Jak ugotować szparagi? Jak je wybrać młode szparagi w sklepie? Czym białe szparagi różnią się od zielonych, w jaki sposób pozbyć się zdrewniałej końcówki? Czy szparagi trzeba obierać? Tego wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Jak ugotować szparagi?

Szparagi to bardzo zdrowe i niskokaloryczne warzywo. W 100 g szparagów jest jedynie 18 kalorii! Do tego są wyjątkowo pyszne i można z nich zrobić mnóstwo pysznych dań. Szparagi możesz gotować w wodzie, na parze, smażyć, grillować, piec i jeść na surowo.

Warto jeść szparagi, gdy tylko pojawią się w sklepach.

Ty też możesz cieszyć się pysznymi szparagami. Wystarczy, że poznasz patent jak ugotować szparagi i jak wybrać młode szparagi sklepie.

Jak ugotować szparagi

jak ugotować szparagi

W skrócie instrukcja jest taka:

1. Zagotuj wodę w szerokim rondlu, żeby szparagi zmieściły się w całości.

2. Opcjonalne dodaj szczyptę cukru (to nie jest konieczne, my unikamy sztucznego cukru w potrawach, więc nie dodajemy go także do szparagów).

3. Umyj szparagi i odłam zdrewniałe końce (wystarczy wygiąć szparaga trzymając za dwa końce – złamie się tam, gdzie kończy zdrewniała część).

4. Wrzuć szparagi do wrzątku i gotuj/blanszuj na wolnym ogniu 2-3 minuty. Wtedy są najlepsze: wciąż chrupkie, ale już obgotowane. Trzymane dłużej w wodzie stają się gumowate.

5. Pamiętaj – czas gotowania szparagów jest taki sam, niezależnie czy szparagi są grube czy cienkie.

6. Po obgotowaniu dobrze jest wrzucić szparagi do lodowatej wody, żeby zachowały ładny, zielony kolor.

Ta wiedza wystarczy Ci żeby ugotować szparagi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej i stać się ekspertem – czytaj dalej!?

10 sprawdzonych przepisów na szparagi.

Dlaczego warto jeść szparagi

Przez lata szparagi uchodziły za afrodyzjak, ale badania pokazały, że mają raczej właściwości moczopędne 😉 Ale co najważniejsze, badania wykazały jeszcze jedno: szparagi to zdrowe, lekkostrawne warzywo o bardzo niskiej kaloryczności. Czy wiedzieliście, że w 100 g szparagów jest tylko 18 kcal! Ta informacja to miód na serce wszystkich odchudzających się. Możecie wcinać szparagi bez obaw!

Jak wybrać szparagi i kiedy je kupować aby były smaczne?

Sezon na szparagi zwykle zaczyna się już w kwietniu. Szczyt przypada na maj, a kończy się w czerwcu. Szparagi zazwyczaj dzieli się ze względu na kolor na białe i zielone (są też fioletowe, ale w Polsce to rzadkość). Tymczasem podział jest bardziej złożony. W przypadku szparagów zielonych trzeba jeszcze wprowadzić rozróżnienie na cienkie, średnie i grube. Zacznijmy jednak od kolorów.

Jak gotować białe szparagi

Białe szparagi od zielonych różni sposób uprawy, smak i sposób obróbki przed ugotowaniem. Białe są dlatego, że kiedy łodyżka wystrzeli w górę obsypywana jest pieczołowicie ziemią, żeby odciąć jej dostęp do światła i zapobiec wytworzeniu się chlorofilu barwiącego warzywo na zielono. Traktowane w ten sposób szparagi wytwarzają dość grubą skórkę, którą koniecznie trzeba obrać przed przyrządzaniem. Białe szparagi są za grube i mięsiste, choć bywają łykowate. Jedni bardzo je lubią, ze względu na delikatny smak. Innym z kolei przeszkadza nuta goryczy.

Jeśli gotujesz zupę-krem z białych szparagów, przed podaniem przetrzyj ją przez gęste sito, żeby pozbyć się łykowatych fragmentów.

Jak gotować szparagi zielone

Zielone szparagi występują w trzech postaciach: ołówkowe-cienkie, średniej grubości i grube – jak szparagi białe. Szparagi cienkie to młode warzywa. Nie oznacza to jednak, że są niedojrzałe. Gdyby zostały zebrane później, wcale nie byłyby już grubsze. Są cienkie, ponieważ wyrastają z młodych jeszcze korzeni. W kolejnych latach będzie ich przybywało w obwodzie.

Nie ma większej różnicy w smaku między grubymi i cienkimi szparagami, ale trzeba je przyrządzać nieco inaczej. Grube, podobnie jak białe szparagi, warto obrać przed gotowaniem, czy smażeniem. Ze względu na gabaryty najlepiej nadają się na grilla lub do pieczenia. Używając zwykłej obieraczki do warzyw można je pokroić we wstążki i podać na surowo, jako dodatek do warzywnych sałatek.

Szparagi średniej grubości można smażyć, piec i gotować, albo zjeść na surowo. Cienkie są doskonałe jako dodatek do makaronów i sałatek.

Jak ugotować szparagi

Szparagi świetnie smakują na surowo, trzeba je tylko pokroić na krążki lub w paski. Jeśli chcesz żeby były mniej chrupkie, wrzuć je do wrzątku na minutę lub dwie. Naszym zdaniem, przed smażeniem nie trzeba (a nawet nie należy) blanszować szparagów. Od razu wrzuć je na dobrze rozgrzaną patelnię.

Być może znasz patent, w którym łodyżki szparagów wiązane są bawełnianym sznurkiem i gotowane pionowo, z wystającymi nad powierzchnię główkami… Zawsze nas przerażała ta metoda. Z naszych doświadczeń wynika, że gotowanie szparagów to najprostsza rzecz pod słońcem, a sznurek jest zupełnie zbędny!

Jak sprawdzić czy szparagi są świeże

Jeśli chodzi o świeżość szparagów, to sprawa jest dość prosta. Kupuj szparagi sprężyste, soczyste, o gładkiej skorce i zwartych główkach. Jeśli szparagi są wysuszone i mają zdrewniałe, rozdzielające się końcówki, to lepiej nie zawracać sobie nimi głowy.

Jak przechowywać szparagi

Po zakupie włóż szparagi do kubka z zimną wodą lub zawiń w wilgotny ręcznik kuchenny i wstaw do lodówki. Czas przechowywania szparagów w domu to maksymalnie 2 dni. 

Jak odłamywać zdrewniałą końcówkę

Dolna część szparaga jest zdrewniała i łykowata, dlatego trzeba się jej pozbyć. Tu szkoły są dwie: jedna każe po prostu złapać szparaga dwoma rękami i wygiąć w łuk. Zdrewniała końcówka sama się odłamie. Jest to sposób szybki, prosty, ale stosując go ryzykujemy, że wraz z nienadającą się do zjedzenia częścią utracimy też soczyste kawałki szparaga. Dotyczy to w szczególności szparagów grubych, nie tak elastycznych jak szparagi cienkie. Dlatego, jeśli masz więcej czasu, warto zastosować drugą metodę polegającą na odcięciu końcówki w miejscu, w którym kończy się część zdrewniała. Punkt ten można odszukać nacinając stopniowo łodyżkę, zaczynając od grubszego końca, aż natrafimy na miękką część. W tym miejscu odcinamy zdrewniały kawałek.

Tyle teorii. A teraz do dzieła! Smacznego!

Zobacz też jak ugotować kuskus.