Zabytki Wielunia i okolic

Dwór w Ożarowie

Niedaleko Wielunia, w Ożarowie, znajduje się oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a tam modrzewiowy dwór alkierzowy Bartochowskich z 1757 roku. Rok budowy jest wyryty na jednej z belek w głównej izbie dworu. Wyposażenie dworu zostało odtworzone po tym jak przeszedł on w ręce muzeum, gdyż po opuszczeniu przez ostatnich właścicieli (pan Meske zmarł, a pani Meske uciekła przed nadchodzącą Armią Czerwoną) został on splądrowany. Dwór mieści się w pięknym parku. W niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Przed dworem niewielki parking.

Wiatrak w Kocilewie

Wiatrak stanowi część Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wiatrak został zbudowany w 1922 roku, na miejscu poprzedniego, który spłonął w 1918 roku. Działał do 1960 roku. Potomek ostatniego młynarza w Ożarowie przekazał ruiny wiatraka muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony, a po rekonstrukcji ma zostać udostępniony do zwiedzania. Obecnie jest zamknięty, ale można go podziwiać z zewnątrz.

Dawny Zamek i Mury Miejskie w Wieluniu

Wieluński zamek wzniesiono w czasach Kazimierza Wielkiego. Wzniesiono go na sztucznie usypanym kopcu, który jest jedyną pozostałością po zamku, który liczne wojny i najazdy doprowadziły do ruiny. W czasie zaborów rozebrano resztki warowni i w 1840 roku wzniesiono na jej fundamentach klasycystyczny pałac, który obecnie mieści siedzibę Starostwa Powiatowego.

DSC_0493

Mury miejskie to atrakcja turystyczna Wielunia. Powstały w XIV wieku. Miały długość około 1300 metrów i otaczały owalem centrum miejscowości. Wieluń jest jednym z 25 miast otoczonych za czasów Kazimierza Wielkiego murami obronnymi.

DSC_0542

Ruiny baszty Prochownia stanowią część XIV-wiecznych murów obronnych. Baszta znajduje się w sąsiedztwie ratusza. Jedynie część z tych zabudowań służyła do przechowywania amunicji. Znajdowały się tam również dwie kondygnacje strzelnic oraz budynek, który pełnił funkcję łaźni miejskiej.

DSC_0512

Baszta Męczarnia, to część pierścienia XIV-wieczonych murów miejskich. W 2014 roku gruntownie ją odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania. W niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. We wnętrzu baszty można obejrzeć wystawę narzędzi tortur, którymi posługiwali się wieluńscy kaci. Ze szczytu baszty roztacza się piękny widok na okolicę.

DSC_0531

DSC_0550

Brama Krakowska, to pozostałość XIV-wiecznych murów miejskich. W 1842 roku, po rozebraniu starego, gotyckiego ratusza, wzniesiono nowy połączony z bramą, która od tej pory pełniła funkcję wieży ratuszowej. Zegar na ratuszu pochodzi ze zburzonego przez okupanta kościoła św. Michała.

DSC_0484

 

3 uwagi do wpisu “Zabytki Wielunia i okolic

  1. Mój mąż pochodzi z Wielunia i jak to bywa w takich przypadkach, gdy jeździmy do Wielunia, to raczej skupiamy się na odwiedzinach, a nie zwiedzaniu. Dlatego dziękuję za przemiłą wycieczkę, bo przez tyle lat nie udało mi się pojechać do Ożarowa, czy Kocilewa.

    Polubienie

Dodaj komentarz