Shawarma to kuzynka greckiego gyrosa i tureckiego donner kebaba. Niesamowicie pachnie, roztaczając w domu aromat dalekiej podróży. Jest przy tym tak prosta do zrobienia, że grzech jej nie spróbować.

Czas: 30 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2 duże

Shawarma jest jedną z najpopularniejszych na świecie dań typu street food. W Polsce raczej rzadko spotykana, gdyż przegrywa konkurencję z kebabem. Shawarma to w gruncie rzeczy kebab robiony tylko nieco inną techniką. Najprostszy sposób przyrządzenia shawarmy polega na pocięciu mięsa w większe kawałki, które następnie wstawiamy do piekarnika. Kiedy się upieką, rwiemy mięso na małe kawałki przy pomocy widelca. Mięciutkie i soczyste mięso bardzo ładnie dzieli się wzdłuż włókien na małe kąski.

Żeby shawarma miała swój aromat i smak trzeba ją wcześniej zamacerować w pachnącej marynacie. Niech Was nie przeraża długa lista przypraw, której trzeba użyć do specjalnej bejcy. Niektóre składniki, jak kurkumę można pominąć, a zamiast niej użyć curry. Obejdzie się też bez ziela angielskiego, choć to przyprawa którą każdy ma w domu tyle że zazwyczaj w kuleczkach, a nie w mielonej postaci. Owoce można jednak łatwo rozetrzeć w moździerzu. Ważnym składnikiem jest kumin – on musi znaleźć się w bejcy. Jest to akurat przyprawa, którą łatwo można kupić w sklepach. Najlepszy jest kumin cały, bo roztarty w moździerzu ma wyjątkowo przyjemny i świeży aromat.

Jako dodatek do shawarmy polecamy Wam bulgur – kaszę, którą można ugotować  w 12 minut. Dobrym dodatkiem będzie też kuskus, ryż, lub kasza. Shawarmę można też zapakować do bułki i zjeść jak klasyczny kebab. Tu znajdziecie przepis jak to zrobić.

Przepis na shawarmę pochodzi z zestawu lanczy na cały tydzień „Najprostsze menu na tydzień”.

Jeśli podoba Wam się przepis na shawarmę na pewno zasmakuje Wam grecki gyros.

Składniki:

  • 500 g polędwiczek z indyka, lub udek z kurczaka bez kości
  • 1 szklanka kaszy bulgur
  • 2 łyżki oliwy
  • Sól

Marynata

  • 3 łyżki oleju
  • łyżeczka kminu
  • łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka czosnku w proszku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego (lub według upodobań do ostrości)
  • Duża szczypta cynamonu

Przygotowanie:

Krok 1

Mięso pokrój z dość dużą kostkę, wielkości sporego kąska. Przełóż do misy, posyp płaską łyżeczką soli. Wymieszaj.

Krok 2

Do oddzielnej misy przesyp składniki marynaty: 3 łyżki oleju, łyżeczkę kminu, łyżeczkę słodkiej papryki, łyżeczkę kurkumy, łyżeczkę mielonego ziela angielskiego, łyżeczkę czosnku w proszku, szczyptę cynamonu oraz pieprz kajeński według uznania. Wymieszaj.

Wlej 3 łyżki oleju, ponownie wymieszaj. Przełóż pastę do misy z mięsem i dokładnie obtocz indyka w marynacie. Przykryj i wstaw do lodówki co najmniej na godzinę lub całą noc.

Krok 3

Wyjmij mięso z lodówki i odstaw, żeby ogrzało się do temperatury pokojowej.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wyłóż mięso na blaszkę do pieczenia. Wstaw do piekarnika, piecz 25 minut. Wyjmij z piekarnika, przestudź.

Krok 4

W międzyczasie zagotuj 2 szklanki wody, wsyp do wrzątku szklankę kaszy. Zmniejsz temperaturę, przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 12 minut. Zdejmij z palnika, przemieszaj widelcem, dopraw solą, dodaj 2 łyżki  oliwy. Wymieszaj.

Krok 5

Przy pomocy dwóch widelców porwij mięso na małe kawałki, dzieląc je wzdłuż włókienek. Podawaj z kasza bulgur i świeżymi warzywami.