Pyszne, jednogarnkowe danie do błyskawicznego przyrządzenia. Wystarczy garść składników, w tym np. wczorajsze pure.

Czas: 30 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 3

Jedno kociołkowe danie

Chowder to anglo-amerykańskie danie o francuskim rodowodzie, wywodzące swoją nazwę od  francuskiego słowa chaudiere, oznaczającego kociołek. Jest potrawą jednogarnkową, można by powiedzieć jednokociołkową:)  Przed wiekami, kiedy francuscy rybacy wracali z połowów do swoich wiosek położonych nad kanałem la Manche, czekały na nich małżonki z żeliwnymi kociołkami, do których wrzucały kraby i inne skorupiaki, żeby przygotować strawę na festyn po udanej wyprawie.

Potrawa przyjęła się po drugiej stronie kanału wśród angielskich rybaków, którzy, przekręcając francuskie słowo, nazwali ją chowder.

Chowder uważany jest za pierwszą amerykańską potrawę. Do Ameryki Północnej mogła ona trafić jeszcze zanim Kolumb przypłynął do Karaibów w 1492 r., a to za sprawą wypraw rybackich, organizowanych przez angielskich żeglarzy, którzy docierali do wyspy Nowa Fundlandia już od 1480 r. Prawdopodobnie mieli ze sobą kociołki z chowderem.

Potrawka na pewno była natomiast na pokładzie pierwszych statków z osiedleńcami-pielgrzymami, uciekającymi przed prześladowaniami religijnymi w Europie, którzy lądowali na przylądku Cape Cod w stanie Massatchusetts od 1620 r.

Sposób na resztki pure

Dzisiaj chowder jest na liście niemal narodowych dań kuchni amerykańskiej. Gotowany jest na różne sposoby, ale zawsze jako danie jedno garnkowe i zawsze w spisie ingrediencji są ryby, kraby lub owoce morza. Nieodłącznym składnikiem jest też mięso – wieprzowina. Przed wiekami stanowiła ona o treści zupy.

W naszym chowderze też znajdziecie ślady tradycyji – zamiast wieprzowiny jest zesmażony na chrupko boczek – my użyliśmy prosciutto, bo w sklepie nie było odpowiednio cienkiego bekonu. Z owoców morza użyliśmy drobnych, koktajlowych krewetek.

O treści potrawy stanowi pure, kremowe, wyraziste dzięki obecności sera. Polecamy Wam chowder jako doskonały sposób na wykorzystanie wczorajszych ziemniaków. Jeśli nie macie pomysłu co z nimi zrobić, chowder będzie idealnym rozwiązaniem.

Składniki:

  • Puszka kukurydzy 400 ml
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • Pęczek szczypiorku
  • Litr bulionu lub wody
  • 2 łyżki oleju
  • Pęczek szczypiorku
  • 200 g krewetek koktajlowych
  • 4 plastry chudego boczku albo prosciutto
  • Sól i pieprz

Pure

  • 4 małe ziemniaki
  • 1 łyżka masła
  • 1/3 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki tartego cheddara, parmezanu lub bursztyna

Przygotowanie:

Krok 1

Ziemniaki obierz, umyj, pokrój w plasterki, zalej zimną wodą, doprowadź do wrzenia, przykryj i gotuj na bardzo małym ogniu 15 minut. 

Krok 2

W czasie, gdy gotują się ziemniaki przełóż do malaksera kukurydzę wraz z płynem i zmiksuj na gładki krem (możesz to zrobic także ręcznym robotem). Rozgrzej w garnku 2 łyżki oleju i wsyp na rozgrzany tłuszcz drobno posiekany szczypiorek, umyty i osuszony, bo inaczej będzie wścieklił się i pryskał olejem (zachowaj 2 łyżki szczypiorku do posypania gotowej zupy).

Smaż chwilę, aż szczypior uwolni aromat – uważaj żeby się nie przypalił. Dodaj łyżkę przecieru i rozprowadź w sosie. Następnie dodaj krem z kukurydzy. Smaż mieszając przez minutę. Zalej całość bulionem, doprowadź do wrzenia, wrzuć krewetki (mogą być zamrożone), zmnijesz ogień, przykryj garnek i gotuj na wolnym ogniu 20 minut.

Krok 3

W międzyczasie połóż plastry boczku albo prosciutto na rozgrzanej patelni i dobrze wysmaż, żeby stały się łamliwe i chrupiące. Nie podkręcają za bardzo temperatury, bo spalą się, niech patelnia będzie średnio nagrzana.

Krok 4 

Odcedź ziemniaki, dodaj do nich łyżkę masła, kilka łyżek mleka i dokładnie ubij tłuczkiem. Dodaj więcej mleka jeśli pure jest zbyt zwarte. Następnie weź widelec i ruchami jak przy ubijania jajka spulchnij masę, wsypując stopniowo ser.

Krok 5

Przełóż pure do talerzy. Zalej ziemniaki zupą, dodaj pokroszony bekon, posyp posiekanym szczypiorkiem.

Smacznego!