut od zagotowania.

W tym czasie obieram i kroje w kostkę ziemniaki oraz przyrządzam mięso:
wbijam do niego jajko, zagęszczam bułka tartą i przyprawiam do smaku sola i grubo zmielonym pieprzem.

Z mięsa formuję kulki wielkości mandarynki.
Kasze jęczmienną płuczę na sitku, dodaję do zupy. W tej chwili do zupy dodaję również mięsne gałeczki. Po około 2 minutach dodaję pokrojone ziemniaki. Całość posypuję suszonym selerem i gotuje jeszcze około 20 minut.

PS. Jeśli lubisz klarowne zupy, możesz zlewać kaszę po ugotowaniu kilkukrotnie zimną wodą, aż zlatująca wodą będzie przeźroczysta.

Dobry krupnik z mięsnymi gałkami
Dobry krupnik z mięsnymi gałkami

W momencie kiedy ziemniaki są gotowe, zupę uznaję za gotową do spożycia. Krupnik dodatkowo na talerzu możemy oczywiście posypać świeżą pietruszką.

Krupnik jest tradycyjną, polską zupą. Przepisów i sposobów wykonania jest bardzo dużo. Niektórzy gotują krupnik na żeberkach, inni na mięsie kurczaka. Zupa ma różne oblicza w zależności od użytych rodzajów mięs. Najważniejsze by była gęsta od kaszy, warzyw i mięsa.

Mojej rodzinie najbardziej smakuje przede wszystkim powyższa wersja z gałkami mięsnymi. Krupnika nie zabielam, ale jeśli lubisz to jak najbardziej możesz zmodyfikować i dodać po łyżce kwaśnej śmietany 18% na talerz zupy.

Jaka kasza do krupnika?

Staropolska zupa krupnik swoją nazwę zawdzięcza kaszy jęczmiennej zwanej krupami. Chcąc ugotować dobry krupnik zastanawiacie się pewnie jakiej kaszy użyć? Ja używam drobną kaszę jęczmienną – wiejską. Lubię gęstą zupę krupnik, dlatego daję więcej kaszy oraz warzyw. Dodaję 100 gramów kaszy, niby nie dużo, ale uważajcie z ilością. Kasze mocno pęcznieją i zwiększają kilkukrotnie objętość! Jeśli chcesz możesz poeksperymentować z kaszą pęczak, jaglaną oraz gryczaną. Trzeba wypróbować kilka wariantów, aby wybrać swoją ulubioną wersję zupy krupnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *