Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka piaskowa z rodzynkami

 Babka piaskowa to ciasto, którego nie trzeba przedstawiać. Proste, pyszne, aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. Są wersje dwu-, trzy kolorowe. Moja dzisiejsza propozycja to wypiek z rodzynkami. Równie smaczny , co aromatyczny i mięciutki. Babkę piaskowa z rodzynkami przygotowuje się praktycznie tak samo, jak tradycyjną wersję, lecz dodajemy do niej rodzynki. Moim zdaniem ten wypiek polubią duzi i mali. Doskonałe na przyjęcia w ogrodzie. Polecam ! Składniki: 200 g masła 150 g mąki pszennej 150 g mąki ziemniaczanej 150 g cukru 50 g rodzynek 30 g cukru waniliowego 30 g cukier puder 10 g proszku do pieczenia 4 jajka Rodzynki parzymy wrzącą wodą przez 15 minut. Odcedzamy. Lekko posypujemy mąką pszenną. Białka oddzielamy od białek. Miękkie masło ucieramy na puch z dodatkiem cukru waniliowego i cukru. Dodajemy żółtka. Miksujemy. Dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Miksujemy. Dodajemy rodzynki. Mieszamy. Białka ubijamy na puch. Dodajemy do ciasta. Blachę kek

Miód lipowy- cykl "Polskie miody"

Dziś gdy zima jest w pełni, choć za oknem tego nie widać. Chcę wam przedstawić jeden  z najciekawszych miodów, który występuje w Polsce. Jest bardzo popularny i bardzo lubiany za swój smak i aromat. Miód lipowy bo on będzie dziś bohaterem mojego artykułu. 
Miód lipowy był jednym z pierwszych miodów z którymi zetknęłam się poszukując i odkrywając ciekawostki o miodach wstępujących w Polsce. Jest to miód, który intryguje smakiem . Swój aromat zawdzięcz kwiatom lipy. 
Czym charakteryzuje się miód lipowy? Miód lipowy charakteryzuje się swoim ostrym, wręcz pikantnym smakiem. Niekiedy jest lekko gorzki, wyczuwalny smak goryczy. Smak i kolor zmieniają się w procesie krystalizacji. Przed krystalizacją jest najczęściej koloru jasnego, bursztynowego niekiedy zielonkawego. Po krystalizacji przyjmuje kolor złocisty, niekiedy żółtawy.
Na co pomaga miód lipowy? Miód ten pomaga lub jest zalecany w wielu sytuacjach. Najczęściej pomaga na: 
- grypę i przeziębienie, 
- w nerwicach,
- w stresie,
- zapaleniach zatok,
- anginach,
- chorobach dróg oddechowych,
- ułatwia zasypianie,
- ma działanie wykrztuśne,
- zwalcza bakterie.
Z czego uzyskiwany jest miód lipowy? Miód lipowy powstaje z kwiatów lipy. Drzewa lipowe nie występują w dużych skupiskach. Przez co jest trudny w pozyskaniu. Trudność i ograniczenia w pozyskiwaniu tego miodu wpływają na jego cenę i dostępność. 
Jakie wartości odżywcze zawiera miód lipowy? Miód lipowy bogaty jest w takie składniki jak magnez, potas, witaminy B, chlor. Zawiera również olejki eteryczne. Co ciekawe jednym z składników, który wyróżnia miód lipowy jest Beta-karoten. Odpowiada on za barwę. Miód lipowy zawiera również duże ilości glukozy i fruktozy. Aż 300 kcal/100 g miodu. 
Polecam spróbować miód lipowy, aby poznać jego wyjątkowy smak i aromat. 
Źródło: wconajmiod.pl, portalpszczelarski.pl

Komentarze

Popularne posty

Drukuj